MAENIA


Otázka „Ako si ísť za svojím snom?“ neraz prepadla každého z nás. Urobili ste však pre to niečo? Alebo ste  svoju myšlienku zaškatuľkovali ako „nereálnu“? To nie je tá správna cesta.
Preto sme sa rozhodli predstaviť Vám začínajúcu kapelu MAENIA,  ktorej členovia skúšajú preraziť na poli alternatívneho rocku.

1. Jedna z prvých otázok, ktorá ľudí zaujíma je význam slova MAENIA. Čo ste ním chceli povedať a ako vlastne vznikol?

Význam slova “Maenia“ nepozná žiadny slovník cudzích slov, takisto si ho nepreložíte ani z inej cudzej reči do slovenčiny. Význam vychádza zo slova mánia, ktorého synonymum je záľuba, koníček, ako aj vášnivá zaujatosť za niečo, priam šialenstvo. V našom prípade sa to týka predovšetkým našich rodín a hudby, ktorú spoločne tvoríme, ktorú milujeme. Výmenou písmena E v slove mánia mutuje slovo na menia a tým vzniká Maenia.. čiže tento konečný význam slova vystihuje naše zmeny, ktorými sme si prešli.. vývojom životných udalostí, priateľstvami, láskami, klamstvami, ľuďmi, hudobnými vplyvmi, projektmi.. Vášnivosť k hraniu však zostáva v každom z nás stále rovnaká ..

2. Porozprávajte nám trošku o sebe. Aké boli vaše začiatky? Nemali ste problém nájsť vhodné priestory na skúšanie?

Naše spoločné hudobné začiatky.. hmm.. Ja (Michal) som sa poznal so Štefanom od základnej školy. Spolu sme založili prvú spoločnú kapelu asi pred 14 rokmi. V tej dobe sme sa zároveň spoznali aj so Shibrim, ktorý hral v inej kapele. Takže nás spája dlhoročné priateľstvo, ale predovšetkým to, že si spolu hudobne rozumieme. Každý z nás má v kapele svoj priestor, v ktorom sa môže plnohodnotne realizovať. Tento priestor je nenásilný.. Všetci traja sme za tie roky prešli rôznymi kapelami – projektmi, až sme sa stretli v tomto triu. Myslím si, že Štefan drží výborný rytmický základ kapely a mne to so Shibrim skrátka hrá koľko krát „samo“ (smiech). So Shibrim sme hrávali už v minulosti v spoločnom hudobnom projekte, kde nás však rozdelila vzdialenosť a moje pracovné povinnosti.. Keď sa Shibri vrátil zo zahraničia späť na Slovensko, som ho oslovil na nezáväzné stretnutia na skúšobni pri voľnom jamovaní. V tom čase nebola o kapele ani zmienka. Po nejakom čase sme sa hudobne aj skutočne stretli. Shibri oslovil Štefana, ktorí spolu hrávali v Pearl Jam tribute Smoky Shine. A to bolo niekedy v roku 2011. Prvý rok sme neriešili vôbec nič, len radosť z hrania a ďalšieho vzájomného hudobného spoznávania sa. Postupne sme začali tvoriť aj prvé skladby a nejako sme “to“ chceli pomenovať a založili sme Maeniu. V marci tohto roku sme nahrali EP. Priestor na hranie sme mali prakticky stále, no z prvej skúšobne nás vyhodila ľudská ješitnosť, druhú sme mali asi len štvrť roka, pretože rušili priestory. S terajšími priestormi na skúšanie nám pomohol náš kamarát Radko Pikna, ktorý bol v správny čas na správnom mieste. Myslím si, že s jeho pomocou má v súčasnosti priestory na skúšanie okrem nás ešte asi ďalších 6 kapiel.

3. Kde by vás ľudia mohli vidieť koncertovať?

Najbližšie zahráme doma v Topoľčanoch, ďalšie potvrdené termíny máme v Partizánskom, Hodoníme v Žiline, ostatné akcie sú v štádiu riešenia. Aktuálne info je vždy zverejnené na našej webovej stránke maenia.sk.

4. Kedy vyšlo vaše prvé EP a v akom zmysle sa nieslo?

Náš prvý album, ani nie je taký album, na aký ste možno bežne zvyknutí. Ide skôr o krátke prezentačné EP-čko (extended play) s názvom ‘single v originálnom balení. Obsahuje šesť skladieb, šesť samostatným singlov na jednej placke. Pôvodne bolo v pláne použiť iba päť skladieb. EP-čko sme nahrávali v spolupráci s Jurajom Kankulom (GYGY, RATM revival) a Petrom Mondokom (Fylip Skandal). Toto EP sa nieslo v zmysle ukážky prierezu našej tvorby, pretože každá skladba je iná a na základe toho, čo od nás môžu poslucháči na koncertoch očakávať. Vždy sa snažíme niečím novým prekvapiť. V súčasnosti máme použiteľných 17 skladieb a na ďalších sa pilne pracuje.

5. Ako funguje váš každodenný život? Viete si vôbec predstaviť, že by ste sa viac hudbe nevenovali?

Tak isto ako aj váš. Ráno musíte vstať z postele, obliecť sa a ísť do práce, aby ste uživili rodinu, alebo ak ste ešte študenti, tak do školy. Určite to všetci dobre poznáte. Plus rodičovské povinnosti. Sme otcovia. Takže o nejakom bohémskom živote “rockera“ sa hovoriť nedá (smiech). Akúkoľvek voľnú chvíľu vo voľnom čase však trávime hraním, tréningom či už doma, na konzervatóriu, alebo na spoločnej skúške, na koncerte…

6. Aké sú vaše ciele do budúcna? Ako vysoko máme očakávať, že Maenia zahviezdi?

Ísť spoločne ďalej, vyvíjať sa, koncertovať, nahrávať ďalšie skladby, rozširovať svoju fanúšikovskú základňu, dostať sa do povedomia medzi ľudí, tak aby sa na Maeniu nezabudlo.. O komerčný úspech ako taký, nám však vôbec nejde.

7. Je niečo, čo by ste chceli odkázať svojim najvernejším fanúšikom?

Sme tu pre vás a hlavne vďaka vám, a tým myslíme naše rodiny, kamarátov, známych, fanúšikov. Veľká vďaka a pozdrav patrí všetkým tým ľudom, ktorí ešte chodia na koncerty a tak podporujú ostatné “neznáme“ kapely, pretože keď sú spokojní fanúšikovia, tak sme spokojní aj my. A na záver? Neseď nečinne pri sociálnej sieti!

Nám už zostáva len poďakovať za rozhovor a brať si príklad. Veľa šťastia Maenia!

 


Autor: Chantal Calcagni

Zdielať tento príspevok