Aké pudy sú vo vás ukryté? – TEST


Pod týmto odsekom sa nachádza osem portrétov. Osem tvárí ľudí, ktorí pre Vás môžu byť viac, či menej sympatickí. Dôkladne si ich prezrite a vyberte spomedzi nich jedného človeka, ktorý Vám najviac naháňa strach, pri ktorom by vám okamžite nabehla husia koža, ak by ste ho stretli v noci v tmavej uličke. Zvoľte takého, ktorého by ste podozrievali z toho najhoršieho.

—————————————————————————————————————————

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento test je inšpirovaný (skrátená verzia pôvodného) testom od maďarského psychológa Lipóta Szondiho (1893 – 1986). Chcel odhaľovať skryté sklony osobnosti podľa sympatií a antipatií, ktoré v ľuďoch vyvolávali  fotografie psychopatov. Vychádzal z princípu „vrana k vrane sadá“ a z poznatku, že na druhých väčšinou najviac neznášame to, čo sa nám nepáči na nás samých a čo potláčame.

 

Vyhodnotenie testu pracuje s dvoma typmi ego-obrán:

  • Reaktívny výtvor: Úplne odmietneme svoje skryté sklony a kompenzujeme ich tým, že sa začneme správať práve opačne.
  • Sublimácia: Skryté sklony nahradíme sociálne prijateľnejšími, alebo dokonca užitočnými postojmi, umeleckými aktivitami, koníčkami…

Autor taktiež tvrdil, že je možné sa svojmu genetickému osudu vyhnúť tým, že ho rozpoznáme a získame naň náhľad. Práve pre tento účel zostavil svoju Experimentálnu diagnostiku pudov. Dnes je Szondiho test zriedkavo používaný u nás aj v zahraničí. Metóde je totiž možno mnohé vytýkať, preto sa nezľaknite výsledku a skúste sa nad tým celým aspoň trochu pousmiať 🙂

 

Výsledky:

1. Vybrali ste si sadistu.
Potlačené sklony: autorita, potreba ovládať, zlomyseľnosť. Ak ste si vybrali tento portrét investorského profesora, zrejme pred druhými i pred sebou skrývate „silné sklony ku krutému, agresívnemu alebo ponižujúcemu správaniu k ostatným“.
Poprenie: Ste úplne neškodná bytosť  Podraďujete sa, ste schopní sa obetovať,  vždy pripravení pomáhať blížnym. Ste usmievavý zamestnanec, ochotný kolega. Zároveň však nie je ľahké byť vaším nadriadeným. Ak sa vám nechce do práce, hašteríte sa, trucujete, nie ste ochotní.
Sublimácia: Svoje sklony uplatníte v určitých profesiách – mäsiar, chirurg, policajt, zubár,…

2. Vybrali ste si zúrivca.  
Potlačené sklony: impulzivita a násilie. Ak ste dostali strach z tohto chlapíka s hlavou pitbulla, znamená to, že ste v sebe potlačili silnú agresivitu.
Poprenie: Ste mierumilovný, často až extrémne láskavý.  Ste prívetivý, vzbudzujete dojem, že ste solídny a ovládate svoje emócie. Vaša náklonnosť býva stabilná, máte silné putá k ľuďom, veciam, ideám. Na konci dňa však bývate často vyčerpaný. Vysiluje vás neustále skrývanie násilných sklonov, ku ktorému vás núti túžba byť všetkým viac sympatický.
Sublimácia: Svoju impulzivitu niekedy pozitívne využijete pri športe. Vediete  hyperaktívny život. Váš čas zapĺňajú stovky projektov, organizujete množstvo rôznych vecí alebo s len jednoducho vybíjate svoju energiu na diskotéke.

3. Vybrali ste si katatonika. 
Potlačené sklony: blúznenie, hyperaktivita v oblasti fantázie a intelektu. Pokiaľ vás znepokojil ten usmievavý, zle oholený typ, vrú a kypia vo vás sily, ktoré vás môžu úplne odtrhnúť od reality, ak s tým niečo neurobíte.
Poprenie: Upínate sa k istotám, spútavajú vás stereotypné postoje, nekladiete si otázky, neinovujete, nehľadáte zmenu. Ste prototyp hanblivky, ktorý sa prekonáva. Najväčší strach máte z toho, že stratíte kontrolu. Vďaka tomu ste stále v defenzíve, niekedy zablokovaný, vždy podľa pravidiel. Zadržiavate svoje pocity.
Sublimácia: Vaša schopnosť predstavivosti sa často uplatní v rôznych tvorivých činnostiach, ktoré však majú svoje pravidlá. Stáva sa tak z vás „zamestnaný kreativec“ – grafik, novinár, fotograf, štylista…

4. Vybrali ste si schizofreničku.
Potlačené sklony: izolovanosť  zlé vnímanie telesných hraníc, nedostatočné ovládanie tela. Zježili sa vám vlasy pri pohľade na tie mŕtve oči a tvár bez výrazu? Poznávate v nich totiž svojich vlastných démonov – nezáujem o sociálne vzťahy a obmedzenú škálu pocitov.
Poprenie: Veríte na stretávanie sa s ľuďmi, výmenu názorov, spoločnosť. Chodíte často medzi ľudí. Vaše zapojenie sa medzi nich však často neprebieha tak, ako by ste chceli, kontrastuje s vašim biednym intímnym životom. V hĺbke duše sa aj tak cítite osamelý. Vaše vzťahy zostávajú na povrchu  sú odosobnené, chýbajú v nich skutočné city. V skutočnosti tých druhých nepotrebujete, nepotrebujete s nimi žiť.
Sublimácia: Vo všetkom, čo súvisí s intelektom, alebo v individuálnych činnostiach, ako je hudba, knihy, meditácia. Svoje sklony môžete takisto nasmerovať do nejakej športovej vášne ( horolezectvo), alebo do zážitkov, ktoré vás odtrhnú od spoločnosti ľudí.

5. Vybrali ste si hysteričku.
Potlačené sklony: nestabilita, narcizmus, exhibicionizmus  Zdalo sa vám, že sa od tejto podivnej dámy s ťažkými viečkami môžete dočkať hocakých hanebností? To znamená, že ona stelesňuje všetko, čo na sebe nenávidíte – frenetickú chuť zvádzať, túžbu po uznaní, sexuálnu príťažlivosť.
Poprenie: Pôsobíte dojmom rezervovaného, veľmi do sebe uzavreného človeka. V skutočnosti sa vo vašom vnútri stále hlási o slovo a proti vašej vôli sa neustále prejavuje maskovaná faloš  Vašu túžbu zvádzať často prekrývajú obsedantné prejavy. Ste veľmi starostlivý, všetko máte usporiadané, máte puntičkárske spôsoby.  Ste skrátka ako zo škatuľky, ale vždy s nejakým drobným doplnkom, ktorý priťahuje pohľady.
Sublimácia: Niekedy si volíte neobvyklú špecializáciu (latinská filológia  alebo originálny životný štýl (vegetariánstvo). Môžete mať po svojom boku nápadnú osobu, aby s vami kontrastovala.

6. Vybrali ste si ženu v depresii. 
Potlačené sklony: pochybnosti o vlastnej hodnote, pocity menejcennosti a viny. Ak je pre vás táto neškodná bytosť stelesnením toho najhoršieho, znamená to, že ste v podstate hlboko smutný a pesimistický, ale nedávate to najavo.
Poprenie: Uvoľnený a bezstarostný typ, extrovert. Niekedy ozaj veselá kopa. V každom okamihu z vás cítiť dynamickosť, sebadôveru a optimizmus. Občas sa prejaví podráždenie, zlá nálada a podivné návaly smútku.
Sublimácia: Svojho duševného utrpenia sa zbavujete tým, že sa staráte o utrpenie druhých (ošetrovateľ, psychológ…). Alebo sa uplatníte v náboženstve či v boji za dobrú vec.

7. Vybrali ste si maniaka.  
Potlačené sklony: extrovertnosť, vzrušenie, sebapreceňovanie, márnotratnosť. Vzbudzuje vo vás ten žoviálny dobrák nenávisť a odpor? Asi v sebe skrývate nadšenie, ktoré by z vás ľahko mohlo urobiť blúznivca a fanatika, v každom prípade niekoho, s kým sa nedá žiť.
Poprenie: Neznášate hluk, výstrelky, neviazanosť, máte strach zo škandálu. Ste vzorom diskrétnosti, rezervovanosti a zdržanlivosti. Ste rozumný, šetrný, svoje správanie dobre ovládate, nič vám neutečie, žiadny prehrešok neunikne na povrch.  Niekedy sa však vaša potlačovaná mánia prejaví na druhých – máte na nich prehnané požiadavky, potrebujete všetko kontrolovať, preverovať.
Sublimácia: Veselý spoločník, duša partie, ste schopný zorganizovať obrovské večierky, vymýšľať všemožné zábavy. Môžu z vás byť odborníci na vzťahy s verejnosťou, reklamu.

8. Vybrali ste si zvrhlíka.
Potlačené sklony: homosexualita, transvestitizmus. Zdá sa vám, že by ten mladíček mohol byť nebezpečný? Niet pochýb o tom, že máte problémy s vlastnou identitou, a to predovšetkým sexuálneho rázu.
Poprenie: Prehnane prejavujete svoje biologické pohlavie. Vaše postoje, vzhľad  správanie, skrátka všetko na vás priamo kričí, že ste „skutočný“ muž/žena. Ste skutočný chlapák alebo veľmi sexy žena a v oboch prípadoch diabolskí zvodcovia. Medzi vami a inými mužmi/ženami panuje veľká rivalita.
Sublimácia: Angažujete sa v boji za základní hodnoty – rovnosť pohlavia, rovnaké platy, rovnaké zastúpenie mužov a žien. Alebo máte talent (i úspechy) v činnosti tradične vyhradenej druhému pohlaviu.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz | psychologon.cz


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok