Harmanček lieči aj skrášľuje


Z pestrej palety dostupných a vzácnych byliniek sa aj vďaka zázračným hojivým účinkom ocitol v našom zdravom rebríčku všetkým známy rumanček kamilkový. V múdrych knihách a encyklopédiách liečivých bylín známy tiež pod názvom harmanček, kamilka, alebo latinsky – Matricaria chamomilla. S istým príchodom chladných jesenných dní sa síce znižuje percento jeho výskytu, v obchode však kvalitný stopercentný čajík určite zoženiete. A prečo sa do neho oplatí investovať?


Bohatá história nie vždy svedčí o rovnako slávnej súčasnosti, ale to, čo ľuďom pomáhalo už v stredoveku bude určite využiteľné i dnes. Tak je to i s harmančekom, ktorý bol na severe nášho kontinentu dokonca posvätnou bylinkou uctievanou ako symbol slnka. Európski predchodcovia dnešných babiek bylinkárok harmančekom liečili zimnicu, bolesti hlavy, ochorenia pečene, a zmierňovali ním aj bolesti žien pri menštruácii.

 

Kvety rumančeka sa dnes využívajú pri výrobe rôznych odvarov, mastí, tinktúr či obkladov. Majú priam neuveriteľné hojivé účinky, uvoľňujú kŕče, podporujú potenie, pôsobia protizápalovo a dezinfekčne. Harmančekový kúpeľ lieči akékoľvek kožné ochorenia od vyrážok až po ekzémy a je citlivý k pokožke, ktorú zanecháva čistú a jemnú. Čaj z harmančeka zase pomáha pri nadúvaní, žalúdočných problémoch a kolikách. Priaznivo pôsobí aj na nervový systém, takže je tiež skvelým pohladením pre dušu skúšanú hektikou pracovných dní.

 

Jeseň je nemilosrdná k pokožke a vlasom a ak ste sa rozhodli neupadnúť do jesennej depresie kvôli suchej pleti a hniezdu na hlave, v boji proti chybičkám krásy vám je táto bylinka nápomocná. Jednoduché oplachovanie vlasov s vývarom z harmančeka, či prikladanie čajových vreciek na pokožku vás rozžiari aj počas pochmúrnych októbrových dní. Poslednou kvalitou harmančeka, ktorú spomeniem je jeho priaznivý účinok proti nespavosti. Stačí jedna šálka polhodinu pred spaním a zaručujem vám nerušené sladké sny končiace sa až za pompéznych zvukov ranného budíka.


 Nech ste teda zdraví, krásni a plní energie 🙂

 Via: semena-osiva.sk | zdravie.sk | bylinky.nazdravie.sk


Autor: Miriama Kralikova

Zdielať tento príspevok