Six feet under


Six feet under

Odpočívaj v pokoji

Dráma/Čierna komédia

USA/ 2001/ 63x55min

„Základnou jednotkou života je psychický život“

                                                                               Bergson

Nejde mi začať inak ako výrokom tohto slávneho filozofa. Asi 2 týždne denne sledujem tento seriál. Je morbídny, je smutný, miestami až depresívny. Tak sa pýtam, prečo sa mi tak páči a prečo sa po zhliadnutí vždy cítim akosi lepšie?

Prvýkrát sa táto dráma objavila v amerických televíziách 3. júna 2010 a celkovo bolo odvysielaných 63 epizód. Rovnako dobrých. A to najmä vďaka talentovanému scenáristovi Alanovi Baleovi, ktorý je známy najmä svojim filmom American Beauty (Americká krása/1999).

V tomto seriáli vystupuje na prvý pohľad typická americká rodinka Fisherovcov. Aj keď natoľko typická asi nebude, pretože v dome prevádzkujú pohrebný ústav. Otec Nathaniel st. –hlava rodiny prvý diel zomiera. Tým sa nám otvárajú dvere na odkrytie povahy jeho upjatej manželky Ruth (Frances Conroy), rozlietaného syna Nathaniela (Peter Krause), homosexuálneho syna Davida (mimochodom známy Michael C. Hall zo seráliu Dexter, čo tomu dodáva ešte väčšie grády) a večne na celý svet nahnevanú najmladšiu dcéru a sestru Claire (Lauren Ambrose).

Veľmi ma zaujímalo ako sa takáto rodinka, ktorá denne organizuje pohreby vysporiada so smrťou toho najbližšieho. Čakala som scény, krik, slová, ktoré nemali byť povedané, dialógy navyše. Proste typické americké vyrovnanie sa s krízovou situáciou. Bola som prekvapená.

Ono to totiž neprišlo naraz. Postupne každým dielom sa nám každý odkrýval. Spoznávali sme ich ako v skutočnom živote. A to každého jedného. Boli to ľudia z mäsa a kostí so samo rastúcim  psychickým životom. Ten zároveň prijímajú aj keď občas veľmi neradi ako súčasť svojich životov, ktorý je krutý, zlý, ale stojí za to, hlavne pre ľudí ktorí nás obklopujú a ktorých súčasťou chceme ešte chvíľu zostať. Päť sérií nás prenasleduje smrť, pretože v každodennom živote si ju neuvedomujeme, dokonca ju popierame. Smrteľnosť je však tá najkrehkejšia vec, ktorú máme a ak sa o ňu nepodelíme, zomrieme sami.

 

Každá časť seriálu začína smrťou človeka, ktorému rodina Fisherovcov bude pripravovať pohreb. Znie to morbídne a do určitej úrovne aj je, ale spôsob, akým to je poňaté vyznieva väčšinou(čo je až neuveriteľné) – vtipne až groteskne. Alan Bale vie vymýšľať so svojím tímom dômyselné úmrtia a pripomína nám tak ľudskú neopatrnosť až komickosť.

Tento seriál ma naučil, že aj zlí ľudia a zlé skúsenosti nám pomáhajú dospieť v našich citových životoch. Že ľudia sa dokážu zmeniť, ak to naozaj chcú(samozrejme nie svojou podstatou, to by predsa nikto od človeka, ktorého má naozaj rád ani nechcel).

V seriáli sa takisto veľmi často objavovali bizarnosti a prekvapivé situácie, ktorých bolo neúrekom. V tomto seriáli je totižto všetko: homosexuáli, prostitútky, drogy, kusy končatín, psychické poruchy a neodpustiteľné tajomstvá a hriechy. Nebudem a nechcem opisovať konkrétne situácie, lebo viem, že po mojom článku (ak máte radi čierny humor plus trochu aj silný žalúdok a hlavne chuť na kvalitný seriál) si ho budete chcieť pozrieť.

Ja osobne mám najradšej tú clonu nostalgie, ktorá sa nad každou časťou vznáša a ktorá nakoniec vôbec nie je nostalgiou ale obrovskou chuťou do života. Pretože všade okolo nás sú ľudia, ktorí sa trápia, hnevajú, ľúbia a nakoniec všetci zomrieme a je len na nás či šťastne a či naplnení životom.

Niet divu, že tento seriál získal mnoho ocenení. Len tak pre zaujímavosť 9 ocenení Emmy Awards, 3 ocenenia Screen Actors Guild Award a takisto 3 ocenenia Golden Globe Awards.

Tento seriál mi jednoducho na surovo pripomína moju smrteľnosť a zároveň nesmrteľnosť mojich skutkov a pocitu, ktorí v niektorých ľuďoch zanechám aj po smrti. Podľa mňa totižto nikto nikdy úplne nekončí. A ako v jednom diele povedala aj samotná postava Nathaniela Fishera: „Nakoniec všetci sme len časovaná bomba“. A ja dodávam: Tak vybuchnime aspoň v tú správnu chvíľu.

Six Feet Under je seriál, ktorý síce nikdy nepôjde v hlavnom vysielacom čase (pred pár rokmi bol vysielaný na ČT večer o 11), ale je nadčasový a nesmrteľný, presne ako postavy, ktoré boli vymyslené, aby zapadli do skutočného života.

ČSFD: 85 %

IMBD: 87%


Autor: Barbora Gricova

Zdielať tento príspevok