Športové udalosti v roku 2013


Po veľmi úspešnom roku 2012, ktorý bol doslova nabitý športom, prichádza len o trošku menej bohatý nepárny rok 2013. Tak ako aj po minulé roky, tak aj v tomto roku sa môžeme tešiť na našu pravidelnú dávku emócií a adrenalínu, či už prostredníctvom televízneho prenosu, alebo pre tých šťastnejších, priamo na daných športových podujatiach. Keďže je to nepárny rok, neuvidíme také významné športové udalosti akými sú napríklad Olympiáda alebo MS vo futbale mužov, no aj tak má rok s koncovou číslicou 13 čo ponúknuť. Poďme si teda spoločne pozrieť tie najväčšie udalosti zo sveta športu, ktoré nás budú sprevádzať týmto rokom.

 

 

Pohár konfederácií (Brazília, 15.-30. jún 2013)

Každé 4 roky sa konajú Majstrovstvá sveta vo futbale mužov a ako už býva zvykom, rok pred tým usporadúva FIFA Pohár konfederácií v krajine, kde sa bude konať najbližší turnaj. Tento rok to bude v Brazílii a je to akási generálka pred budúcoročným futbalovým sviatkom. Mal by byť prelomový v histórii futbalu, pretože by sa tu mali použiť nové technológie na rozoznávanie gólov v sporných situáciách. Na turnaji sa môžu zúčastniť iba víťazi všetkých šiestich kontinentálnych súťaží, usporiadateľská krajina a majster sveta.  Preto si nenechajte újsť kvalitný futbal, ktorý budú hrať štáty ako napríklad Španielsko, Uruguaj, Brazília či Japonsko.

 

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji (Fínsko a Švédsko, 3.-19. máj 2013)

MS v hokeji budú tak ako minulý rok hostiť dva škandinávske štáty Fínsko a Švédsko, no s tým rozdielom, že finále sa tentokrát bude konať v hlavnom meste Švédska Štokholme. Tento ročník bude možno špecifický, pretože ako už všetci isto vieme, v zámorí sa momentálne NHL nehrá, pretože je výluka. Hráči sa stále nevedia dohodnúť s majiteľmi klubov na platových podmienkach a rozdelení výnosov z ligy, preto hraje väčšina hokejistov dočasne v iných kluboch a práve preto sa možno budeme môcť tešiť na hviezdami nabité tímy, ktoré nevidíme každý rok kvôli Playoff o Stanleyho pohár. Hlavne Kanaďania budú chcieť odčiniť neúspech z vlaňajška, no a Rusi budú naopak obhajovať titul. Nám neostáva nič iné, len dúfať, že zverenci trénera Vladimíra Vůjtka si budú počínať minimálne tak dobre, ako minulý rok a domov prídu naši Slováci s kovmi na krkoch.

 

Africký pohár národov (Juhoafrická republika, 19. február – 10. marec 2013)

Pravdepodobne jediný futbalový kontinentálny turnaj, ktorý sa hrá počas sezóny, bude tento rok hostiť Juhoafrická republika. Pôvodne mala turnaj usporiadať Líbya, no Africká futbalová asociácia CAF sa rozhodla premiestniť turnaj na juh Afriky. Táto krajina už má dobré skúsenosti s hosťovaním turnajov tohto typu, pretože sa tu v roku 2010 konali Majstrovstvá sveta vo futbale. Klubom budú počas kľúčových zápasov v sezóne ich africkí futbalisti určite chýbať, no pre Afričanov je hrať za svoju rodnú krajinu obrovská česť. Zoberte si teda svoje vuvuzely a podporte také zvučné mená, akými sú Drogba, Touré, Song alebo Adebayor. Víťaz turnaja sa zúčastní Pohára Konfederácií v Brazílii.

 

IAAF Majstrovstvá sveta v atletike (Moskva/RUS, 10.-18. august 2013)

Minulý rok bola na Olympiáde v Londýne jednou z najsledovanejších disciplín určite atletika. Šport, pri ktorom športovci siahajú až na dno svojich síl a ich výkony vyrážajú nám „smrteľníkom“ dych. Práve na takéto heroické výkony sa môžeme opäť tešiť v auguste, no tentokrát v metropole Ruska, kde sa po 14. krát budú konať Majstrovstvá sveta v atletike. Ak si atléti neprihodia žiadne zranenia, budeme mať možnosť opäť po roku uvidieť atletické esá súčasnosti, ktorými sú jamajské šprintérske duo BoltBlake, domácu skokanku o žrď Jelenu Isinbajevovú, skokanku do výšky Blanku Vlašičovú, vytrvalostného bežca Mo Faraha a mnoho ďalších. Taktiež nemôžeme zabudnúť na naše slovenské zastúpenie a naše oči sa budú najviac upriamovať na kladivárku Martinu Hrašnovú, bežkyňu Luciu Klocovú a skokanky do diaľky sestry Velďákové.

 

FIS Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní (Schladming/RAK, 5.-17. február 2013)

Na televíznych obrazovkách budete mať príležitosť od 5. februára sledovať priame prenosy MS v alpskom lyžovaní z rakúskeho lyžiarskeho strediska Schladming. Našou najväčšou nádejou bude známa slovenská zjazdová lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová, ktorej sa na prelome rokov 2012/2013 podarilo prvý krát vo svojej kariére dostať na najvyšší stupienok, keď 29. decembra vyhrala slalom v Semmeringu. Svoju formu potvrdila aj v Mníchove, kde na Nový rok vyhrala paralelný slalom. Veríme, že sa jej bude dariť aj naďalej a potvrdí, že patrí do svetovej elity. Slovenskú účasť na MS dopĺňa ešte mladý lyžiar Adam Žampa a ešte len sedemnásťročná Petra Vlhová.

 

Majstrovstvá Európy vo volejbale mužov (Dánsko a Poľsko, 20.-29. septembra 2013)

Dánsko bude spoločne s Poľskom tento rok hostiť ME vo volejbale mužov. Volejbal patrí medzi tímové športy, v ktorých nikdy dopredu nevieme, ktorý celok vyhrá a zápasy sú nesmierne vyrovnané. Preto sa všetci môžeme tešiť na prestížne zápasy, medzi ktorými nebudú chýbať ani naši chlapci zo Slovenska, ktorý patria medzi elitu v Európe. Na posledných ME sme sa umiestnili na 5. mieste, čo nám zabezpečilo bezproblémovú účasť na tohtoročnej súťaži. Bude veľmi ťažké obhájiť toto krásne miesto, pretože nás čakajú v skupine B horúci favoriti na celkovú výhru Francúzsko a Poľsko. O štvrté miesto v skupine sa pobijú Lotyši s Turekmi v posledných kvalifikačných bojoch v júni.


Majstrovstvá Európy v basketbale

  – ženy (Francúzsko, 15.-30. jún 2013)

           – muži (Slovinsko, 4.-22. september 2013)

Naše slovenské basketbalistky majú počas horúceho leta vo Francúzsku šancu ukázať Európe, že aj na Slovensku sa hrá kvalitný basketbal. Naše krásavice dostali do skupiny ťažké Turecko, Čiernu Horu  a Ukrajinu, takže postup zo skupiny bude pekným úspechom v tejto veľkej konkurencii.

V Slovinsku bohužiaľ naše mužské zastúpenie hádzať do košov neuvidíme, no aj tak Vám odporúčam si v septembri pozrieť najlepší európsky basketbal, lebo máte možnosť uvidieť známe hviezdy hrajúce v NBA, ktoré prídu „pomôcť“ svojim krajanom. Najväčšími adeptmi na víťazstvo sú samozrejme Španieli, ktorých káder obsahuje také zvučné mená ako bratia Gasolovci, Navarro, Rubio či Fernandez. Hrýzť budú taktiež Francúzi, Litovčania a Rusi.

 

To však ani zďaleka nie je všetko. Nesmieme zabudnúť na MS v hádzanej, MS vo futbale do 20 rokov, ale aj samozrejme na každoročné podujatia zo sveta športu, ako napríklad tenisové ATP turnaje a turnaje Grand Slam, futbalové ligy, kvalifikáciu na MS a Champions League, zámorské NBA, MLB, NFL a dúfajme že aj NHL, automobilové preteky WRC, Le Mans či Formula 1, cyklistickú Tour de France a mnoho mnoho ďalších. Preto Vám, milí naši čitatelia a športoví nadšenci, prajem príjemnú zábavu pri sledovaní svojho obľúbeného športu.

 

Autor: Michal Kupper
Zdroje: fifa.com | iaaf.org | iihf.com | cafonline.com | fibaeurope.com | fis-ski.com | cev.lu


Autor: Michal Kupper

Zdielať tento príspevok