Hodiny. Kto by ich nepoznal? Veď sa nimi riadi celý svet.
V priebehu storočí existoval veľký počet rôznych hodín. Také, aké poznáme aj dnes, sa začali používať až v 14. storočí, kedy sa ustanovilo, že deň má 24 hodín. No keďže prvé nástenné hodiny sa objavili až v 15. storočí, dovtedy sa ľudia mohli dozvedieť čas iba z mestských hodín. Začali sa stavať napríklad orloje. Stavali sa na vežiach a verejných budovách alebo chrámoch. Predstavovali vrchol astronómie, matematiky a mechaniky, pretože okrem hodín ukazovali aj polohu niektorých nebeských telies na oblohe (väčšinou Slnko a Mesiac) a niekedy aj kalendárne údaje.
Dnes vám prinášame niekoľko najkrajších hodín vo svete.
Zytglogge Tower, Bern, Švajčiarsko
Veža, postavená na začiatku 13. storočia, slúžila ako strážna veža, väzenie a ako veža s hodinami. Samotné astronomické hodiny pochádzajú zo 16. storočia a celá veža je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Big Ben, Londýn, Anglicko, Spojené Kráľovstvo
Elizabeth Tower, tiež známa ako Big Ben, je veža Westministerského paláca, v ktorom zasadá britský parlament. Hodiny boli dokončené v roku 1854, veža v roku 1858. Na spodku ciferníka sa nachádza latinský nápis, v preklade: “Pán, ochraňuj našu kráľovnú Viktóriu I.”
Názov Big Ben pochádza z najväčšieho zvona veže, ktorý odbíja každú celú hodinu. Hodiny sú známe svojou presnosťou a vo svojej dobe boli najväčšími hodinami na svete.
Glockenspiel, Mníchov, Nemecko
Glockenspiel sa nachádzajú v centre starého mesta na námestí Marienplatz a pochádzajú z roku 1908. Každý deň o jedenástej hodine doobedu (v lete aj na pravé poludnie a o piatej popoludní) odbijú a prehrajú dva príbehy zo 16. storočia. Druhý príbeh je zložený z tanca – Schäfflertanz. Podľa tradície, v roku 1517, keď v Mníchove vládol mor, stolári a remeselníci tancovali naprieč ulicami, aby pozdvihli náladu mesta a chorých ľudí. Podľa tradície sa tento tanec tancuje v Mníchove každých sedem rokov. Najbližšie sa bude tancovať v roku 2019.
Celá hodinová show trvá 12 až 15 minút. Na konci sa na vrchole hodín objaví malý zlatý kohút, ktorý trikrát zakikiríka, aby ohlásil koniec predstavenia.
Sultan Abdul Samad Clock Tower, Kuala Lumpur, Malajzia
Tieto hodiny sú sídlom kancelárie ministerstva informácií, komunikácie a kultúry. Veža bola dokončená v roku 1897 a je pomenovaná podľa vtedajšieho sultána, ktorý dal vežu postaviť.
Okrem ukazovania hodín je pre obyvateľov významná aj z historických udalostí – odohralo sa tu aj vyhlásenie nezávislosti Malajzie 31. Augusta 1957. Počas dôležitých udalostí a sviatkov je veža osvetlená rôznymi farebnými svetlami
Pražský orloj, Praha, Česká republika
Orloj pochádza z roku 1410 a je jeden z najznámejších orlojov na svete. Skladá sa z astronomického ciferníka a kalendárnej tabule. Z orloja sa dá vyčítať čas, astronomický cyklus, polohu Slnka, polohu Mesiaca a jeho fázy, aktuálny dátum a sviatky kresťanského kalendára.
Na konci 2. svetovej vojny bol orloj značne zničený a musel prejsť celkovou rekonštrukciou. Spolu s historickým centrom Prahy je zapísaný na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO.
Spasskaya Tower, Moskva, Rusko
Spasskaya Tower je hodinová veža postavená v roku 1491 na Kremeľskom námestí v Moskve. V roku 1935, sovietska vláda dala na vrchol veže nainštalovať červenú hviezdu ako symbol socializmu. Veža meria 71 metrov a je z nej dovidieť až na Červené námestie.
Philadelphia City Hall, Philadelphia, Pensylvánia, USA
Philadelphská radnica je so svojou výškou 167 metrov druhou najvyššou murovanou stavbou na svete. Dokončená bola v roku 1901, od roku 1976 je kultúrnou pamiatkou USA. Na vrchole veže je umiestnená socha Williama Penna, zakladateľa mesta.
Chiang Rai Clock Tower, Thajsko
Hodinová veža sa nachádza v meste Chiang Rai a je známa svojou zvukovou a svetelnou show, ktorá sa spúšťa vo večerných hodinách. Vybudovaná a odhalená bola v roku 2008. Hodiny sú situovaná v strede kruhového objazdu.
Ferry Building Marketplace, San Francisco, Kalifornia, USA
Ferry Building má síce mnoho zameraní, ale je najznámejšie ako veľké trhovisko. Na budove sa nachádza 75 metrová hodinová veža z 19. storočia inšpirovaná vežou v Seville, Španielsku.
Old Port Clock Tower, Montreal, Quebec, Kanada
Hodinovú vežu nazývajú aj ako Námornícke pamätné hodiny na počesť námorníkom, ktorí zahynuli v prvej svetovej vojne. Hodiny boli skonštruované v Anglicku (kvôli tomu fungujú na podobnom mechanizme, ako aj Big Ben). Hodinová veža bola postavená v roku 1922 a meria 45 metrov.
Via: wikipedia, malaysia, switzerland, CNN