Svetlo v tme


1.8. sa v River Gallery uskutočnila jedinečná vernisáž s výstižným názvom „Svetlo v tme„, ktorej autormi boli Mária Eva Trajterová a Jakub Trajter. V galérii panovala príjemná – dovolím si povedať – priam rodinná atmosféra.
Všestranná umelkyňa, poétka i maliarka Mária Eva Trajterová sa nám predstavila svojim konceptom „Nepokrč mi krídla prosím“. Na výstave máte možnosť nie len obrazy vidieť, ale sa ich aj dotknúť, na čo nie sme zvyknutí. Sama autorka návštevníkov vyzýva k tomu, aby nie len vizuálne, ale aj hmotne vnímali umenie. Vytvára tak most medzi umením a tmavým svetom nevidiacich. Obrazy nesú odkaz osobný, keďže Evina mama trpí zrakovou poruchou a zároveň osobitný, pretože každý jeden obraz je jedinečný. Súčasťou výstavy je aj knižná zbierka básní písaných Brailovým písmom.

Meno ďalšieho umelca, ktorý sa predstavil na tejto vernisáži je Jakub Trajter, syn spomínanej Márie Trajterovej, veľmi talentovaný absolvent VŠVU. Venuje sa sochárstvu a pomocou diel vyrobených z tvrdých a nepoddajných materiálov zobrazuje krehkosť a pominuteľnosť nášho sveta. Upozorňuje najmä na ekologické problémy súčasnosti, ktoré my, ľudia, často prehliadame.
Výstava bude trvať do 6.9.2013. Určite Vám odporúčať navštíviť ju, dáva nám možnosť nahliadnuť do celkom iného sveta a pochopiť veci pre nás neznáme.

 Foto © Natália Baránková


Autor: Dominika Trpinova

Zdielať tento príspevok