Prednášali, teda boli


Si amatérsky herec, skúsený recitátor, alebo len v tebe drieme neobjavený talent? Tento rok si ho nechal spať pridlho, no ten budúci určite neváhaj a zobuď medveďa hneď po zime-poslaním prihlášky na jediný divadelný festival svojho druhu v Európe, ktorý sa každoročne koná začiatkom jari v Kremnici. Prednášam, teda som…

 

Počas dní 12.-14. apríla sa v kremnickom Mestskom kultúrnom dome zišli divadelní nadšenci z celého Slovenska, ba aj Česka, Poľska a Ukrajiny. Medzinárodná súťaž organizovaná pedagógom Základnej umeleckej školy J.L.Bellu v Kremnici, Petrom Luptovským, tento rok zaznamenala zhruba 150 účastníkov a inak to nebolo ani po minulé ročníky. Avšak medzinárodným prvenstvom v oblasti umeleckého prednesu v slovanských jazykoch sa môže popýšiť až od minulého roku. Dovtedy bola Prednášam, teda som… len celoštátnou exhibíciou prednesov a monológov žiakov slovenských základných umeleckých škôl. Prvé ročníky však mali účastníci možnosť súťažiť len v kategóriách poézia a próza, no postupne sa pripojili vnútorný monológ a experimentálny prednes. Tieto kategórie nemajú zastúpenie nikde inde v Európe. Dokonca ani tradičná, slovenským recitátorom dobre známa ‘‘olympiáda’’ s vyše 60-ročnou tradíciou, Hviezdoslavov Kubín, nie je pre Kremnicu v tomto prípade konkurenciou.

 

Kvalitný prednes, či dramatický výstup si vyžaduje mesiace svedomitej prípravy, tak neváhaj a s výberom textu začni čo najskôr. Ak však tvoje ambície nesiahajú až na javisko,    môžeš sa prehliadky zúčastniť aj ako divák a to bezplatne. ZUŠ J.L.Bellu na čele s pánom Luptovským sa tento rok postarali o skvelé tri dni plné kultúrnych zážitkov, okrem iného aj spoločnej návštevy wellnessu, či výbornej stravy. Viac informácii a fotografie z festivalu nájdeš na oficiálnej webovej stránky ZUŠ J.L.Bellu www.zuskremnica.estranky.sk.

 

Zdroj: asse-01.webglobe.sk, tvnoviny.sk


Autor: Martina Gregorova

Zdielať tento príspevok