Nórsko: krajina fjordov, vodopádov, ľadovcov


Nórsko. Krajina, kde sa večný chlad stretáva so slabými slnečnými lúčmi a bozkávajú sa pri polárnej žiare. Nespočetné odtiene zelenej, ktorá vyniká pomedzi holé skaly. Dúhy, ktoré sa vytvárajú nad tečúcimi vodopádmi, keď večer po celodennom osviežujúcom daždi vykuknú slabučké lúče zapadajúceho oranžového korábu.

 

Sedem sestier. Vodopády, ktorých je v tejto krajine minimálne toľko, koľko hviezd na nebeskej oblohe. Tento mi učaroval najviac, keďže sa spája s nejakou legendou o siedmych sestrách, ktorej som nerozumela vôbec, keďže sprievodné slovo znelo v nórčine a anglická kópia nahrávky sprievodcovho hlasu sa rozliehalo v diaľke za loďou, kde sa miešalo s penou na jazere.

Prístavné mestečko Alesund. Niečo, čo na Slovensku nenájdete, miesto, kde sa malebnosť skĺbi s históriou a ruchom veľkomesta.

Spomínaný Alesund, kde sa nachádza takéto akvárium s obrovským druhom rýb, morských príšeriek, korytnačiek, tematickými ihriskami pre deti…

… a tučniakmi.

Krajina plná trollov. Všade. Ako suvenír, na tričkách, sošky, kľúčenky, pohľadnice, magnetky, dekorácie, záložky do kníh…

… stĺpy, piliere, trámy.

Veľké množstvo zábavných parkov pre deti v rôznom veku, kde Vás nasáčkujú do vozíka a prevedú začarovaným zámkom.

Voskové figuríny zrazu ožívajú, hýbu sa, rozprávajú tradičné nórske rozprávky a nevychádzate z údivu, čo všetko sú ľudia schopní vybudovať, ako sú hrdí na svoje národné bohatstvo a ako zo všetkého možného dokážu vytvoriť turistickú atrakciu.

Napríklad, keď sa pár rokov po sebe zosype skala do vody, zaleje dedinu (dvakrát). Niečo úžasné.

A lákadlo pre turistov.

Keď hľadáte šťastie…

.. medzi kvapkami dažďa nášho každodenného…

…keď sa všetky farby zlejú do oceľovosivej a celú krajinu od oblohy po šíry fjord zahalí sivá hmla.

Treba na to ale dávku samostatnosti…

… vydržať takto v horách…

… úplne sám…

…medzi tyrkysovou vodou a skalami…

… zahalení ľadovcom.

A tak nasiaknutí aurou cudzej krajiny, vraciame sa so spomienkami domov.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok