10 pozitívnych dopadov „gamingu“ na naše zdravie


Patríte k ľuďom, ktorí si radi oddýchnu pri hraní počítačových hier? Tak to vás určite prekvapia a zároveň potešia najnovšie výsledky výskumov vedcov zaoberajúcich sa vplyvom „gamingu“, teda hrania počítačových hier, na ľudský organizmus a zdravie. Nehovoriac o tom, že každá hra sama o sebe zlepšuje jednotlivé schopnosti podľa svojho zamerania, existuje aj ďalších 10 komplexných výhod, ktoré určite ocení každý, kto trávi svoj voľný čas s prstami ľavej ruky na klávesách WSAD.


1. Zvýšená obratnosť
Štúdia, ktorá skúmala prácu nemocničných chirurgov dokazuje, že tí, ktorí pravidelne hrajú počítačové hry dokážu pracovať o 27 % rýchlejšie a urobiť pritom o 37 % menej chýb, než ich kolegovia, ktorí trávia svoj voľný čas iným spôsobom. Súvisí to s koordináciou, ktorá je pri väčšine počítačových hier nevyhnutná, a tiež s jemnou motorikou. Tá sa zlepšuje najmä pri hrách vyžadujúcich presnosť (napr. mierenie na tanky pomocou myši v dnes veľmi populárnej hre World of Tanks od spoločnosti Wargaming).

2. Vzdelávanie
Záľubu mnohých dnešných mladých ľudí v hraní videohrier by si malo uvedomiť aj školstvo a aplikovať ho ako učebnú metódu. Ukázalo sa totiž, že prijímaním informácií prostredníctvom čítania si zapamätáme sotva 10 % z celého obsahu, kým informácie prijímané simuláciou sú omnoho efektívnejšie uložené v pamäti – aj po dlhom čase by sme dokázali zreplikovať až 90 % celého obsahu. Tak prečo sa vzdelávať zastaralo, keď v skutočnosti si dokážeme zapamätať omnoho viac za oveľa kratší čas?
V našich končinách je metóda simulácie aplikovaná napríklad v „laboratórnych prácach“ na fyzike či chémii základných škôl, kde si žiaci môžu sami vyskúšať vzdelávanie typu pokus – omyl (samozrejme, najmä na chémii by mala byť bezpečnosť na prvom mieste). Keď napríklad tieto chemikálie môžu vidieť na obaloch, držať ich v ruke, vnímať ich farbu či vôňu a testovať ich, jednoznačne si ich zapamätajú skôr, ako keď ich vidia, ako pre nich nepodstatné písmená v periodickej tabuľke chemických prvkov.

3. Fyzioterapia
Hoci sa tento bod týka skôr X-boxov a hier, ktoré si vyžadujú spoluprácu celého tela a nielen prstov či dlaní, takýto „gaming“ je prospešný pre celé telo a dáva nám presne tie isté výhody, ktoré má aj šport. Až na jednu výnimku – pri športe je naša myseľ voľná a otvorená pre akúsi „meditáciu“, kým pri hraní sme plne sústredení. Hranie „celým telom“ je teda hodnotnou alternatívou športu pre ľudí, ktorí nemajú práve náladu premýšľať nad inými vecami.
Štúdia tiež preukázala, že nás chráni pre Parkinsonovou chorobou. Vedci to dokázali malým pokusom s veľmi pekným výsledkom – po 12 týždňoch hrania si 55 % zúčastnených pochvaľovalo zlepšenie rovnováhy, rýchlejšiu chôdzu a schopnosť robiť dlhšie a ľahšie kroky.

4. Redukcia stresu
Stres je zabijak. Keď si pomyslíme na to, že je hlavným a najväčším spúšťačom mnohých, dokonca aj smrteľných, chorôb, možno ho považovať za najväčšie zlo pre naše telo spolu s potravinami plnými konzervačných látok. Preto je vynikajúcou správou, že hranie počítačových hier redukuje hladinu stresového hormónu až o 17 %. Ste nervózni? Tak hurá do hrania!
Vhodnejšie sú však, samozrejme, hry, pri ktorých nehrozí, že od počítača či konzoly odídete ešte viac nahnevaní, ako ste boli predtým, pretože to sa pri tímových hrách občas stáva. Spomedzi vhodných videohier rozhodne vyhráva Bejelewed – známa logická hra založená na spájaní rovnakých drahokamov do skupín – ktorá dokáže zredukovať hladinu stresu až o neuveriteľných 54 %.

