Na čo sa môžme tešiť v roku 2014?


Vo svetových i slovenských hudobných vodách bol rok 2013 extrémne bujarý a vzrušujúci. Mali sme možnosť užiť si množstvo skvelých noviniek. Na Slovensko prišli Atoms For Peace s ich perfektným debutom Amok, vo svete vyšiel hitový Daft Punk a stále produktívny David Bowie s albumom The Next Day. Okrem hip-hopovej scény (Eminem a pokračovanie legendárneho Marshall Mathers LP), priniesli novinku aj Depeche Mode – Delta MachinePearl Jam, Nick Cave and The Bad Seeds s úžasným koncertom na Pohode a mnohí ďalší.

Poďme sa ale pozrieť, čo zaujímavé v hudbe nás čaká v tomto roku.

 

Je zrejmé, že pre Jacka Whitea bude rok 2014 znovu super aktívnym. V online diskusií s fanúšikmi Jack oznámil, že už tento mesiac dokončuje dva albumy, z toho jeden je jeho (Jack White je producentom vo svojej firme Third Man Records, pozn. autora). Určite sa máme na čo tešiť, pretože svojim prvým sólovým albumom Blunderbuss, z roku 2012, ukázal, aký komplexný a multi žánrový hudobník je. V interview s BBC 6 sa Jack zmienil, že má zložených už 20 piesní na nový album.

bord - dead weather

Okrem svojho sólového projektu je už zverejnená informácia o ďalších singloch kapely The Dead Weather, kde Jack hrá na bubny. Zverejnený je zatiaľ dvoj-singel  s názvami “Open Up (That’s Enough)” a “Rough Detective”. Ďalší nás čaká v priebehu roka a na kompletný album si musíme počkať až do jari 2015.

Ďalším interpretom, ktorým by nás mohol potešiť je dozaista Beck. Tento multi-inštrumentalista, ktorý je považovaný za jedného z najinovatívnejších muzikantov modernej alternatívnej hudby, chystá v tomto roku vydať nie jeden, ale dokonca dva albumy. Prvý má už aj názov – Morning Phase a Beck sľubuje návrat zvuku z albumu Sea Change, ktorý je považovaný za jeho najlepší. Morning Phase má vyjsť 25.2.2014  pod Capitol Records.

beck-morning-phase-cover-art

Beck – Morning Phase cover art. Foto: iTunes

Iba pred pár dňami vyšiel 18-ty štúdiový album Brucea Springsteena s názvom High Hopes. Ako hovorí samotná legenda, album sa skladá z pesničiek, ktoré nevyšli na predchádzajúcich albumoch a navyše, album obsahuje prerábky majstrových najlepších skladieb.

Damon Albarn, známy frontman kapely Blur a hlava interaktívneho hudobného projektu Gorillaz, po rokoch spolupráce s rôznymi umelcami, vydáva konečne svoj poriadny debutový album. Na Youtube je už zverejnená skladba „Everyday Robots“ s videoklipom, v ktorom je digitálna rekonštrukcia Albarnovej hlavy.

damonalbarnAW080610

Foto: Andy Wilsher

Morrissey chystá po piatich rokoch pauzy (Years of Refusal, Universal 2009)  nový album. Taktiež mu v Anglicku vyšila kniha, v ktorej popisuje celý svoj život. Kniha má jednoduchý názvov „Autobiography“ a v rebríčku Penguin Classics sa už drží na 1. mieste vyše 5 týždňov. Práce na albume začali vo Francúzsku s Americkým producentom Joeom Chiccarellim, ktorý spolupracoval so známymi umelcami ako Elton John alebo kapelou U2.

Riaditeľ nahrávacej spoločnosti Steve Barnett povedal o Morrisseym: ,,Je to vzácna duša, ktorá ostala verná svojim umeleckým víziám a etickým princípom od času, ako prvý krát prenikla na scénu v 1980-tom. “

NAS, jeden z najúspešnejších a najvplyvnejších rapperov v celej histórií hip-hopu, vydáva ďalší v poradí už 12. štúdiový album. Pred dvoma rokmi albumom Life Is Good rozhodne potvrdil svoje kvality a priaznivci hip-hopu sa majú na čo tešiť práve tento rok. Taktiež sa očakáva, že v príležitosti 20. výročia svojej klasiky, albumu Illmatic, odohrá špeciálny koncert na festivale Coachella 2014.

 

Ďalšie očakávané albumy

 • The Velvet Underground
 • Mogwai
 • Warpaint
 • Arcade Fire
 • Johnny Cash
 • Lana Del Rey
 • Black Lips 
 • Tom Morello
 • Frank Ocean
 • Röyksopp
 • The Horrors
 • Band of Horses
 • Bat for Lashes

 

Slovenská scéna

Jana Kirschner vydala zaujímavý album s názvom Moruša: Biela, ktorý produkoval jej priateľ Eddie Stevens. Zaujímavý možno pre svoj originálny zvuk, ktorý pestro dotvára dokopy až 18 hudobníkov, mužských a ženských vokálnych kvartet, ktorí sa podieľali na nahrávke. Jana Kirschner sa nebojí nových vecí a znova objavuje folklór a poetickosť v novom šate. Na albume sa dajú nájsť krásne a veselé skladby, takisto ako aj pochmúrne a temné skvosty. Tento rok by mal vyjsť aj ďalší album Moruša: Čierna.

jana kirsch

Foto: Propaganda House s.r.o.

Extrémne trash-metalové trio ČAD, na čele s Pištom Vandalom predstaví nový ostrí album Demolačná Čata. V rámci 20. výročia svojej existencie s novým album, Čad odohrá koncert aj na festivale Bažant Pohoda, ktorý sa bude konať 10. až 12. júla na Trenčianskom letisku.

 

 Zdroje:

metacritic.com | bbc.co.uk | pohodafestival.sk

 

 


Autor: Kristof Budke

Zdielať tento príspevok