Nominácie na Oscara 2013


Moderátor galavečera Seth MacFarlane

Odovzdávanie filmových cien Critics’ Choice a Golden Globe Awards už máme za sebou, čaká náš ešte BAFTA, no a v nedeľu 24. februára sa bude konať najväčšia filmová udalosť a to ceremoniál odovzdávania cien Oscar 2013. Hollywoodske divadlo Dolby Theatre v meste anjelov Los Angeles bude hostiť 85. odovzdávanie cien Academy Awards za najlepšie filmy predošlého roka. Galavečer bude v USA vysielať stanica ABC a celým večerom nás bude sprevádzať známy americký animátor a komik Seth MacFarlane, ktorého môžete poznať ako režiséra a dabéra z amerických animovaných seriálov Family Guy, American Dad! a The Cleveland Show. Ten spolu s herečkou Emmou Stone zverejnili pred pár dňami nominácie, v ktorých jednoznačne kraľuje s celkovo 12 nomináciami snímka Lincoln. O jednu menej dostal dostal film Life of Pi (Pi a jeho život) a po 8 nomináciách si rozdelili filmy Les Misérables (Bedári) a Silver Linings Playbook (Terapia láskou). Bord.sk Vám prináša všetky nominácie na odovzdávanie zlatých sošiek pre najlepšie filmy roka 2012.

Najlepší film

  • “Argo”
  • “Django Unchained”
  • “Life of Pi”
  • “Lincoln”
  • “Zero Dark Thirty”
  • “Les Miserables”
  • “Silver Linings Playbook”
  • “Beasts of the Southern Wild”
  • “Amour”

Najlepší režisér

  • Ang Lee, “Life of Pi
  • Steven Spielberg, “Lincoln”
  • David O. Russell, “Silver Linings Playbook”
  • Michael Haneke, “Amour”
  • Benh Zeitlin, “Beasts of the Southern Wild”

Najlepší herec

  • Daniel Day-Lewis, “Lincoln”
  • Joaquin Phoenix, “The Master”
  • Denzel Washington, “Flight”
  • Bradley Cooper, “Silver Linings Playbook”
  • Hugh Jackman, “Les Miserables”

Najlepšia herečka

  • Jessica Chastain, “Zero Dark Thirty”
  • Naomi Watts, “The Impossible”
  • Jennifer Lawrence, “Silver Linings Playbook”
  • Emmanuelle Riva, “Amour”
  • Quvenzhane Wallis, “Beasts of the Southern Wild”

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe

  • Alan Arkin, “Argo”
  • Robert DeNiro, “Silver Linings Playbook”
  • Philip Seymour Hoffman, “The Master”
  • Tommy Lee Jones, “Lincoln”
  • Christoph Waltz, “Django Unchained”

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe

  • Amy Adams, “The Master”
  • Sally Field, “Lincoln”
  • Anne Hathaway, “Les Miserables”
  • Helen Hunt, “The Sessions”
  • Jacki Weaver, “Silver Linings Playbook”

Najlepší režisér

  • Michael Haneke, “Amour”
  • Ang Lee, “Life of Pi”
  • David O. Russell, “Silver Linings Playbook”
  • Steven Spielberg, “Lincoln”
  • Benh Zeitlin, “Beasts of the Southern Wild”

Najlepší originálny scenár

  • Wes Anderson and Roman Coppola, “Moonrise Kingdom”
  • Mark Boal, “Zero Dark Thirty”
  • John Gatins, “Flight”
  • Michael Haneke, “Amour”
  • Quentin Tarantino, “Django Unchained”

Najlepšia adaptácia predlohy

  • Lucy Alibar and Benh Zeitlin, “Beasts of the Southern Wild”
  • Tony Kushner, “Lincoln”
  • David Magee, “Life of Pi”
  • David O. Russell, “Silver Linings Playbook”
  • Chris Terrio, “Argo”

Najlepší animovaný film

  • Brave
  • Frankenweenie
  • ParaNorman
  • The Pirates! Band of Misfits
  • Wreck-It Ralph

Najlepšia kinematografická snímka

  • Anna Karenina, Seamus McGarvey
  • Django Unchained, Robert Richardson
  • Life of Pi, Claudio Miranda
  • Lincoln, Janusz Kaminski
  • Skyfall, Roger Deakins

Najlepšie kostýmy

  • “Anna Karenina”, Jacqueline Durran
  • “Les Misérables”, Paco Delgado
  • “Lincoln”, Joanna Johnston
  • “Mirror Mirror”, Eiko Ishioka
  • “Snow White and the Huntsman”, Colleen Atwood

Najlepší dokumentárny film

  • 5 Broken Cameras
  • The Gatekeepers
  • How to Survive a Plague
  • The Invisible War
  • Searching for Sugar Man

Najlepší krátky dokumentárny film

  • “Inocente”, Sean Fine a Andrea Nix Fine
  • “Kings Point”, Sari Gilman a Jedd Wider
  • “Mondays at Racine”, Cynthia Wade a Robin Honan
  • “Open Heart”, Kief Davidson a Cori Shepherd Stern
  • “Redemption”, Jon Alpert a Matthew O’Neill

Najlepší strih

  • “Argo”, William Goldenberg
  • “Life of Pi”, Tim Squyres
  • “Lincoln”, Michael Kahn
  • “Silver Linings Playbook”, Jay Cassidy a Crispin Struthers
  • “Zero Dark Thirty”, Dylan Tichenor a William Goldenberg

Najlepší zahraničný film (neamerický)

  • “Amour”, Austria
  • “Kon-Tiki”, Norway
  • “No”, Chile
  • “A Royal Affair”, Denmark
  • “War Witch”, Canada

Najlepšia make-up a vizáž

  • “Hitchcock”, Howard Berger, Peter Montagna a Martin Samuel
  • “The Hobbit: An Unexpected Journey”, Peter Swords King, Rick Findlater a Tami Lane
  • “Les Misérables”, Lisa Westcott a Julie Dartnell

Najlepšia originálna hudba

  • “Anna Karenina”, Dario Marianelli
  • “Argo”, Alexandre Desplat
  • “Life of Pi”, Mychael Danna
  • “Lincoln”, John Williams
  • “Skyfall”, Thomas Newman

Najlepšia originálna pieseň

  • Before My Time z Chasing Ice, Hudba a Text od J. Ralpha
  • Everybody Needs A Best Friend z Teda, Hudba od Waltera Murphyho; Text od Setha MacFarlanea
  • Pi’s Lullaby z Life of Pi, Hudba od Mychaela Danna; Text od Bombay Jayashri
  • Skyfall zo Skyfall, Hudba a Text od Adele Adkins a Paula Epwortha
  • Suddenly z Les Misérables, Hudba od Claude-Michel Schönberg; Text od Herberta Kretzmera a Alaina Boublila

Najlepšia výprava

  • “Anna Karenina”, Sarah Greenwood a Katie Spencer
  • “The Hobbit: An Unexpected Journey”, Dan Hennah, Ra Vincent a Simon Bright
  • “Les Misérables”, Eve Stewart a Anna Lynch-Robinson
  • “Life of Pi”, David Gropman a Anna Pinnock
  • “Lincoln”, Rick Carter a Jim Erickson

Najlepší krátky animovaný film

  • “Adam and Dog”, Minkyu Lee
  • “Fresh Guacamole”, PES
  • “Head over Heels”, Timothy Reckart a Fodhla Cronin O’Reilly
  • “Maggie Simpson in The Longest Daycare”, David Silverman
  • “Paperman”, John Kahrs

Najlepší krátky akčný film

  • “Asad”, Bryan Buckley a Mino Jarjoura
  • “Buzkashi Boys”, Sam French a Ariel Nasr
  • “Curfew”, Shawn Christensen
  • “Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)”, Tom Van Avermaet a Ellen De Waele
  • “Henry”, Yan England

Najlepší zvuk

  • “Argo”, Erik Aadahl a Ethan Van der Ryn
  • “Django Unchained”, Wylie Stateman
  • “Life of Pi”, Eugene Gearty a Philip Stockton
  • “Skyfall”, Per Hallberg a Karen Baker Landers
  • “Zero Dark Thirty”, Paul N.J. Ottosson

Najlepší mix zvuku

  • “Argo”, John Reitz, Gregg Rudloff a Jose Antonio Garcia
  • “Les Misérables”, Andy Nelson, Mark Paterson a Simon Hayes
  • “Life of Pi, Ron Bartlett”, D.M. Hemphill a Drew Kunin
  • “Lincoln”, Andy Nelson, Gary Rydstrom a Ronald Judkins
  • “Skyfall”, Scott Millan, Greg P. Russell a Stuart Wilson

Najlepšie vizuálne efekty

  • “The Hobbit: An Unexpected Journey”, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton a R. Christopher White
  • “Life of Pi”, Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer a Donald R. Elliott
  • “Marvel’s The Avengers”, Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams a Dan Sudick
  • “Prometheus”, Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley a Martin Hill
  • “Snow White and the Huntsman”, Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould a Michael Dawson

 

Autor: Michal Kupper

Zdroj: oscar.go.com | comedysportzphilly.com | timeinc.net


Autor: Michal Kupper

Zdielať tento príspevok