Náhľad na zdravotnú prehliadku majstra sveta v cyklistike


Fanúšikovia slovenskej cyklistickej hviezdy a najnovšie aj majstra sveta, Petra Sagana, s najväčšou pravdepodobnosťou vedia, že Peter sa spolu so svojim tímom momentálne nachádza na tréningovom kempe v Chorvátsku. Čo už ale nemusia vedieť je to, že cyklisti okrem tréningu podstupujú aj rutinnú zdravotnú prehliadku. Poďme sa preto pozrieť ako to na nej môže vypadať.

Zdravotná prehliadka ako súčasť kempu

Ako bolo spomínané, zdravotná prehliadka je iba jedným z bodov inak nabitého programu cyklistov. Tí okrem nej ešte privítali nových členov tímu, podnikli zopár krátkych výletoch a popreháňali sa na bicykloch.

sagan trening

Členstvo v špičkovom cyklistickom tíme so sebou prináša mnoho výhod. Nie je preto prekvapením, že cyklisti nepodstupujú zdravotnú prehliadku v hocijakej nemocnici, ale v moderne vybavenej klinike Thalassotherapia Opatija. Medzi poslednými jazdcami, ktorí tak učinili, sa v stredu ocitol i Peter Sagan. Spoločnosť mu okrem iného robili ešte Alberto Contador, Michael Rogers a Daniele Bennati.

Jazdi sa podrobili preventívnemu vyšetreniu pozostávajúcemu z viacerých častí, a to vitálnej kapacite, funkcii pľúc a kardio-respiratorného systému, záťažového testu na bicykli, ergometra, spirometra a v neposlednom rade aj vyšetrenia srdca.

Samotná procedúra prebiehala podobne ako to poznáte v nemocnici. Športovci boli najprv zavedený do čakárne, kde vyplnili dotazník týkajúci sa ich zdravia a neskôr boli po jednom predvolávaný pred tím ošetrovateľov. Peter Sagan bol na rade ako prvý. Oblečený iba v cyklistických trenírkach, Sagan prešiel radom testov a bol posadený na stacionárny bicykel, zatiaľ čo medici pozorovali jeho srdcovú činnosť.

sagan trening2

Jeden z lekárov vyšetrovacieho tímu bol prekvapený, že profesionálni cyklisti mimo hlavnej sezóny a teda aj vrcholovej formy dosahujú o 40 až 50% lepšie výsledky, ako priemerný ľudia športujúci iba rekreatívne.

Jazdci spolu s tímovým manažérom Stefanom Feltrinom po kontrole obdržali zdravotný certifikát a dostali rozchod. Ďalší tímový tréningový kemp je na programe až v decembri. Jazdci tak môžu využiť trochu voľného času na zrelaxovanie podľa vlastných predstáv.

Pre nikoho nebude prekvapením, že Peter pristúpil na celú prehliadku so svojim klasickým humorom. Napríklad, na stacionárnom bicykli sa pri fotení tváril, že ho chce zdvihnúť na zadné kolesá.

sagan trening3

Fanúšikom spolu s bet365 teraz nezostáva nič iné len užiť si zvyšok roka a v napätí čakať na ďalšiu sezónu. S majstrovským dresom môžeme od Petra očakávať veľké veci a výkony.


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok