Slovenská príroda je unikát. Závidí nám ju aj zahraničie.


To, čím sa Slovensko určite môže pýšiť, je jednoznačne príroda. Narozdiel od našich západných susedov, ktorí sa nemôžu pýšiť vysokými kopcami, máme čo ponúknuť. Nemôžeme hovoriť len o Nízkych, Západných a Vysokých Tatrách. Slovensko ponúka aj množstvo iných krásnych kútov, ktoré sa oplatí navštíviť nezávisle od toho, aké je ročné obdobie. Čo by ste ale určite na Slovensku mali navštíviť? Povieme si o unikátnych miestach, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nepoznáte, ale akonáhle ich uvidíte na vlastné oči, určite sa vám zapáčia a určite sa budete chcieť vrátiť.

 

Západné Tatry – Oravice, Zuberec a okolie

 

Západné Tatry síce nemôžeme porovnávať k slnečnej dovolenke na Kalábrii, ale tí, ktorí majú radi prírodu, ich k nej budú určite prirovnávať. Do Západných Tatier môžete vstúpiť buď cez Liptov alebo cez Oravu. Práve Orava patrí k najkrajším krajom na Slovensku. Síce tam kúria v priemere jedenásť mesiacov ročne (áno, aj počas leta sa na Orave kúri), ročne ju navštívi veľké množstvo turistov. Ak stretnete v tomto kraji poľsky hovoriacich turistov, vôbec sa tomu nečudujte. Poliaci to majú na skok. Odporúčame vám navštíviť Veľký Choč, z ktorého vidíte na celú Oravu, ale aj na Nízke a Západné Tatry.

oravice kupalisko

 

Ak máte radi pozorovanie nočnej oblohy, tak vám odporúčame vziať teleskop a výjsť si to na Veľký Choč. Poprípade skúste Minčol, ktorý ponúka taktiež krásne výhľady. V Západných Tatrách môžete výjsť na Bobrovecké sedlo; prejdite si Juráňovú dolinu, ktorá mnohým pripomína Slovenský raj; vyjdite si na Volovec a Ostrý Roháč, ktoré sú zároveň aj slovensko- poľskou hranicou. V Zuberci kuknite na Múzeum oravskej dediny a v Oraviciach si choďte zaplávať do aquaparku, ktorý je postavený v krásnom okolí prírody.

 

Fatra, Strážovské vrchy, Javorníky a mnohé iné

 

Okrem Západných Tatier si môžete vychutnať prírodu aj vo Fatrách, Strážovských vrchoch a v Javorníkoch. Do pozornosti dávame hlavne tieto lokality – Kľak, Manín + Manínska a Kostolecká tiesňava, Klapy, Veľký a Malý Javorník, Stratenec, Strážov, Podskalský Roháč. Samozrejme, že v týchto pohoriach sú aj iné krásne miesta. Tieto si však zaslúžia najviac vašej pozornosti. Ak sa na niektorú z týchto lokalít predsa len rozhodnete ísť a budete mať pocit, že neviete nájsť cestu, pýtajte sa miestnych, poprípade ak zbadáte poľovníka s pravým poľovníckym ďalekohľadom, pýtajte sa aj jeho. Navedie vás na správnu turistickú značku.

 

Slovenská príroda je naozajstný unikát. Keby priam aj nevycestujete do zahraničia, Slovensko vám bude mať stále čo ponúknuť.

 

 


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok