Chce to zmenu


A dosť! Práve ste sa rozhodli, že je konečne na čase urobiť čosi s vašim životným priestorom. Je ten najvyšší čas, aby ste preriedili staré, nepotrebné veci, prearanžovali nábytok a pustili sa do opráv. Nezabúdajte však aj na to, že aj vaše steny potrebujú občas oživiť. Zaslúžia si takisto pozornú starostlivosť ako aj iné súčasti vášho domova. Naháňa vám však maľovanie strach? V každej predajni farby laky vám určite ochotne poradia, a my im teraz trocha pomôžeme. Tento článok je preto venovaný presne pre vás.

Prvým faktorom, ktorý odrádza od svojpomocného maľovania je časová náročnosť. Nebudeme si klamať, musíte mať predsa aspoň trochu trpezlivosti a dostatok voľného času. Keď si však predstavíte, že vďaka novému náteru získate dávku hygieny, krajší vzhľad a lepší pocit, naozaj to stojí za to.

Cieleným výberom farebného odtieňa dokonca môžete zmeniť aj priestorové vnímanie celej izby. Mali by ste mať na pamäti, že svetlé, studené farebné odtiene, akou je napr. svetlomodrá, priestory rozjasňujú a opticky zväčšujú. Naopak, teplé farby ako žltá môžu kompenzovať chýbajúce slnečné svetlo. Ak chcete teda veľké priestory urobiť útulnejšími a menšími, ich steny by mali byť natreté teplými, tmavšími farebnými odtieňmi. Odporúčame červenohnedú či oranžovočervenú. Pri maľovaní stropov svetlé farebné odtiene robia miestnosť vyššou, tmavé farby zas strop znížia. Tento efekt znásobíte, ak rovnakú farbu použijete aj na pás bočných stien.

Nezabúdajte aj na všetky potrebné  a najmä kvalitné maliarske potreby. Pred začatím by ste mali ochrannou fóliou zakryť nábytok, všetky rohy, lišty a zapínače na svetlo poriadne zamaskovať špeciálnou samolepiacou páskou. Na podlahu môžete použiť tiež fóliu alebo starý novinový papier. Problémové dokážu byť aj radiátory, nezabudnite aj tie ochrániť. Inak sa pripravte na poriadne čistiace práce po skončení. 🙂

Ak sme vás inšpirovali k prerábke, veľmi nás potešia vaše predtým/potom fotky, ktoré postujte pokojne do komentárov.

malovanie bytu

 


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok