Leto na horách


Aj keď to za oknami v posledných dňoch možno nevyzerá až tak slnečno a priaznivo pre dovolenkárov – predsa len, bol tu šialený apríl ;),  čas oddychu a dovoleniek sa pomaly ale určite blíži. A ak nie ste práve typ, ktorý sa rád váľa na pláži pri mori a vychutnáva si vitamín D vsiakajúci pod kožu, vyskúšajte hory. Trebárs aj tie slovenské.

Ubytovanie

Mnoho turistov, a to logicky najmä tých, ktorí majú do Tatier či iných kútov Slovenska blízko, využíva na túry len jeden deň. Vyráža sa skoro ráno a potom máte celý deň na prechádzky v prírode. Ak ste však z tej skupiny milovníkov prírody, ktorí v nej radi strávia aj dlhší čas, určite oceníte náš typ na chaty na prenájom. Nájdete ich na tejto adrese. Je len na vás, aký variant ubytovania si vyberiete. Určte si cenovú reláciu a potom hľadajte pre vás najvýhodnejšie možnosti.

Pomoc!

Pred odchodom na náročnejšiu túru sa nezabudnite pripoistiť – čert predsa nikdy nespí, ako hovorili naše staré matere. Držte sa len pre turistov určených a sprístupnených chodníčkov, dbajte na pevnú obuv a myslite na každé počasie. Nezabúdajte ani na niečo na zahryznutie, dodržiavajte pitný režim – v horúcich dňoch aj v tieni stromov je túra únavná. Zistite si, ako sa v danej lokalite dovoláte SOS na horách, nikam nechoďte ako jednotlivec, ale naopak, držte sa v skupinkách.

insect

Kontrola zdravia

Malý tip – počas leta je dobré pred odchodom použiť repelent. Dotieravý hmyz vie znepríjemniť deň. Určite si dávajte pozor aj na kliešte, ktorých výskyt rapídne stúpa. Po príchode domov respektíve na ubytovanie si dôkladne prezrite pokožku, všetky záhyby a ak predsa len objavíte nepríjemného spoločníka, navštívte pohotovosť. Nesnažte sa kliešťa vytiahnuť sami  – mohli by ste mu odtrhnúť hlavičku a spôsobiť si vážnejšie problémy.

Ak sa predsa len čosi stane

Určite budete súhlasiť s myšlienkou, že treba myslieť na všetko. Aj keď sa nám to občas zdá nemožné, skúsení turisti už vedia, na čo si dávať pozor. V prípade nešťastí však vysokohorskí záchranári majú aj zvieraciu pomoc – to najmä v zimnom období. Najprv psa dobre vycvičia a neskôr je pripravený pomáhať. Sú na to plemená s genetickými predpokladmi, určite si nepredstavujte elegantnú dámu – pudlíka, ako sa snaží vyhrabať českých turistov 😉 Jedno je však jasné: psy sú obrovskou pomocou nás, ľudí, ako pri mnohých  rozličných handicapoch, tak aj na horách. Kiežby sme však radšej žiadnu záchranársku pomoc nepotrebovali.

Tým Bord-u vám želá krásnu letnú turistickú sezónu. Nezabudnite sa s nami podeliť o vaše fotografie! 

 

Chceš si zarobiť? Plánuješ na leto brigádu? Brigády na leto nájdeš na Brigada.sk.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok