José González sa vracia na Slovensko, sólovo zahrá v Tabačke


Na Slovensku ho už pozvali festivaly Pohoda aj Grape, no ešte sme u nás nezažili Josého Gonzáleza tak, ako sa predstaví na jeseň v košickom kultúrnom centre Tabačka: celkom vo svojom živle, v komornom prostredí klubu.

 

Švéda s argentínskymi koreňmi asi najviac preslávila coververzia jeho krajanov The Knife – skladba Heartbeats – ktorá sa kedysi objavila v aj u nás známej reklame. No je to práve jeho vlastná tvorba, v ktorej je charizmatický pesničkár najvýraznejší. Jemný, ale na míle rozpoznateľný hlas, gitarová virtuozita, potláčaná jemnými aranžmánmi a tri vyvážené albumy, s ktorými si hudobník vždy dáva na čas. Aj tak by sa dal charakterizovať González, ktorý v Košiciach zahrá už 7. novembra.

 

Rodičia Gonzáleza emigrovali z Argentíny v čase štátneho teroru v sedemdesiatych rokoch. José sa narodil už v Göteborgu a tak sa v jeho tvorbe miešajú vplyvy živelnej južnej Ameriky so škandinávskou uzavretosťou. Hoci ako muzikant začínal s hardcore punkom, prerazil na začiatku tisícročia s čisto akustickou tvorbou a po obdobiach strávených v kapelách vsadil len na svoj hlas, gitaru a skladateľský talent. Ten je natoľko výrazný, že sa z Gonzáleza stala jedna z najzásadnejších postáv mestského folku posledných pätnástich rokov.

 

Do Tabačky, ktorá v Gonzálezovi privíta jedno z najväčších mien v svojej doterajšej existencii, prinesie pesničkár svoj tohtoročný album Vestiges and Claws. Ten vyšiel po takmer osemročnej sólovej pauze, ktorú José okrem koncertov vyplnil aj reaktiváciou niekdajšej skupiny Junip, kde jeho výrazná postava hlavného aktéra ustupuje do pozadia hraním s kompletnou kapelou a bohatým zvukom.

jose gonzales

Zdá sa, že González svoje polohy potrebuje oddeľovať. Kým ako solitér vystavuje svoje emócie celkom sám (okrem sólového vystupovania si albumy aj sám nahráva či produkuje), v kapele sa môže schovať a vlastne až uvoľniť. Osobnejšie však vždy vyznie sólo, špeciálne v komorných prostrediach, aké Tabačka v novembri ponúkne.

 

Prvých 150 vstupeniek za 15€ sa vypredalo hneď prvý deň od spustenia predaja v sieti  Ticketportal. Následne cena stúpla na 20€ (voľných je ešte niekoľko ks vstupeniek), posledných 150 ks sa bude predávať za 25€.

 

https://www.facebook.com/events/1065562850154976/

https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=21271


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok