Graffiti Spiš 2013


Graffiti. Pre niekoho čmáranice na stenách budov, pre iných umelecké dielo, odraz osobnosti konkrétneho writera – sprejera. Keďže sprejovanie na veľké plochy v mestách, múry a steny je považované za vandalizmus, najmä kvôli prostriedkom, ktoré majitelia „popísaných“ plôch vynakladajú za odstraňovanie graffiti, mesto Spišská Nová Ves sa už po niekoľkýkrát rozhodlo týchto umelcov podporiť sprístupneným šedých plôch na pár dní, aby tak mohli ulice mohli byť o niečo živšie a farebnejšie.

Čo to vlastne graffiti sú ? Sprejer alebo writer má snahu podať a rozšíriť svoje meno (tag = značka), a tým sa diferencovať od iných writerov. Najčastejšie sa pre túto techniku používa farba v spreji, no nie je to jediný prostriedok.

Graffiti ako umelecký smer vznikli v New Yorku v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď mladí ľudia „značkovali“ všetko okolo seba svojimi menami. Najviac sa zviditeľnil  Taki 183, s ktorým The New York Times toho času urobili rozhovor, a tak nastal veľký graffiti boom po celom meste, kde sa využívali najmä obrovské plochy miestneho metra. Neskôr sa dostali do viacerých štátov a eventuálne sa vyskytujú po celom svete.

Mesto Spišská Nová Ves tento rok poskytlo priestory writerom na sídlisku v západnej časti mesta. Zišli sa tu sprejeri zo všetkých kútov Slovenska a takisto aj Česka. Ako to na takom Graffiti Spiš 2013 vyzeralo, si môžete pozrieť v online archíve mestskej televízie Reduta.

Za fotografiu ďakujem Paulíne Rochovej.

Zdroje: sk.wikipedia.org | snv.sk


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok