Farebná, tajomná, voňavá. India


Krajina rozprestierajúca sa na juhu exotického ázijského kontinentu je známa korenistou kuchyňou, turbanmi, indickými slonmi, Tádžmahálom a okrem iného tiež obrovskou priepasťou medzi bohatstvom a chudobou.

  

FAKTY

Svoj názov dostala India podľa rieky Indus prameniacej v tibetských Transhimalájach. Jej územím pretekajú aj rieky Ganga a Brahmaputra. Severnú hranicu Indie tvoria Himaláje – najvyššie pohoria na svete. India je federatívnou republikou skladajúcou sa z 28 štátov a 7 teritórií. Jej mottom je „pravda víťazí“, hlavným mestom Naí Dilí a emblémom Sarnatský lev. Najrozšírenejším náboženstvom je hinduizmus, islam, kresťanstvo a budhizmus.

Sarntaský lev

KULTÚRA

Rozmanitá indická kultúra a svetoznáme pamiatky sú obrovským lákadlom mnohých turistov. Najnavštevovanejším miestom je Tádžmahál v Agre – pamätník lásky, ktorý je najhonosnejším pomníkom na svete. Na jeho stavbe pracovalo 1000 slonov a 20 000 remeselníkov z celej Ázie.

Obľúbenou destináciou je indický štát Rajasthan známy palácom na vodách jazera Udaipur, nazvaným tiež „Benátkami východu“.

Atraktívnym miestom je indické pobrežie Goa, vďaka krásnym plážam a neutíchajúcemu nočnému životu.

Známa je tiež Kalkata, nie len pre kresťanov, kde žila a pôsobila Matka Tereza a mesto Mumbaj (Bombaj), kde má základňu indická filmová produkcia a bombajská burza. Menej atraktívne je hlavné mesto Indie, kde je najviac viditeľný kontrast bohatstva maharadžov a chudobu obyčajného ľudu.

DUCHOVNO INDIE

India je tiež nazývaná krajinou tisícich bohov. Je to vďaka hinduizmu, jednému z najstarších a najväčších náboženstiev sveta, zakladajúcom sa na Védach. Hinduizmus uznáva hlavnú trojicu božstiev Brahmu, Višnu a Šivu a pozostáva z viery v existenciu božského princípu brahma, v karmu a reinkarnáciu, nepretržitý kolobeh života a v jeho konečné vyslobodenie a tiež v zachovávaníie a dodržiavaní pravidiel. Aj najväčšia duchovná oslava sveta sa koná v Indii. Konkrétne ide o Kumbh Melu, očistný kúpeľ v sútoku riek Ganga, Yamuna a Sarasvatí, na ktorom vyviera nektár očisťujúci všetky bytosti od karmy. Rituál trvá 55 dní a účastní sa ho okolo 100 miliónov ľudí z celého sveta.

   

KUCHYŇA

V indickej kuchyni ide často len o jediný chod. Stojí však za to. Jedlo Indie je korenisté, výrazné a chutné, plné zeleniny, najrôznejších omáčok a mäsa. Klasickým jedlom je thali – veľký tanier, na ktorom e poukladaných veľa mištičiek so zeleninovým, alebo mäsovým obsahom, polievkou, jogurtom a niečím sladkým. Lahôdkou je dalova polievka z vnútornej časti strukovín alebo papad – tenká chrumkavá placka ochutená koreninami. Najvyužívanejšia je v kuchyni ryža, kuracie, alebo kozie mäso, jedlo sa často podáva na banánovom liste.

ZAUJÍMAVOSTI
– India je s viac ako miliardou obyvateľstva druhým najľudnatejším štátom sveta.
– V Indii sa nachádza najdlhšia železničná stanica na svete (860m).
– Má najvyššie položený pivovar na svete.
– Muži sa v Indii bežne držia za ruky, čím vyjadrujú svoje priateľstvo a náklonnosť.
– Národným športom Indie je pozemný hokej, veľmi obľúbeným je aj kriket.
– India je rodiskom badmintonu a šachu.
– Okrem jazyka Hindu sa v Indii využíva viac ako 21 rôznych dialektov.
– Prvým Európanom na území Indie bol moreplavec Vasco de Gama
– India je najväčším producentom bavlnených látok na svete.

Zdroj: server.sk | tybrdo.cz | sme.sk


Autor: Miriama Kralikova

Zdielať tento príspevok