5. „Multitasking“
Taktiež máte na telefóne funkciu známu ako multitasking, ktorá vám umožňuje mať spustených niekoľko programov naraz? Presne tak funguje aj náš mozog, kým sa však bežní ľudia dokážu sústrediť len na 4 veci v jednom momente, hráči sa dokážu koncentrovať až na 6. Táto výhoda sa môže najmä v každodennom živote skutočne hodiť. Z tohto bonusu však pramení aj ďalší: V testoch zameraných na poznávanie či vnímanie dopadli „gameri“ v porovnaní s inými ľuďmi o 20 % lepšie!

6. Lepší zrak
Možno to znie paradoxne, ale niekoľkohodinové hranie počítačových hier denne, vedie k nárastu presnosti a zlepšeniu periferného videnia až o 20 %, čo potvrdili aj očné testy milovníkov hrania. Predstavte si dvoch ľudí strieľajúcich z luku, pričom jeden je nadšený „gamer“ a druhý bežný človek – kto z nich trafí presný stred? A šťastné náhody sa nerátajú… 🙂

7. Medziľudské vzťahy
76 % párov, ktoré spolu hrávajú počítačové hry uviedli, že táto činnosť posilňuje ich vzťah a dokonca sa domnievajú, že je to jeden z najúspešnejších návodov na šťastné manželstvo. Keď už pre nič iné, tak pre toto sa v dnešnej dobe krehkých a povrchných vzťahov oplatí občas si nejakú tú hru spolu zahrať.
Avšak aj združovanie do tímov či klanov môže byť pozitívnym prínosom pre psychiku a medziľudské vzťahy. Tu je totiž potrebná komunikácia, do ktorej majú možnosť zapájať aj hanbliví, či introvertní jedinci, ktorí sa práve kvôli kontaktom s inými cítia lepšie vo virtuálnom svete, než v tom skutočnom. Často práve tu vznikajú tie najúprimnejšie a najpevnejšie priateľstvá.


8. Znížená hladina bolesti
Mávate často bolesti? Nie je podstatné, či ide o chronickú bolesť alebo chorobu, počas hrania počítačových hier sa zníži o viac ako polovicu. Dôvod je celkom prostý – sústredenie, ktoré hra vyžaduje, potláča jej vnímanie, a tak sa často stáva, že na pri hraní na bolesť celkom zabudneme. Áno, skutočne, hranie niekedy funguje omnoho lepšie ako najdrahšie utlmovacie lieky farmaceutických spoločností…
Jedna zo štúdií dokonca preukázala, že hry, v ktorých hrá hlavnú úlohu násilie či zabíjanie (napríklad „zombie“ hra Left for dead alebo obľúbený Counter Strike), natrvalo zvyšujú prah tolerancie bolesti až o 65 %. Navyše sa ukázalo, že ich vplyv na slabších jedincov, ktorí sa pri ich hraní stávajú vrahmi a násilníkmi, je úplné klamstvo. Pravda je úplne iná! Hráči podobných hier preukazujú omnoho pokojnejšiu povahu a miernejšie správanie ako mnohí iní, ktorí o nich možno ani nevedia.


9. Vyššie IQ
Inteligenčný kvocient je individuálna vec u každého z nás, avšak existujú tabuľky, ktoré určujú, koho inteligencia je v norme a u koho je vyššia či nižšia. Táto hladina sa však môže aj meniť! Okrem meditácie nám ju pomáha zvyšovať napríklad aj… skúste trikrát hádať 🙂


10. Rýchlejšie reakcie
Ak nepočítame špeciálne vycvičených agentov tajných služieb alebo vynikajúcich lekárov, ktorí musia správne reagovať na každý podnet pacienta, kto iný by mal zrýchlené reakcie (nielen) pri každom prekvapení, ktoré nám život nastaví, než hráči, ktorí si ich cibria každou jednou akciou v hre? Vedieť nielen rýchlo, ale aj správne reagovať na rôzne veci v každodennom živote je skutočne závideniahodná vlastnosť mnohých jedincov. Pretože pomocou nej sa dá v dnešnom svete dosiahnúť viac, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Tak čo, už viete, čo budete dnes večer robiť? 🙂

Zdroje: youtube.com | cobracps.com | dayinthelife.org.uk | pics3.this-pic.com | sharpenz.com | amillionlives.net | tumblr.com | salon.com | vgblogger.com | justpushstart.com | thestudentarchive.com

 


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok