Mojše band oživili starú synagógu v Žiline


V stredu 23.10. sa na Dlabačovej ulici v starej alebo ortodoxnej synagóge uskutočnil veľmi zaujímavý a netradičný koncert originálnej židovskej klezmer hudby v podaní מוישה באנד po hebrejsky (v slovenčine Mojše bandu). Napriek odpudivému označeniu ich hudby, ako by sa niekto mohol mylne nazdávať, hrá kapela prevažne veľmi svižnú a veselú hudbu označovanú aj ako luftmenschn.

 MOJSE 01

Luftmenschn bol od polovice 16. storočia v židovskej spoločnosti vyhľadávaným špecifickým žánrom ľahkej zábavy. Predstavoval súbor akéhosi neviazaného dialógu spájajúceho v sebe literatúru, divadlo, no predovšetkým hudbu.

Ako tvrdí samotný Mojše band, snaží sa interpretovať tradičné druhy židovskej hudby, vyjadrovať ich vždy aktuálnymi prostriedkami a prezentovať ich širokej verejnosti. Takto vzniká veľmi zaujímavý koktejl viacerých prvkov a štýlov, ktorý je aj laickému poslucháčovi sympatický.

Mojše band

Ako som mal možnosť vidieť na vlastné oči, v malom priestore synagógy sa zhromaždilo veľké množstvo ľudí, a to všetkých generácií. Celý večer v znamení veselých, ale aj temných sabatových pesničiek, viedol charizmatický spevák a cimbalista Michal Paľko, ktorý prirodzene zabával publikum a veselo rozprával o príbehoch v pesničkách. Repertoár Mojše bandu  je spievaný najmä v jidiš alebo v nemčine. Michala Paľka doprevádzali akordeonista František Kubiš, pôvodom z Detvy a poľský tubista Lukasz Labusga.

Za svoju vyše dvojročnú existenciu odohral Mojše band okolo štyridsať celovečerných koncertov v kluboch, koncertných pódiách alebo synagógach. Zúčastnil sa aj na významných festivaloch ako POHODA 2010, CementARTna, Scénická žatva, Hanácké jeruzalém, Týden židovské kultury v Holešove, či hostil návštevníkov medzinárodných projektov We are one a Osudy dvoch národov 2010.  Mojše band

Vo februári 2012 kapela nahrala v experimentálnom nahrávacom štúdiu na Akademii muzycsnej w Krakowie dva profilové albumy Židovské piesne zo Slovenska a Shabath songs jam.

Tento článok bol prevzatý z partnerského časopisu Okružník

Zdroje: mojseband.comstanica.sk

Foto: flickr.com


Autor: Kristof Budke

Zdielať tento príspevok