Hurá na nákupy!


 

Nakupovanie ešte nikdy nebolo ľahšie než je tomu teraz. Prakticky, všetky spôsoby nakupovania ponúkajú výhody pre určitú skupinu obyvateľstva. Dnes si teda predstavíme niekoľko spôsobov, ako sa môžete vyhnúť výhovorkám, prečo vás to na nákupy neláka.

Ak však aj tak nakupovanie nie je práve vaša „šálka kávy“, ako sa zvykne hovoriť, máme pre vás napriek tomu dobrú správu. Evidentne teda oniomania, viac známa ako shopaholizmus, nie je váš prípad. Oniomania pochádza z gréckych slov onios, čo značí „na predaj“ a mania „šialenstvo“. Je to teda duševná choroba – ktorá však zatiaľ nebola zaradená do oficiálnej medzinárodnej klasifikácie chorôb. Viacerí však tvrdia, že je to rovnaká obsesia, ako napríklad závislosť na alkohole, hracích automatoch alebo iných drogách. Z tohto nepríjemného šialenstva pre naše peňaženky a bankové účty však plynie úžasný profit pre obchody s dámskym oblečením, keďže nákupné maniačky si zväčša predstavíme v mysli ženského pohlavia, aj keď to nemusí byť výhradne iba „diagnóza“ žien.

Aby sme sa však presunuli od negatívneho k niečomu krajšiemu. Aby sme sa zbavili zápornej vlny z obáv  a chorôb, poďme sa pozrieť na tú krajšiu stránku nakupovania – radosť z neho! Najmä čitateľky ženského pohlavia mi dajú za pravdu, že je to naozaj ohromne krásny pocit, mať na sebe čosi nové. Nakupovanie často krát poteší najmä po zlom dni alebo dokonca týždni, po rozpadnutom vzťahu alebo len tak – z nudy. Veľa z nás má na tvári určite čarovný úsmev a jemne zahmlený pohľad šťastia po tom, čo našla krásny kúsok oblečenia za výhodnú cenu. A ten pocit, keď si novú blúzku alebo sukňu vezmete prvý krát prevetrať medzi kamošky a zrazu vás pochvália, ako veľmi vám tá farba svedčí a ako super práve tento strih na vás sedí. No dá sa mať vôbec nakupovanie nerád, keď prináša všetky tieto slasti?

Nejde však len o sebecký pocit satisfakcie, samouspokojenia so svojím výkonom za nákupným košíkov, zahalená za závesom v skúšobnej kabínke. Často krát totiž nenakupujeme pre seba, ale práve naopak – snažíme sa potešiť niečím novým iných. Či už ide o našich rodinných príslušníkov, priateľov, kolegov či známych, vždy je výber veľmi podstatný. Samozrejme, nejde len o nákup šatstva – aj maličké detaily a doplnky do domácnosti sú skvelým darčekom, ak poznáme vkus danej osoby. Malo by to byť teda niečo, čo obdarovaný nemá chuť odhodiť do koša, len tomu tak zo slušnosti neurobí. Je potrebné sa vcítiť do kože toho druhého a snažiť sa o čo najlepší výsledok. Chceme predsa potešiť dotyčného, nie seba! Aj keď obdarovanie, eventuálne, prináša príjemný pocit na srdci aj nám.

 

shop1

 

A čo teda s nákupmi? Opačné pohlavie si to svoje pánske oblečenie skôr kupuje na internete. Kvôli časovej tiesni ich namáhavých prác je toto ideálny spôsob, ako si rýchlo vybrať spomedzi toho, čo práve v danej chvíli potrebujete. Mnohé internetové e-shopy sú prehľadné a zrozumiteľné, nájdete medzi nimi vysokú kvalitu, nízku cenu ale najmä pohodlnosť. V krátkom čase tak zopár klikmi máte zariadený celý nákup hocičoho. Je potešujúce, že už aj na Slovensku sa nákup cez internet pomaly viac a viac stáva obľúbených spôsobom nakupovania. Nasvedčujú tomu výsledky Slovenskej asociácie pre elektronický obchod (SAEC) za uplynulých dvanásť mesiacov. Podľa týchto výsledkov stúpol obrat internetovým  obchodom o približne 35 % oproti predchádzajúcemu roku. Čo sa týka počtu objednávok, tie sa zvýšili o zhruba 45 %.

No a aby sme potešili aj tých, ktorí  neradi vyhadzujú veľké peniaze – napríklad za spomínané oblečenie – úžasným miestom kde sa dá nájsť ohromné množstvo originálnych kúskov za pár centov sú second handy, ľudovo zvané sekáče. Týmto spôsobom nakupovania okrem šetrenia našich peňaženiek chránime aj prírodu, keďže ide o akési recyklovanie starého oblečenia. Výhodné je to najmä pre mamičky s deťmi, keďže detičky rýchlo rastú a každú chvíľu potrebujú čosi iné, nové a väčšie.

Pre takýto prípad je vhodný aj špeciálny detský bazár alebo burza, ktorý objavíte ako v priestoroch kamenných obchodov, ako aj na internete. Jedným z detských bazárov na internete je napríklad BabyBurza.sk.

Sami si zvoľte, čo je pre vás pohodlnejšie a výhodnejšie, pretože pri online nakupovaní musíte počítať aj s nákladmi na dopravu – máloktorý predajca vám ju poskytne zadarmo. Ceny tovarov sú však ale určite výhodnejšie pri nakupovaní online z dôvodu nižších prevádzkových nákladov predajcu.

V neposlednom rade by sme určite mali spomenúť aj trhy a zvlášť blšie trhy, ktoré nájdete v každom väčšom meste. Sú tou príjemnou lacnou formou nákupu, kde dostanete fakt všetko od výmyslu sveta – od spomínaného oblečenia cez potreby do domácnosti až po záhradné náradie. S predávajúcimi sa na cene dá priamo dohodnúť, tak, aby boli obe strany spokojné. Nečakajte však prvotriednu kvalitu, samozrejme, pri znížených cenách počítajte aj s nižšou kvalitou výrobkov.

 

shop

 

Ako pri každej životnej situácii, aj pri nakupovaní je potrebné hľadať kompromisy – či už v cenách alebo v kvalite. Záleží od vašich potrieb a vkusu, a bohužiaľ, často krát od obsahu peňaženiek. Nie je sa však za čo hanbiť – ako hovorí klasik: chudoba nie je na hanbu, je len nepríjemná. 😉

Aj keď na druhej strane – v sekáčoch a outletoch nakupujú aj ľudia, ktorí si môžu dovoliť značkové veci, je im jednoducho ľúto míňať kvantum peňazí na niečo, čo v sekáči nájdu možno viac originálne a určite lacnejšie. Záleží naozaj len na vás, akú formu nákupu si vyberiete – žijeme v svete, kde už máme na výber skutočne všeličo.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok