Čo s detskou zvedavosťou?


Najmä pre obdobia detstva je príznačná hlavne jedna vec, ktorá dospelých skôr rozčuľuje, než fascinuje. Aj keď – nedovolíme si tvrdiť, že si túto charakterovú črtu nevypestujú viacerí až do dospelosti! Veď napokon nejde o nič zlé. Zvedavosť a chuť objavovať svet je sčasti akoby zapísaná v každom jednom z nás.

Ako už bolo vyššie spomenuté, zvedavé sú najmä malé deti. Ak aj ešte nie ste rodičmi, celkom presne si určite viete predstaviť všetečné zvedavé detské otázky: Prečo? A ako? A kedy tam už budeme?

opica

Deti jednoducho stále musia niečo objavovať. Tie menšie si pozorované predmety často strkajú do úst, čo môže byť vcelku nebezpečné. Ochutnávajú všade a všetko – preto je veľmi potrebné, aby sme na ne dávali neustále pozor. Stačí, že na chvíľku vybehnete z miestnosti, no a keď sa vrátite, zistíte, že bábo už skúša chute pasteliek, plastových vojačikov alebo modelovacej hmoty.

Tie staršie však ale prejavujú svoju zvedavosť úplne iným spôsobom. Aj keď (najmä učitelia) tvrdia, že v poslednom období akákoľvek zvedavosť u detí poklesla. Strácajú schopnosť počúvať výklad vyučujúceho, sústrediť sa, jednoducho neprejavujú záujem o akékoľvek informácie. Spôsob, akým by sa ale toto mohlo napraviť je viesť deti už od útleho veku k tomu, aby sa nebáli sami objavovať všetko nové.

keep

Celkom príjemným a určite aj nezabudnuteľným zážitkom by mohol byť výlet po zotmení. Vesmír je nekonečná studnica všetkého toho, čo ešte nepoznáme, a preto by to mohlo byť pomerne lákavé pozorovanie. Teleskopy na pozorovanie vzdialených predmetov sú veľké, zväčša zrkadlové a stacionárne ďalekohľady a zaujímavosťou pre školákov by mohlo byť už len to, na akom princípe teleskopy fungujú.

Ak sa však vaše dieťa ešte ako maličké radšej hralo vonku a skúmalo chrobáčiky a všetok hmyz, možno by za zaujímavejšie považovalo skôr sledovanie aj najmenších predmetov. Podporte jeho zvedavosť tým, že mu zadovážite detský mikroskop. Navyše, nikdy neviete, či práve takto v ňom nevzbudíte ašpiráciu stať sa slávnym mikrobiológom alebo chemikom. To, čomu sa venujeme najčastejšie predsa pomáha formovať koníčky a zároveň aj to, čomu sa budeme venovať aj v dospelosti.

V súčasnosti je výber povolania pre mladých dospelých jeden z najvážnejších problémov, preto skúsme urobiť všetko pre to, aby sme im túto voľbu uľahčili. Začnime tým, že vzbudíme ich zvedavosť.

 

 

 


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok