Odložte na chvíľku nenávisť, Shonda vás žiada o možnosť


Odložte na chvíľku nenávisť, Shonda vás žiada o možnosť obhajoby

Pred nejakým časom sme tu mali článok o tom, ako dokáže scenáristka jedinou epizódou „zabiť“ seriál, ktorý diváci milovali po dobu viac ako dekádu. McDreamy (alebo ak ste českej národnosti, tak McVysněný) je mŕtvy a väčšina jeho fanúšikov sa s tým už, zrejme, po čase, ktorý od vtedy ubehol, dokázala zmieriť. Ako iste viete, hlavným dôvodom prečo musel Derek opustiť seriál, bola žiadosť Patricka Dempseyho o rozviazanie zmluvy. V poslednom čase sa jeho život výrazne zmenil, keďže sa s Jillian Fink po pätnástich rokoch manželstva rozviedli. A možno aj preto potreboval presedlať na nový životný štýl a naplno sa oddať svojej vášni – športovým autám.

Vráťme sa ale späť k Derekovi Shepherdovi a jeho nie práve populárnej smrti. Autorka seriálu, Shonda Rhimes, konečne podala divákom adekvátne vysvetlenie, prečo urobila to, čo urobila. O celkovej estetike a prepracovanosti scenára epizódy „How to save a life“ radšej hovoriť nebudeme. Na nedávnej akcii s názvom Television Critics Association’s press tour poodhalila dôvody svojho konania. Na začiatok uviedla, že rozhodnutie zabiť túto postavu nebolo ťažké. Keďže sa Patrick rozhodol opustiť šou, bolo to pre ňu jediné možné východisko.

mcdreamy

Aké sme mali možnosti? Buď mohol Derek odísť a naveky opustiť Meredith, čo by ale úplne podkopávalo všetky základné myšlienky ich vzťahu prezentované počas celých jedenástich rokov, keďže by to znamenalo, že ich láska nebola skutočná a McDreamy vôbec nebol jej vysnívaným. Toto pre mňa rozhodne nebola vhodná forma ukončenia! Meredithina a Derekova láska musela naveky zostať takou, aká bola. Preto musel Derek zomrieť a  aj keď to bolo pre mňa, ako rozprávača, veľmi bolestivá cesta, bola jediná možná na to, aby som ochránila to, čo bolo skutočné a pravdivé a voči tejto postave dostatočne úctyhodné. Nedokázala som ani len premýšľať nad tým, že by sa z neho stal zlý chlap, ktorý odíde od ženy a detí. A preto to bola jediná možnosť, ako zaistiť, aby Meredithina  a Derekova láska zostala pravdivá a večná.“

mcdreamy

Po všetkých tých prebdených a uslzených nociach, kedy ste si znova a znova púšťali túto epizódu alebo vymýšľali plány na to, ako zabrániť Shonde pokračovať v kariére scenáristky, som vám možno dal aspoň malý pocit satisfakcie, že aj keď je Derek mŕtvy a jeho postava (našťastie) nemôže ožiť, čaro lásky medzi Meredith a Derekom zostane navždy nezmenené. A v jeho prípade naozaj nešlo o rozmary jednej scenáristky.

Autor: Filip Bielik

Via: hellogiggles.com


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok