Muž, ktorý sadil stromy


Elzéard Bouffier. Meno muža, ktorý v novele z roku 1953 od francúzskeho spisovateľa Jeana Giona vysádzal stromy.  Preložená do mnohých jazykov, vrátane slovenčiny, sa stala celosvetovo známou a veľmi inšpiratívnou. No a podľa tejto novely bol nakrútený aj animovaný film, ktorý znamenal veľký prelom francúzskej animácie.

Príbeh rozpráva o mladom mužovi, ktorý sa vydáva do pustatín Francúzska. Bohaté opisy neúrodnej, prázdnej krajiny neskôr vystrieda nádej po tom, čo stretol pastiera oviec, ktorý mu ponúkol nocľah a útočisko. Silnejúci pocit šíriaci sa z chudobného pastiera znamená vnútornú vyrovnanosť, odhodlanie, číre a dokonalé šťastie. Napriek samote našiel svoj zmysel života a denne vysádzal stromy, vďaka viere, ktorú v sebe živil. Ako príbeh pokračoval, si môžete pozrieť v krátkom animovanom filme (s českým dabingom):

Knihu môžete zakúpiť so zľavou v kníhkupectve Aura.

Napriek tomu, že príbeh znie ako pomerne reálna spomienka z konca druhej svetovej vojny, ide o fiktívne dielo. Giono sám bol za svojho života rád, že sa mu podarilo vytvoriť tak realistickú postavu, akou je Bouffier. Jeho dcéra, naopak, tvrdila, že sa jedná o starý rodinný príbeh.

Nech je už pravda akákoľvek, príbeh sa voľne šíri doteraz, a aj napriek tomu, že Giono ním nezarobil ani cent, tvrdí, že je na túto svoju prácu najviac hrdý.

Ak inšpiruje aspoň jedného z čitateľov, potom je na svoje dielo hrdý právom, nemyslíte?

 

 

Zdroj: cs.wikipedia.org  | youtube.com


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok