Pätorčatá v centre „rasistických útokov“ Čechov


Nedávne narodenie historicky prvých známych pätorčiat v susednej Českej republike rozdelilo jej obyvateľov na dva tábory: Ich obdivovateľov, ktorí im prajú len to najlepšie a fandia mladým rodičom, a na odporcov, ktorým nejde do hlavy, prečo neplatí rovnaké merítko na každé dieťa, ktoré sa v tejto krajine narodí. Situáciu zhoršuje fakt, že päť drobcov sa narodilo práve v Rómskej rodine, kde ako býva zvykom, ani jeden z rodičov nie je zamestnaný. A prácu už zrejme ani nikdy potrebovať nebudú. Od štátu dostali mimoriadnu podporu 51 000 Kč, rodičovský príspevok vo výške 220 000 korún, od obce Milovce nájomný byt 3+1 a od ďalších podnikateľov či sponzorov dve platené opatrovateľky na tri roky, dva detské kočiare a pár ďalších „drobností“.

Súrodenci Daniel, Michael, Alex, Tereza a Martin sa narodili 2. júna cisárskym rezom, pričom každé z detí má len niečo vyše jedného kilogramu. Ich 23-ročná matka údajne otehotnela prirodzenou cestou a na výchovu svojich detí sa už veľmi teší. Podobne ako jej 26-ročný partner. Krstiny bábätiek vraj budú spojené so svadbou ich rodičov.


Pravdepodobnosť, že bude prirodzenou cestou počatých naraz 5 detí je jedna ku 48 miliónom, čo vysvetľuje fakt, že na svete sa doteraz narodilo 795 pätorčiat, pričom iba 134 nebolo výsledkom umelého oplodnenia. Toto však neobmäkčí čoraz viac spravodlivo nahnevaných Čechov, ktorí tvrdia, že ak by sa pätorčatá narodili v „bielej“ rodine, nikto by im nič nedal zadarmo. „Výborne,“ znie jedno z vyjadrení pobúrenej verejnosti, „učte ich už odmalička, že sa stačí narodiť a dostanú všetko bez toho, aby čo i len pohli prstom.“ Médiá podobné komentáre označujú za rasistické útoky. Hoci sa to nezdá, pravda je však taká, že nemôže ísť o rasistický útok. Rómska entita totiž patrí do indoeurópskej rasy, do ktorej spadajú napríklad aj Hitlerom preferovaní Árijci. Ak by sa teda mladí rodičia rozhodli bojovať s neprajníkmi, zrejme by ich okrem prečinu ohovárania nemali z čoho obviniť.


Česi vo svojom pohoršení často argumentujú aj príbehom prvých štvorčiat v Českej republike. Táto rodina totiž žije v byte 1+1 v skromných podmienkach, a od štátu sa im rozhodne nedostalo ani spolovice takej pozornosti, akej sa tešia čerstvo narodené rómske pätorčatá.

Čo si o tom všetkom myslíte vy? Súhlasíte s tými, ktorí tvrdia, že podpora je primeraná a starať sa o pätoro bábätiek naraz je veľmi ťažká úloha, alebo máte pocit, že na každé novorodeniatko neplatí rovnaké merítko? Povedzte nám svoj názor.

Zdroje: cas.sk | extra.cz | tvnoviny.sk | ta3.com


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok