Najkrajšie hodiny vo svete


Hodiny. Kto by ich nepoznal? Veď sa nimi riadi celý svet.
V priebehu storočí existoval veľký počet rôznych hodín. Také, aké poznáme aj dnes, sa začali používať až v 14. storočí, kedy sa ustanovilo, že deň má 24 hodín. No keďže prvé nástenné hodiny sa objavili až v 15. storočí, dovtedy sa ľudia mohli dozvedieť čas iba z mestských hodín. Začali sa stavať napríklad orloje. Stavali sa na vežiach a verejných budovách alebo chrámoch. Predstavovali vrchol astronómie, matematiky a mechaniky, pretože okrem hodín ukazovali aj polohu niektorých nebeských telies na oblohe (väčšinou Slnko a Mesiac) a niekedy aj kalendárne údaje.
Dnes vám prinášame niekoľko najkrajších hodín vo svete.

Zytglogge Tower, Bern, Švajčiarsko

Veža, postavená na začiatku 13. storočia, slúžila ako strážna veža, väzenie a ako veža s hodinami. Samotné astronomické hodiny pochádzajú zo 16. storočia a celá veža je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

zytglogge - Swiz

zytglogge - Swiz 2

 

Big Ben, Londýn, Anglicko, Spojené Kráľovstvo

Elizabeth Tower, tiež známa ako Big Ben, je veža Westministerského paláca, v ktorom zasadá britský parlament. Hodiny boli dokončené v roku 1854, veža v roku 1858. Na spodku ciferníka sa nachádza latinský nápis, v preklade: “Pán, ochraňuj našu kráľovnú Viktóriu I.”
Názov Big Ben pochádza z najväčšieho zvona veže, ktorý odbíja každú celú hodinu. Hodiny sú známe svojou presnosťou a vo svojej dobe boli najväčšími hodinami na svete.

Big Ben

Big Ben - Eng 2

Glockenspiel, Mníchov, Nemecko

Glockenspiel sa nachádzajú v centre starého mesta na námestí Marienplatz a pochádzajú z roku 1908. Každý deň o jedenástej hodine doobedu (v lete aj na pravé poludnie a o piatej popoludní) odbijú a prehrajú dva príbehy zo 16. storočia. Druhý príbeh je zložený z tanca – Schäfflertanz. Podľa tradície, v roku 1517, keď v Mníchove vládol mor, stolári a remeselníci tancovali naprieč ulicami, aby pozdvihli náladu mesta a chorých ľudí. Podľa tradície sa tento tanec tancuje v Mníchove každých sedem rokov. Najbližšie sa bude tancovať v roku 2019.
Celá hodinová show trvá 12 až 15 minút. Na konci sa na vrchole hodín objaví malý zlatý kohút, ktorý trikrát zakikiríka, aby ohlásil koniec predstavenia.

glockenspiel - Germany 2

glockenspiel - Germany

 

Sultan Abdul Samad Clock Tower, Kuala Lumpur, Malajzia

Tieto hodiny sú sídlom kancelárie ministerstva informácií, komunikácie a kultúry. Veža bola dokončená v roku 1897 a je pomenovaná podľa vtedajšieho sultána, ktorý dal vežu postaviť.
Okrem ukazovania hodín je pre obyvateľov významná aj z historických udalostí – odohralo sa tu aj vyhlásenie nezávislosti Malajzie 31. Augusta 1957. Počas dôležitých udalostí a sviatkov je veža osvetlená rôznymi farebnými svetlami

sultan abdul - Malajzia

sultan abdul - Malajzia 2

 

Pražský orloj, Praha, Česká republika

Orloj pochádza z roku 1410 a je jeden z najznámejších orlojov na svete. Skladá sa z astronomického ciferníka a kalendárnej tabule. Z orloja sa dá vyčítať čas, astronomický cyklus, polohu Slnka, polohu Mesiaca a jeho fázy, aktuálny dátum a sviatky kresťanského kalendára.
Na konci 2. svetovej vojny bol orloj značne zničený a musel prejsť celkovou rekonštrukciou. Spolu s historickým centrom Prahy je zapísaný na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO.

pražský orloj

pražský orloj 2

Spasskaya Tower, Moskva, Rusko

Spasskaya Tower je hodinová veža postavená v roku 1491 na Kremeľskom námestí v Moskve. V roku 1935, sovietska vláda dala na vrchol veže nainštalovať červenú hviezdu ako symbol socializmu. Veža meria 71 metrov a je z nej dovidieť až na Červené námestie.

spasskaya tower - rusko 2

spasskaya tower - rusko

 

Philadelphia City Hall, Philadelphia, Pensylvánia, USA

Philadelphská radnica je so svojou výškou 167 metrov druhou najvyššou murovanou stavbou na svete. Dokončená bola v roku 1901, od roku 1976 je kultúrnou pamiatkou USA. Na vrchole veže je umiestnená socha Williama Penna, zakladateľa mesta.

philadephia - USA

philadephia - USA 2

 

Chiang Rai Clock Tower, Thajsko

Hodinová veža sa nachádza v meste Chiang Rai a je známa svojou zvukovou a svetelnou show, ktorá sa spúšťa vo večerných hodinách. Vybudovaná a odhalená bola v roku 2008. Hodiny sú situovaná v strede kruhového objazdu.

chiang rai - thajsko

chiang rai - thajsko 2

 

Ferry Building Marketplace, San Francisco, Kalifornia, USA

Ferry Building má síce mnoho zameraní, ale je najznámejšie ako veľké trhovisko. Na budove sa nachádza 75 metrová hodinová veža z 19. storočia inšpirovaná vežou v Seville, Španielsku.

ferry building - USA

ferry building - USA 2

 

Old Port Clock Tower, Montreal, Quebec, Kanada

Hodinovú vežu nazývajú aj ako Námornícke pamätné hodiny na počesť námorníkom, ktorí zahynuli v prvej svetovej vojne. Hodiny boli skonštruované v Anglicku (kvôli tomu fungujú na podobnom mechanizme, ako aj Big Ben). Hodinová veža bola postavená v roku 1922 a meria 45 metrov.

montreal clock - Kanada

montreal clock - Kanada 2

Via: wikipedia, malaysia, switzerland, CNN


Zuzana Nikorovičová

Autor: Zuzana Nikorovičová

Zdielať tento príspevok