Čo spôsobuje prepadliská


Predstavte si, že večer idete spať, no neodpočiniete si ako po iné noci, lebo vaša spálňa sa prepadne do diery hlbokej 6 metrov. To sa stalo osudným 37-ročnému Floriďanovi menom Jeff Bush, pod ktorého domom sa takáto diera vytvorila koncom februára.

Scenáre podobné tomuto pripomínajú skôr výtvory z dielne grafikov pracujúcich na príbehu superhrdinov z Fantastickej štvorky ako udalosť z reálneho života, no v skutočnosti je tento jav rozšírenejší, než sa zdá.

Obrovské prírodné prepadliská vznikajú, keď sa začne dažďová voda z povrchu presúvať smerom nadol cez pôdu a sedimentárne horniny ako pieskovec a vápenec. V priebehu milénií voda vytvorí praskliny a diery pod povrchom, do ktorých sa postupne prepadá pôda a piesok. Tak vzniká diera, ktorá „putuje“ na povrch a nakoniec sa prejaví ako povrchová jama známa i pod geologickým termínom závrt. Tento proces môže trvať stovky až tisíce rokov (podľa toho, aké pevné sú vrchné vrstvy), a preto jeho výsledky ľudí často zastihnú nepripravených.

Výsledkom niekedy bývajú krátery biblických rozmerov, ako tá z Guatemaly v roku 2010, ale aj menšie, no o to rozšírenejšie prepadliny, ktoré sa dajú nájsť v mnohých kútoch sveta. Keďže približne 10 percent povrchu našej planéty je tvorených krasovými oblasťami, tento geologický fenomén sa dá zaznamenať pomerne bežne.

Len na mape Floridy sa dá nájsť viac než 500 prepadlísk – dosť na to, aby sa vlastníci domov v tejto oblasti podľa zákona mohli proti nim poistiť. Na Slovensku ich môžeme nájsť v Malých Karpatoch i v Slovenskom Krase.

Rozhodne sa však netreba príliš obávať o vlastnú bezpečnosť. Hoci závrty nie sú až také neobvyklé, záznamy ukazujú, že nimi spôsobené zranenia či úmrtia sú extrémne zriedkavé. Preto na to, aby sa kvôli prepadliskám človek nechal oberať o spánok, dôvod rozhodne nie je.

Pozrite si ABC News video o prepadlisku na Floride.

Zdroje: guardian.co.uk | NashvilleCorps, randomduck, Vagabond Shutterduck flickr.com


Autor: Dominika Lacikova

Zdielať tento príspevok