Svet rockerov


Sex, drogy a rock’n’roll – známa to trojka v svete rocku, akási prezývka pre životný štýl všetkých rockerov. Pre niekoho možno klišé, no tieto tri veci sa stali akýmsi stereotypom, a ani jedna položka sa nedá oddeliť od ostatných dvoch. Spoločne fungujú v akomsi kolobehu – sex (pokojne aj s fanúšikmi); užívanie drog (často krát ilegálnych) a vystúpenia (v tom spočíva „rock’n’roll).

 

Vzory a nasledovatelia

Čo si však milióny fanúšikov môžu odniesť od populárnych kapiel pri takejto životospráve? Jasné, všetci vieme že drogy sú zlé a nechránený pohlavný styk s častým striedaním partnerov je ako výhra v lotérií ak túžite po pohlavne prenosných chorobách. Ak však všeobecnosti priradíme mená, tváre známych osobností, stávajú sa akosi desivejšími a pre nás skutočnejšími. Elvis Presley zomrel na predávkovanie; ďaleko od toho nemal ani Slash – gitarista z kapely Guns’n’Roses a mnohými zatracovaný, no ešte väčším počtom fanúšikov obdivovaný Freddie Mercury podľahol ochoreniu AIDS.

1

Vizáž

Ak sme však ako milovníci hudby natoľko vyspelí, že nepodľahneme takémuto príkladu, prichádza ďalšie pokušenie, v podobe vonkajšieho vzhľadu. Masívny makeup, ktorý sa spája najmä s kapelou Kiss a akási chuť vyzerať ako naše idoly. Členov skupiny totiž ľahko spoznáme vďaka svojim pomaľovaným tváram, kostýmom a vizuálnym stvárnením vystúpení. Tam pred obecenstvom vydychujú oheň, pľujú krv, dymí sa im z gitár a používajú pyrotechniku. Ich oblečenie a mejkap majú charakter strašidelne ladených komiksových postáv. A ak aj nemáme chuť vyjsť na ulicu medzi ľudí s maskou démona na tvári, skutoční fanúšikovia majú v svojej skrini aspoň jedno tričko s potlačou svojej obľúbenej rockovej kapely.

 

Vlasy

Spevák John Francis Bongiovi, známy ako líder kapely Bon Jovi, je síce už teraz ostrihaný na krátko, no v čase ošiaľu nováčikov zo spomínaného zoskupenia mal skutočne dlhé vlasy, ktoré by mu mohla závidieť nejedna žena. Svoje pôsobenie začali už  roku 1984 ako predskokani spomínaných Kiss a odvtedy sa uchytili aj na sólovej dráhe. Stavila by som sa, že platonicky zamilované fanúšičky, ktoré sa Jonovi chceli podobať aspoň účesom, ak nie jedinečným hlasom, by si v dnešnom svete moderných vymožeností pokojne nechali u kaderníčky urobiť aj úžasné clip in copy na dosiahnutie požadovanej dĺžky svojho idola. Alebo myslíte, že by sa k takémuto módnemu výstrelku sklonil aj dnes už 52 ročný spevák?

2

Hudba

Je však potrebné povedať, že napriek extrémom vo výzore je rocková hudba jednou z najobľúbenejších ako v minulosti, tak aj súčasnosti. Rock vo všeobecnosti je hudobný žáner s výraznými vokálmi, ktoré sú sprevádzané gitarami a bicími. V mnohých odnožiach sú tieto nástroje doplnené aj klávesmi či syntetizátormi. Hudobníci využívajú ako akustické, tak aj elektrické gitary. Zvuk elektrických gitár je však najideálnejší pre najnáročnejších metalových hráčov.

3

Včera a dnes

Snáď bude na mieste zhodnotiť, že životný ani hudobný štýl rockerov sa za celé desaťročia veľmi nezmenil. Výrazné líčenie, nápadité kostýmy, excesívne správanie na koncertoch aj v súkromnom živote. Na dievčenské srdcia ešte stále platia rockové balady plné krásnych lyrických textov, ktoré roztopia ľadové city každej snehovej kráľovnej. Nechajme však hudbu, aby bola hudbou, aby nás obohatila, aby sme si mohli pri nej oddýchnuť, aby nás sprevádzala na dlhých cestách autom. Radšej však dajme pozor na to, aby sme sa neinšpirovali nesprávnymi vzormi.


Viktoria Koosova

Autor: Viktoria Koosova

Zdielať tento príspevok