Časté zdravotné ťažkosti


Kam nechodí slnko, tam chodí lekár, hovorievali už naše staré mamy. A ich staré mamy, a tie staré mamy ešte pred nimi. Preto vám teraz Bord prináša postrehy, čo sa stane, ak si nedáte pozor na detaily, ktoré v dnešnom uponáhľanom svete ani neregistrujeme.

Ploché nohy

Takáto diagnóza si vyžaduje návštevu ortopéda – ide najmä o detských pacientov. Takmer každé tretie dieťa takouto alebo veľmi podobnou deformáciou (zlé našľapovanie, vybočenie prstov,..) trpí. Najčastejšie sa dajú korigovať vhodnou zdravotnou obuvou a niekoľkými cvičeniami. Sú nenáročné a ak sa cvičia pravidelne, sú takmer vždy úspešné. Medzi najznámejšie patria výpony na špičky, chôdza po špičkách, stoj na vonkajších okrajoch chodidiel alebo napríklad dvíhanie malých predmetov zo zeme prstami na nohách. Určite je ale potrebné sa poradiť s odborným lekárom ak takéto podozrenie vznikne. A ako pri každej zdravotnej ťažkosti platí, tak aj tu – čím skôr sa začne problém riešiť, tým skôr sa ho zbavíme.

Chybné držanie tela

Takisto je to problém, ktorý sa začne prejavovať už v detstve, štatisticky viac u dievčat ako u chlapcov. Zatiaľ čo v predškolskom období sú deti zvyknuté celý deň sa hýbať a hrať, neskôr si dopriať kvalitný odpočinok, v škole sa tento systém mení a dlhé sedenie, prirodzene, prináša hľadanie pohodlných polôh. Často krát sú však pre chrbticu nezdravé a tak sa veľmi ľahko môže deformovať. Nesprávne držanie tela teda spôsobuje okrem boľavého chrbta a stuhnutých svalov aj bolesti hlavy, a to všetko sa vo väčšine prípadov prenáša až do dospelosti. Liečiť sa môže rehabilitačnými cvičeniami či korzetom. A kto z nás chce ísť v lete na zájazd do obľúbeného strediska s korzetom? Dbajte preto o vaše zdravie, to vám nenahradí nič.

flower

Alergie

Výskumy hovoria, že už veľmi skoro sa môže stať, že na našej planéte Zem už nebude jediného človeka, ktorý by nemal poškodenú imunitu vo forme alergie. Je to viac menej moderná civilizačná choroba, ktorá však už aj teraz sužuje mnoho mladých aj starších ľudí. U niekoho sa prejavuje rozličnými ekzémami už odmalička, u ostatných prepukne až vo vyššom veku, zvyčajne po podráždení imunity nejakým špecifickým druhom jedla, zvláštneho prostredia a podobne. Medzi najčastejšie alergény  – látky, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu – patria peľ, prach, roztoče, potraviny ako mlieko, paradajky alebo čokoláda či tropické ovocie, zvieratá – chlpy psov a mačiek alebo aj bodnutie ôs. A ako sa dá alergia liečiť? Jednoznačne po návšteve imunológa, kde sa určí presná diagnóza (kožnými testami), je najdôležitejšie vyhnúť sa daným alergénom a zbytočne svoje telo nedráždiť. Preto ak som alergický na prach, vymením koberce za podlahy a ťažké závesy na oknách budem vymieňať častejšie. Lekár takisto nasadí farmaceutiká na potláčanie príznakov – napríklad pri „sennej nádche“. Ďalšou možnosťou je aj vakcinácia, ktorá je však dlhodobá a trvá niekoľko rokov. V malých dávkach organizmus prijíma daný alergén a učí sa nevyvolávať alergickú reakciu. Aby vám rýchlejšie zbehol čas, ktorý strávite v čakárni, nezabudnite si zaobstarať kvalitné hodinky. Značku Tissot si môžete vybrať TU.

Via: choredieta.sk


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok