FrouFrou: Súčasný tanec pod vplyvom woodoo


Tanečný kvartet pod vedením Marie-Caroline Hominal sa inšpiroval obradmi a rituálmi woodoo, ktoré sa praktikujú na Haiti. Posadnuté telá spútava formalizmus, ktorý zvyšuje napätie. Umelci sa nesnažia obrad replikovať, no nechávajú ním svoj choreografický jazyk kontaminovať a následne zmutovať.

Výrazy identity, transformácie a anonymity boli vždy srdcom tvorby M.C. Hominal. Fascinuje ju mnohonásobný potenciál identity a ako vplýva na špecifické kvality tela.

Projekt FrouFrou prehlbuje jej prácu s identitou, ktorú skúma z dvoch perspektív. Zameriava sa na identitu jednotlivca v skupine (jej kódovanie v sociálnych vzťahoch alebo v spiritualistickom mise-en-scene) a takmer ako kontrapunkt, pracuje s rozdrobenými identitami v skupinovej ceremónii.

Marie-Caroline si na výskum témy intuitívne zvolila Haiti. Počas rezidencie zblízka pozorovala woodoo rituály, čo ju utvrdilo v názore, že woodoo rituál sa s otázku identity konfrontuje osobitým spôsobom. Ceremónie totiž inscenujú zhmotnenie neviditeľného sveta: Iwas (duchovia, pestré božské postavy so silne symbolickými identitami) zostupujú do sveta smrteľníkov a dočasným ovládnutím tela s ľuďmi vedú dialóg. Počas woodoo rituálu môžu jedno telo posadnúť viaceré Iwas, či identity.

Sila woodoo rituálu vychádza z komunity, čo sa snúbi s túžbou M.C. Hominal pracovať v skupine. Výsledkom je jej prvé skupinové dielo pre štyroch tanečníkov.

O umelcoch:

Marie-Caroline Hominal získala tanečné lekcie na Schweizerische Ballettberufschule v Zürichu a na Rambert School of Ballet and Contemporary Dance v Londýne, kde sa stala súčasťou National Youth Dance Company. Jej choreografie pozostávajú najmä zo sól a duetov, FrouFrou je jej skupinovou prvotinou. Pod menom MCH vytvorila videá, ktoré boli premietané na viacerých festivaloch. Marie-Caroline Hominal pravidelne spolupracuje s inými umelcami ako François Chaignaud, Clive Jenkins, Cristian Vogel, Kim Boninsegni, nedávno aj so svojím bratom, vizuálnym umelcom Davidom Hominal. Vystupuje s choreografmi a zoskupeniami formátu the Tanztheater Basel, Irène Tassembedo, Blanca Li, Gisèle Vienne, Gilles Jobin, La Ribot & Marco Berrettini. Hosťovala v Human Writes od Williama Forsyth a predstavení Dicka Wong, B.O.B. V súčasnosti rozvíja predstavenia „jeden na jedného“, napríklad v Hôtel Oloffson prijíma návštevníkov v hotelovej izbe, v Le triomphe de la renommée zas posúva publikum do divadelného zákulisia.


Dátum a čas: 29. 11. o 19:00

Miesto: Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice
Vstupné: 9 € / 7 € študenti a ZŤP
k13Organizátor: Tabačka/Kulturfabrik, K13 – Košické kultúrne centrá

Tabacka-BlackLogo-120px

 

 


Ivo Kokinda

Autor: Ivo Kokinda

Zdielať tento príspevok