Arctic Monkeys vydali nový album


Rádio _FM predstavilo ich nový album s názvom ‚AM‘ ako Album týždňa. Ich niekdajší producent Josh Homme z Queens of the Stone Age túto štúdiovku označil ako „súčasná, sexy, tanečná a naozaj výborná nahrávka“. A kto sú to vlastne? Arktické opice. Arctic Monkeys.

Formácia štyroch Britov (Alex Turner, Jamie Cook, Nick O’Malley a Matt Helders), ktorí žánrovo patria k indie rock, vznikli v roku 2002 a patria medzi veľmi populárne a obľúbené kapely nielen vo Veľkej Británií, ale v celej Európe. Kapela získala cenu „objav roka“ na BRIT Awards a do histórie NME Awards sa zapísala ako prvá kapela, ktorá získala v jednom roku ocenenie pre najlepšiu novú kapelu a najlepšiu britskú kapelu.

Spomínaný Josh Homme spolupracoval s Arctic Monkeys aj pri tomto novom albume. Nájdeme tu však omnoho viac hostí, napríklad Bill Ryder Jones, niekdajší člen The Coral či bubeník Pete Thomas. Pod produkciu sa tento krát podpísal osvedčený producent James Ford.

 

Pre ‚Opice‘ bol piaty album akousi výzvou, chceli totiž ukázať, že to vedia roztočiť aj v štúdiu, nie len na koncertoch. „Myslím, že tento album má v sebe niečo jedinečné, niečo čo sa nám ešte nikdy na albume nepodarilo vytvoriť. Možno niečo, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo vytvoriť. Nechcem vyznieť arogantne, ale takýto album sa ešte nikomu nepodarilo nahrať, taký zvuk nemal ešte nikto„, prezradil pre telegraph.co.uk spevák kapely Alex Turner.

S nahrávaním AM začala skupina v auguste 2012 v LA. V poradí piaty album Arctic Monkeys asi najlepšie vystihuje označenie štúdiová nahrávka, čaká na vás 12 skladieb. Texty na novinke samotná kapela prirovnáva k tým na ich vôbec prvom albume, akurát že tento krát sú lepšie napísané. Na album nás Arctic Monkeys upozornili už začiatkom tohto roku, kedy vydali singel R U Mine. Počas teplých letných dní nasledovali ďalšie – Do I Wanna Know a Why’d You Only Call Me When You’re High?. Už single presvedčili fanúšikov, je znova na čo sa tešiť.

 

Alex v rozhovore pre BBC uviedol, že kritiky albumov nečíta, avšak recenzie na AM videl a hrôzostrašnej kritiky sa báť nemusí.  Album nominovaný na prestížnu cenu Mercury Prize si od britského New Musical Expressu odniesol desať bodov z desiatich, v magazíne Clash zaujal na osem z desiatich, a od magazínu Mojo dostal 4 z piatich. S albumom leteli hneď v prvom týždni aj na čelo UK Album chartu a na konto si pripísali titul druhého najrýchlejšie predávaného albumu tohto roka. Rekordy lámali aj vo vydavateľstve Domino, sú totiž prví, ktorí to so všetkými piatimi albumami dotiahli v albumovom rebríčku priamo na čelo tabuľky.

 

Zdroje: fm.rtvs.sk | sk.wikipedia.org |en.wikipedia.org


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok