3 tipy ako sa starať o koženú sedačku


Koža je v nábytkárskom priemysle podobnou stálicou ako drevo v tom stavbárskom. Máte aj vy vo svojej obývačke peknú koženú sedačku? Určite by ste privítali, ak by peknou ostala čo najdlhšie. Koža je naozaj trvanlivý materiál, ale aj oň sa treba starať. Poradíme vám ako.

 

Kam ju umiestniť?

Umiestnenie sedačiek hrá dôležitú úlohu bez ohľadu na to, či sa jedná o moderné rohové sedačky alebo sedacie súpravy. Kožená sedačka alebo kreslo by rozhodne nemali byť tesne pri stene. Koža je materiál, ktorý potrebuje dýchať – doprajte svojej sedačke priestor, stačí pár centimetrov od steny. Najmä vo vykurovacej sezóne majte na pamäti, že koža vplyvom sálavého tepla môže popraskať. Kožená sedačka by preto mala byť od najbližšieho tepelného zdroja vzdialená aspoň pol metra.

 

Ako čistiť koženú sedačku

Kožené sedačky sú v zásade odolnejšie ako tie látkové. Plakať nad rozliatym mliekom či inou tekutinou, ktorá sa na koženú sedačku nedopatrením dostane, sa však nevypláca. Určite nie z dlhodobého hľadiska. Začnite s čistením čo najskôr, najlepšie ihneď. Inak riskujete, že tekutina vsiakne do sedačky. Čistite čo najjemnejšie a bez použitia saponátov alebo mydla. Vlhká handrička by mala úplne stačiť. A keď už chémia, tak len špeciálne prostriedky, určené výhradne na čistenie kožených povrchov.

 

Impregnácia ako prevencia

Toľko omieľaná prevencia hrá svoju úlohu aj pri kožených sedačkách. Pravidelnou impregnáciou, zväčšia raz do roka, sedačke predĺžite životnosť a pôvodný vzhľad. Aj prípadné nečistoty pôjdu z naimpregnovanej kože oveľa ľahšie. Používajte impregnačný prípravok výhradne na kožené sedačky, ten na kožené topánky alebo oblečenie radšej neskúšajte. Pokiaľ sa rozhodnete pre zmenu, vyskúšajte nový prípravok najskôr na malom kúsku poťahu, ktorý nie je vidieť. O jeho aplikácii na celú sedačku sa rozhodnite až po tom, ako si overíte jeho reakciu s materiálom.

 

kozena sedacka


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok