Púť ako odpoveď na otázky, ktoré si kladiete


Hodnotný kresťanský život pôsobí v tejto rýchlej dobe veľmi zvláštne. Tradičné hodnoty, ktoré kresťania uznávajú sa strácajú v šialenej dobe a niekedy sa im z tej rýchlosti zakrúti hlava a hodnoty zneistejú. Preto je veľmi dobré si ísť vyčistiť hlavu, rozhodnúť sa, ktoré hodnoty sú skutočné a ktoré sú len naoko. Skvelou možnosťou a príležitosťou, ako si upratať myšlienky a všetko ostatné v hlave, je púť. Jednou z najznámejších a najnáročnejších je púť do Santiago de Compostela. Je to hlavné mesto v španielskej Galícií s približne 100 tisíc obyvateľmi. Čo vás čaká na tejto púti?

 

Náročná púť

Záleží od vás, koľko kilometrov prejdete, pretože vyraziť môžete z viacerých miest. No dĺžka trasy sa pohybuje približne okolo 800 km. Je to púť do mesta, v ktorom sú údajne uchované pozostatky sv. Jakuba, Ježišovho učenca. No je to aj skvelá príležitosť na to, aby ste poznali sami seba. Dlhé kilometre do kopca, na slnku, každodenne niekoľko týždňov za sebou. Človek spozná seba, svoje limity, svoje hodnoty a aj svoju vieru. Táto púť zbližuje ľudí podobne ako breviár. Hodiny, niekedy aj dni kráčate bok po boku s ľuďmi, ktorých ste nikdy nevideli. S niektorými sa rozprávate, s inými prejdete mlčky sto kilometrov. No máte pocit, že sa s nimi poznáte lepšie ako s tými, s ktorými ste sa rozprávali.

 

Nečakajte nič jednoduché

Najlepšie si vychutnáte púť, keď sa rozhodnete ísť sami. Chce to veľa odhodlania, vnútornej sily a morálnych hodnôt, aby ste sa na túto cestu vydali. Dôležité je mať aj kvalitné topánky. Veľa pútnických topánok dostalo posledné pomazanie, keď prišli do cieľa. Na ceste vám pomôžu aj modlitby, dobrý spánok a výdatné jedlo. Keď prídete do cieľa, čaká vás neopísateľná vlna emócií. Radosť, vyčerpanie, viera v seba, upevnenie svojich hodnôt a pocit z eufórie, keď uvidíte ostatných šťastných pútnikov. Kto chce spoznať seba a Boha, mal by sa vydať na túto púť.

Levoca_putnicke_miesto[1]


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok