Ako sa dôkladne pripraviť na kompletnú rekonštrukciu bytu?


Už dlhšiu dobu ste uvažovali nad kompletnou rekonštrukciou vášho bytu, ale financie boli hlavným dôvodom, prečo ste sa do nej nepustili už skôr?

Finančne sú najväčším problémom, ktoré nám komplikujú kompletnú prerábku celého bytu. Ak ale máte dostatočne veľký finančný obnos a plánujete rekonštruovanie celého bytu, ako sa naň pripraviť, aby všetko prebehlo podľa predstáv?

 

Náhradné ubytovanie

 

Skôr, ako si dohodnete termín začatia rekonštrukcie bytu, musíte myslieť aj na to, že budete potrebovať náhradné ubytovanie. Ak plánujete búranie priečok a staré umakartové jadro plánujete nahradiť murovaným, interiér vášho bytu bude neobývateľný. Všade samý prach a špina nebudú príliš vhodné na bývanie. Ak máte v rodine alergika, o to viac by ste mali myslieť na vybavenie náhradného ubytovania. V tomto prípade vám nepomôže ani vetranie. Na rámoch vašich lacných plastových okien si budete môcť všimnúť vrstvu prachu a špiny.

 

Poproste rodinu o dočasné ubytovanie. Ak si najmete stavebnú firmu s vyučenými robotníkmi, za pár dní bude váš byt vyzerať ako nový. Výmena umakartového jadra trvá približne 4-5 dní, záleží aj od toho, v akom stave je umakart a ako si plánujete zariadiť kúpeľňu.

okno3

Majte vybrané všetko vopred

 

Ak uvažujete nad výmenou starých interiérových dverí za nové interiérové dvere, majte tieto dvere vopred vyhliadnuté a ideálne aj objednané. Bez interiérových dverí síce načas vydržíte, ale je lepšie mať takéto „väčšie veci“ nachystané vopred, aby ste potom nemuseli na ne čakať.

Pripravte si materiál – farby, tmely, štetce, poprípade sa dohodnite so stavebnou firmou, čo si máte zabezpečiť. Najlacnejšie to býva tak, že si firmy kúpia potrebný materiál a vy im potom zaplatíte to, čo minú. To však ale záleží aj od firmy, ktorú si vyberiete. Skôr, ako sa dohodnete na spolupráci, zistite si informácie o tom, čo je potrebné nachystať a čo naopak netreba.

 

Oznámte to susedom

 

Ak plánujete náročnejšie rekonštrukcie na byte, oznámte to vašim susedom. Ideálne ak oznam o termínoch rekonštrukcie nalepíte do spoločných priestorov – na nástenku k schránkam, poprípade priamo na vchodové dvere. Je lepšie oznámiť to, ako neoznámiť a počúvať potom sťažnosti na zvýšený hluk. Poraďte sa s domovníkom, ako postupovať v prípade väčších rekonštrukcií a radšej nič nepodceňte.

 


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok