Konšpiračné teórie, časť 1.: 11. september 2001


12 rokov. Presne toľko uplynolo od smutnej katastrofy, ktorá zmenila tvár nielen New Yorku či USA, ale celého sveta. Tento deň totiž začal niečo, čo nazývame „vojnou s terorizmom“. A taktiež odštartoval zlatú éru konšpiračných teórií. Prečo? Lebo nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. A rozhodne úplne iné, ako nám predostrierajú médiá!

Celé to znie tak jednoducho: Arabskí teroristi unesú štyri lietadlá. Dve z nich skončia ako zbraň, ktorá vo veľkej rýchlosti narazí do budov Svetového obchodného centra, ďalšie zaútočí na Pentagon, posledné sa zrúti v poli kdesi v Pensylvánii. Za útoky je zodpovedná Al-Kájda, ktorá sa k nej aj hrdo hlási. Dáva to logiku – Al Kájda je charakteristická hlbokou nenávisťou k USA, v minulosti už spáchala jeden atentát na WTC a teraz sa o to pokúsila znova – úspešne. Prípad uzavretý. Alebo nie?


Hneď prvú nezrovnalosť vidíme v samotnom páde „dvojičiek“. Boli to budovy s pevnými oceľovými konštrukciami, mohli padnúť po náraze lietadiel a následnom požiari? V troskách síce bola nájdená roztavená oceľ, to však rozhodne nebola „práca“ ohňa. Odborníci sa zhodujú v tom, že roztaviť ju mohla jedine explózia. Taktiež jednohlasne tvrdia, že spôsob, akým WTC padlo, vykazuje známky „odbornej demolácie“. Veže boli teda údajne podmínované, aby sa zvýšil dramatický efekt celého útoku. Bodkou za celým pádom bola budova č. 7, úplne oddelená od veží. Nenarazilo do nej žiadne lietadlo, nehorela, a predsa sa zosypala ako domček z karát.

A čo útok na Pentagon? Unesené lietadlo, ktoré sa odklonilo od dráhy svojho letu a smerovalo naň, si 40 minút nikto nevšimol. Nezachytil ho žiaden radar a ani jedna z protiraketových jednotiek, čo je prinajmenšom zvláštne, keďže budova Pentagonu je v tesnej blízkosti leteckej základne Andrew Air Force. Keď lietadlo napokon zasiahlo svoj cieľ, narazilo do západného krídla, ktoré bolo pre stavebné práce takmer vyľudnené.Je tu však aj mnoho ďalších aspektov, ktoré prívrženci konšpirácií pokladajú za „dôkazy“, že útok je dielom USA. Napr. podivnú reakciu Georga Busha, ktorý čítal deťom v škôlke knižku, a po zdrvujúcej informácií o náraze prvého lietadla ani okom nemihol, a čítal ďalej. Alebo fakt, že vláda nepredložila verejnosti hlasové nahrávky ani palubné záznamy (teda „čierne skrinky“) z osudného lietadla. Nebolo ani oznámené, či sa vôbec našli. Taktiež je podozrivé samotné vyšetrovanie udalostí, ktoré sa začalo až po viac ako roku. Dôveru nevzbudzuje ani pas jedného z únoscov, ktorý sa našiel úplne nepoškodený neďaleko zdevastovaných veží. Klincom celého prípadu je Valíd al-Šehrim, ktorý bol vyhlasovaný za únoscu. Vyšlo najavo, že žije, a vyhlasuje sa za nevinného.

Na hlavu Georga Busha padlo veľké obvinenie, keď sa ukázalo, že rozkázal zostreliť unesené lietadlá s cieľom „za každú cenu ochrániť Biely dom“. Ten bol totiž cieľom štvrtého lietadla, ktoré sa zrútilo v Pensylvánii. Pasažieri sa to však dozvedeli skôr, než k tomu prišlo, a podarilo sa im odkloniť dráhu letu. Vedeli, že náraz do sídla prezidenta by pre nich znamenal istú smrť. Tej sa ale tak či tak nevyhli, keďže lietadlo sa podľa všetkého „len tak“ nezrútilo. Známky poškodenia a tiež veľká plocha, na ktorej boli niekoľko tonové časti lietadlá rozptýlené, poukazuje skôr na explóziu alebo bombardovanie. Pre veľkú odvahu pasažierov ich vláda USA po tragédii vymenovala za amerických hrdinov…


V prípade, že by sa niekomu zdalo, že je všetko „s kostolným poriadkom“, je tu ešte jedna, posledná vec: Záhadné biele lietadlo. To svedkovia videli letieť len kúsok nad spadnutým štvrtým lietadlom. Spočiatku to vláda popierala, ale keď ľudia trvali na svojom, potvrdila, že to bolo menšie civilné lietadlo, ktoré letelo neďaleko. Pilot dostal povel klesnúť, „preskúmať“ nešťastie a zaslať „záchranárskym jednotkám“ zemepisné údaje. „Problém“ je však v tom, že v tom čase všetky civilné lietadlá dostali jasný rozkaz pristáť na najbližšom letisku. Okrem toho vtedy už vláda nasadila na tento úkon stíhačky. Skeptici sa k tomu stavajú realisticky: Keď George Bush rozkázal strieľať po vlastných civilných lietadlách a ohroziť tak životy amerických občanov, prečo by neriskoval životy aj ďalších v bielom lietadle? Pre prívržencov konšpiračných teórií už aj tak navždy zostane vrahom.

Dnes máme o prípade 11. septembra 2001 pár faktov a desaťkrát viac nezrovnalostí. Kto chce veriť, že ju naozaj spôsobili teroristi, ten tomu verí, a kto obviňuje vládu, ten sa nevzdá nádeje na riadne vyšetrenie tejto obrovskej tragédie. A čo realisti? Tí sú si vedomí, že pravdu sa už aj tak nikdy nedozvieme…

Zdroje: sodahead.com | hpdetijd.nl | chatik.sk | markwalston.wordpress.com


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok