A žili šťastne, až kým…


Rozprávky, ktoré nám rozprávali naše matky ako deťom, boli skutočným obrazom ideálneho života – dokonale prekrásne princezné, statoční princovia na bielom koni, rytieri, ktorí porazili jedným švihnutím meča draka, a dobro, ktoré vždy zvíťazilo nad zlom. Zlí ľudia boli zásadne škaredí a v živote ich nečakalo nič dobré, kým tí, ktorých správanie bolo za každých okolností doslova ukážkové, nakoniec vždy dostali odmenu v podobe veľkej lásky a šťastia až do smrti. Aký je to len šok, keď počas života postupne prichádzame na to, že všetko, čo nás naučili rozprávky, sú len fantázie. A že realita je úplne iná. Omnoho tvrdšia.

S fotografkou Dinou Goldstein sa život nemaznal. Narodila sa v Tel Avive v Izraeli, takže už od detstva spoznávala, že nič nie je ideálne a rozprávky sú plné lží pre ľudí, ktorí ešte dokážu snívať. Do jej života síce na chvíľu vkročil optimizmus vo chvíli, keď sa jej narodila dcérka, no o pár mesiacov nato ju čakala ďalšia veľká rana. Rakovina. A to práve vo chvíli, keď jej dieťa spoznávalo prekrásny rozprávkový svet. Práve táto zhoda nešťastných okolností bola pre Dinu inšpiráciou pre vytvorenie fotografickej série Padlé princezné. V nich zobrazuje smutný koniec známych princezien, ktoré podľa nej nemohli „žiť šťastne až do smrti“, pretože sú súčasťou nášho sveta. Toho skutočného.

Fotografie nám ukazujú, že nič nemôže byť ideálne, hoci sa to na prvý pohľad môže také zdať. A aj keď si Snehulienka, Popoluška či Ariel našli svojho vysnívaného princa, čo bolo ďalej? Tak to už v živote chodí, raz sme šťastní, potom zasa musíme čeliť pádu, a takto to ide stále dokola. Aký smutný osud, ktorý v rozprávkach nebol vypovedaný, podľa Diny postihol naše rozprávkové hrdinky?

Aladinova Jasmína, či je princezná alebo nie, rovnako ako mnoho žien z Blízkeho Východu by dnes musela nastúpiť do vojny a brániť svoju vlasť a vierovyznanie.

Krásna Pocahontas. Sama so svojimi spomienkami a desiatkami mačiek.

Z Malej morskej panny sa stal výstavný exponát vo veľkom akváriu. Pre ňu väzenie, pre niekoho veľký balík peňazí.

Červená Čiapočka by dnes babičke neniesla mlieko a sušienky, ale jedlo z rýchleho občerstvenia a vysokokalorickú Coca-colu. A cestou by si možno musela stopnúť taxi…

Krásku opustilo Zviera, a tak sa prestala cítiť taká krásna a populárna ako v časoch svojej najväčšej slávy. Skončila podobne ako mnoho ďalších žien, ktoré sa nevedia vyrovnať so zmenami a starnúť s gráciou – na stole plastického chirurga.

Zlatovláska povestná svojimi nádhernými zlatými vlasmi bola nútená sa ich vzdať, aby mohla zabojovať o svoj život pomocou agresívnej chemoterapie.

Opustená a nikým nemilovaná sirota Popoluška, ktorú v detstve šikanovali jej nevlastné sestry. Niet sa čomu čudovať, že ju Dina posadila za stôl s pohárikom v ruke.

Žena v domácnosti, ktorej nedajú vydýchnuť štyri deti . Jej vysnívaný princ sa pozerá na televíziu s pivom v ruke, a nič ho netrápi.

Vzácne saténové matrace Princeznej na hrášku skončili na veľkej skládke. A ona spolu s nimi.

Každý človek na svete starne a Šípková Ruženka, hoci prespala už 100 rokov, taktiež nie je výnimka.

Rakovina, rozvody, alkoholizmus, obezita, vojna… To sú problémy dnešného sveta, ktoré postihujú milióny ľudí na celom svete. Poslaním Diny bolo upozorniť na ne a varovať ľudí, aby sa nenechali uniesť zdaním povrchného šťastia, ktoré pre mnohých znamená mať peniaze a moc, kým skutočné hodnoty upadajú. Tieto problémy sa týkajú nás všetkých, to však neznamená, že sa máme stať pesimistami a upustiť od viery v šťastné konce. Šťastie stále existuje a bude existovať navždy, preto by sme si ho mali vážiť a neobracať sa chrbtom tým, ktorí ho až toľko v živote nemajú, pretože tieto fotografie nám ukazujú, že ľahko sa môžeme stať jednými z nich. Ale nemusíme. Všetko závisí len a len od nás. Ako sa hovorí: „Keď píšeme príbeh svojho života, pero držíme len a len my.“

Zdroje: extra.cz


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok