Blackjack – prečo je tak obľúbený?


Hra blackjack na prvé počutie znie veľmi jednoducho. Pravdepodobne ste už mali možnosť vidieť známy film Oko berie, ktorý dopomohol presláviť túto hru aj v našich končinách. Možno práve kvôli svojej ľahkej pochopiteľnosti a jednoduchosti patrí medzi tie najobľúbenejšie nielen v kasínach, ale na internetových stránkach, kde si túto hru môžete zahrať online.

O čo teda vlastne ide? Skrátka, hráč zbiera na ruku karty tak, aby sa hodnota súčtu čo najviac približovala k 21. Ak hráč nazbieral vyššie číslo než dealer, tak vyhráva. Zároveň sa však nesmie dostať nad úroveň čísla 21.

Kvôli tomu má mnoho začiatočníkov problém, pretože sa viac fixujú na cieľ priblížiť sa k číslu 21, než aby sa zamerali na hlavný cieľ – a to poraziť dealera.

Poďme sa však pozrieť na to, ako samotná hra prebieha. Blackjack môžu naraz hrať až ôsmi hráči. Pred začatím hry hráči predložia svoje stávky. Následne dealer každému hráčovi rozdá po dve karty.

Takto sa na rad dostáva hráč. Ten má niekoľko možností, ako postupovať:

1) hráč môže zostať stáť (angl. stand) – to značí, že je so súčtom na svojej ruke spokojný, a nechce žiadnu ďalšiu kartu. V takom prípade nasleduje ďalší hráč, alebo dealer

2) hráč si môže vypýtať ďalšiu kartu (angl. hit) – ak má hráč pocit, že jeho kombinácia na ruke je príliš slabá, môže si vypýtať ďalšiu kartu a tým si zdvihnúť hodnotu kariet. Ak by sa však stalo, že súčet na ruke vďaka novej karte presiahne 21, teda bude príliš vysoký, hráč automaticky prehráva.

3) hráč môže takisto aj zdvojnásobiť stávku (angl. double alebo tiež double down) – v takomto prípade hráč zdvojnásobí svoju prvotnú stávku a dostáva jednu novú kartu. O ďalšie však už v tomto kole požiadať nemôže.

4) ak hráč túto hru nevidí ružovo, má ešte jednu alternatívu, a to vzdať sa (angl. surrender), aj keď pravdou ostáva, že nie všetky kasína túto možnosť ponúkajú. Tento scenár môže nastať najmä vtedy, ak hráč dostane na ruku mimoriadne zlú kombináciu kariet. Vzdaním sa automaticky prichádza o polovicu svojej vloženej stávky.

Samozrejme, blackjack má oveľa podrobnejšie pravidlá, množstvo stratégií a postupov, ktoré sa veľmi ľahko však dokáže naučiť každý. Preto ak vás tento krátky popis zaujal, určite vyskúšajte napríklad online blackjack.

Blackjack_stol


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok