Knihy vs. čítačky – čo je lepšie?


Na tému knihy už bolo toho popísané mnoho. Je to v súčasnosti veľmi diskutovaná téma – no prečo? Ak je skutočne pravda, že prevláda trend úpadku čítania medzi mladými ľuďmi, prečo sa stále a znova vraciame práve k tejto téme?

Pravdepodobne je skutočne pravda, že stále menej a menej mladých ľudí číta. Zatiaľ čo po minulé storočia boli knihy tými pravými a často jedinými spoločníčkami na dlhé večery, teraz sa predbiehame v tom, kto má akú novšiu modernú technickú vymoženosť. Rozmach vedy a techniky, rozšírenie internetu a televízie tlačí knižné publikácie do úzadia. No je tomu naozaj tak?

Pomocou techniky sa práve aj knihy snažia dostať a uľahčiť si tú cestu k mládeži. S veľkými menami ako Tolstoj alebo Austenová sa často študenti zoznámia až v čítankách na stredných školách, no aby tomu tak nebolo, prišli na svet technické hračky, ktoré sú už vám všetkým určite známe – čítačky kníh.

citacka

Stali sa však tak kontroverznou výpomocou, že si okrem veľkej základne fanúšikov vybudovali aj celkom slušný počet odporcov. V čom to ale spočíva?

Na jednej strane sa stretávame s názormi, že čítačky sú praktické. E-knihy sú dokonca väčšinou lacnejšie, a v jednej čítačke, ktorá sa svojimi rozmermi vojde do každej ženskej kabelky či príručnej tašky počas dlhého cestovania, sa tak môžu usídliť viaceré vaše obľúbené tituly.

Na druhej strane ale zástancovia klasických kníh zastávajú názor, že čítačky skrátka neposkytujú až taký pôžitok z čítania, ako ich historickejšie predchodkyne. Vôňa čistého, nového papiera, šušťanie stránok a omrvinky, ktoré sa tam nazbierali z vašich raňajok skrátka vytvárajú takú atmosféru, ako vybíjateľná čítačka nedokáže. Výdrž batérie je tiež jedným s faktorov, ktoré hrajú proti – klasická papierová kniha sa vám skrátka nevypne z ničoho nič.

read

Každopádne, nech už si vyberiete ktorúkoľvek možnosť, ak sa viac prikláňate k jednej či k druhej alternatíve, je to úplne jedno, v kvalitných e-shopoch zoženiete jednu aj druhú formu za dostupné ceny s rýchlym dodaním. Knihy predsa patria k ľuďom!


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok