Domy postavené z odpadkov


Vo väčšine prípadov by sa asi málo z nás s nadšením presťahovalo do obydlí z odpadkov. Nasledujúce recyklované domy by však mohli byť výnimkou v tomto inak celkom racionálnom pravidle.

Budhistický chrám z pivných fliaš

Stavbu chrámu Wat Pa Maha Chedi Kaew, ktorý je tiež v okolí známy ako Chrám z milióna fliaš, iniciovali thajskí mnísi žijúci v provincií Sisaket ako pomoc komunite s hromadiacimi sa odpadkami. Projekt začal v roku 1984, a tak z vyše jeden a pol milióna zelených Heineken a hnedých Chang Beer fliaš vyrástol komplex 20 recyklovaných budov.

Chrám z milióna fliaš

Môj domov, môj Junk Castle

Budova postavená Victorom Moorom v štáte Washington je nepochybne hradom, hoci z odpadkov. V jeho konštrukcii nájdeme plech, časti práčky, ale aj dvere Oldsmobile z roku 1952. No a cena tejto fantasticky vyzerajúcej nehnuteľnosti? 500 dolárov. Ľudia túžiaci po svojej súkromnej pevnosti tak môžu byť šetrní k životnému prostrediu, ako aj k vlastnej peňaženke.

junkcastle

Najprv dopravný kontajner, potom rodinný dom

Aj keď častejšie než čokoľvek iné len lemujú pobrežia nejedného prístavného mesta, ekologicky zameraní architekti z Leger Wanaselja Architecture v nich vidia domy, ktoré vďaka vysokej výdrži a schopnosti udržať stabilnú teplotu vnútorného vzduchu hravo spĺňajú požiadavky kladené na budovy postavené zo štandardných materiálov.

dom z dopravného kontajnera

dom z kontajnera

Dom na strome

Environmentálne naladení fanúšikovia fantasy iste ocenia rozprávkovo vyzerajúce obydlie postavené Danom Phillipsom v Texase. Na jeho vytvorenie použil len materiál, ktorý už raz použitý bol, od rámov na obrazy po staré štátne poznávacie značky. „Nemôžete poprieť zákony fyziky alebo stavebné predpisy,“ povedal tento vlastník stavebnej spoločnosti Phoenix Commotion pre noviny New York Times, „ale potom sú už vaše možnosti nekonečné.“

dom na strome

Zdroje: Mark Fischer @ flickr.com | weburbanist.com | flavorwire.com


Autor: Dominika Lacikova

Zdielať tento príspevok