Ako vybrať vhodný darček?


Aj keď už máme nejaký ten mesiac po Vianociach – období, ktoré je asi najviac preslávené štedrosťou a nákupnými horúčkami pri zháňaní baliaceho papiera – dnes si niečo povieme o šťastí a strese, ktoré vzájomné obdarúvanie spôsobuje.

 

Aké máme dôvody na rozdávanie

Prečo si vlastne ľudia dávajú darčeky? Stalo sa to akýmsi nepísaným pravidlom; pri príležitosti narodenín, pracovného úspechu, už spomínaných Vianociach a takisto sa cenia aj magnetky ako suveníry pri návrate z dovolenky. Darmi vyjadruje úctu, vďaku, prosíme o odpustenie. Často krát už len to, že sme si na daného človeka spomenuli vzbudí v ňom hlbší pocit než fakt, že mu chceme čosi venovať.

4

Výber daru

Určite by sme vyberaní správneho darčeka mali byť starostliví. Špeciálnou príležitosťou, kedy musíme byť pri výbere darčekového predmetu obzvlášť pozorní, sú narodeniny. Aspoň na chvíľu sa musíme naučiť vidieť svet očami toho, pre koho dar hľadáme, možno sa pomodliť, aby spomedzi regálov na nás začalo kričať z akéhosi predmetu meno oslávenca. Všetko by tak bolo jednoduchšie. Dôležité ale je, aby sme sa skúsili trafiť do vkusu, poprípade už dlhší čas pozorovať, po čom jubilant túži. Ak však napríklad vaša manželka plánuje kúpu nového páru topánok, pretože ich potrebuje, na narodeniny by od vás mala dostať niečo iné. Inak by ste za ňu vlastne obstarali len nevyhnutný nákup. Skúste prekvapiť niečím, na čo by si sama netrúfla.

 

Darčeky pre ženy

Poďme sa trochu detailnejšie pozrieť na to, po čom ženské srdce piští. Predsa len, mužské pokolenie má pravdepodobne väčšie problémy pri výbere. V dnešnom svete, kde nie každý má veľké množstvo prostriedkov na kúpu skutočne luxusných vecí, možno práve takéto dary potešia o čosi viac. Veď ktorá žena by nechcela mať doma topánky od známeho módneho návrhára, kvalitné líčidlá namiesto tých, ktoré používa každý deň do práce, alebo si doplniť outfit Guess hodinkami s luxusným vzhľadom? Tie skromnejšie, ktoré možno nie sú zvyknuté na prepych, budú určite protestovať – kvôli výdajom, no nenechajte sa odradiť. Vo vnútri ju to naozaj teší.

 

Tipy na darčeky

Ak sme už naozaj zúfalí, a v obchodoch nevieme nájsť nič originálne či zábavné, vhodnou alternatívou je zamerať sa na aktivity, ktorým sa obdarovaný venuje. Knihy, ručné práce, či šport – to všetko môže potešiť, ak je to naše hobby. Pre ženy je vhodná napríklad kytica rezaných kvetov; pozor si však treba dávať na ich počet, ktorý by mal byť nepárny. Výnimkou však môže byť symbolické číslo kvetín podľa veku oslávenkyne, ktorý však po tridsiatke už nie je vhodné zdôrazňovať. Ak sa nám však kvety zdajú nepraktické, môžeme zariskovať parfumom, ak poznáme vkus alebo obľúbenú značku. Nežnejšie pohlavie potešia aj šperky, mladšej generácií je vhodné podarovať aj bižutériu.

2

Kde nakupovať

Toto by snáď nemusela byť až tak náročná otázka, ale všetci tí, ktorí už niekedy boli zúfalí zo zháňania toho správneho daru nám určite dajú za pravdu. Existuje kvantum darčekových obchodov, kde nájdeme jedinečné kúsky. V každom meste určite nájdeme aj predajňu s umeleckými predmetmi, kde môžeme natrafiť na ozaj unikátne a krásne ručne vyrobené oblečenie, dekoračné predmety do domácnosti či šperky z minerálov a korálikov.

Žijeme však už v modernej dobe, kde pobehovanie po námestí a tlačenice v obchodoch sú vytláčané pohodlnejším spôsobom nakupovania – cez počítač. Medzi e-shopmi nájdeme určite veľké množstvo internetových obchodov s prekvapeniami. Zábavné aj praktické, pre ženy, mužov i deti, skrátka, každý si tu nájde to svoje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čoho sa držať pri výbere

Aj pri niečom tak – pre niektorých – banálnom, ako je obdarovanie blízkych, kolegov, či nadradených, platia určité pravidlá. Keď sme sa už prelúskali tým, čo vlastne hľadáme a chceme podarovať, nastal správny čas pripomenúť si zlaté pravidlá:

– darček by mal byť prvotriednej kvality, inak by sa mohol daný človek uraziť

– je extrémne nevhodné na dare nechať cenovku, aj keby len náhodou. Pred zabalením a odovzdaním tento bod skontrolujte aspoň trikrát. Občas sa stane, že ten, ktorý obdarúva, cenovku na pozornosti nechá naschvál, aby dal najavo, koľko za danú vec minul, respektíve očakáva nejakú náhradu. Je to maximálne neslušné, aj keď je to skôr chyba charakteru ako etického kódexu

– dar by mal byť esteticky zabalený, do čistého baliaceho papiera alebo škatule. Na internete je už možné nájsť aj množstvo skvelých urob-si-sám tipov

– pamätajme na to, že darček by mal v prvom rade potešiť obdarovaného, nie nás

1

Koľko minúť na dary

Vyššie v článku sme už spomenuli, že je veľmi dôležité pozerať aj na akosť vybraného daru. S tým sa určite spája aj vyššia cena, preto si dobre rozmyslime, či skutočne poznáme – a či môžeme overiť – dlhoročnú kvalitu značky, poprípade, či je daný produkt spoľahlivý. Je skvelé, ak máme skúsenosti s personálom – môže sa stať, že obdarovaný bude chcieť vybaviť reklamáciu, alebo bude potrebovať odborný servis. Dbajme teda na to, aby to bolo preňho pohodlné.

Pri tom je úplne jedno, či ide o značkovú kozmetiku, prvotriedne kvalitné hodinky Citizen či obľúbený parfum. Základom je spoľahlivosť, aj napriek tomu, že sa cena môže vyšplhať o trocha vyššie. Do kvalitného daru sa predsa oplatí investovať, najmä vtedy, keď nám na danej osobe skutočne záleží.

 

Výsledok

Zastavíme sa pri poslednom bode pravidiel obdarovania. Závisí to samozrejme od konkrétnej situácie, príležitosti a najmä vlastností človeka, no pre mnohých určite aj v dnešnom konzumnom svete stále platí, že ich dokonca viac teší, ak niekomu vyčaria úsmev príjemným prekvapením, než keď majú sami dostať malú pozornosť. Nezabúdajme preto na to, že s hmotnými darmi prichádzajú príležitosti aj na zážitkové dary, ktoré si v tejto uponáhľanej spoločnosti snáď ceníme ešte viac.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok