TEST: Oplatí sa vám začať študovať na vysokej škole?


Obdobie maturít je pre mnohých stredoškolákov zároveň obdobím, kedy sa rozhodujú na akú vysokú školu (a či vôbec) si majú podať prihlášku. Mnohí majú vo svojom výbere jasno už veľmi dlhý čas, iní na poslednú chvíľu surfujú na internete a hľadajú si rôzne informácie o univerzitách doma i v zahraničí. Štúdium na vysokej škole však nie je iba záležitosťou čerstvých absolventov stredných škôl, ale všetkých, ktorí si chcú doplniť či rozšíriť vzdelanie. Univerzita je teda možnosťou, ktorú má šancu využiť takmer každý.

Ak máte jasno v tom, kam váš život smeruje, viete presne, čo chcete, máte zároveň dosť odvahy svoje sny nasledovať a súčasťou ich naplnenia je aj vysokoškolské štúdium, čítanie tohto článku je pre vás stratou času. Avšak ak si nieste istý tým, čo chcete v najbližších mesiacoch či rokoch robiť a premýšľate nad tým, že by ste začali so štúdiom, no neviete, či je to práve vaša „šálka kávy“, zoberte do ruky ceruzku, papier a urobte si náš test, ktorý by vám mohol pomôcť pri rozhodovaní.

Veríme, že výsledok bude pre vás inšpiráciou, a tiež menšou motiváciou urobiť veľmi dôležité rozhodnutie, ktoré môže zmeniť váš život. Bez ohľadu naň je však podstatné hlavne jedno – nasledovať svoje srdce, nech vás vedie kamkoľvek. Táto jediná prostá, no účinná rada je totiž jediným kľúčom k skutočnému úspechu…

 

1. Prečo chcete študovať na vysokej škole?
a) Bez nej by som jednoducho nemal/a uplatnenie.
b) Nechcem. Nahovorili ma na to rodičia.
c) Viem, čo chcem v budúcnosti robiť a na základe toho som si vybral/a školu, ktorá ma k tomu privedie.
d) Kvôli študentskému životu – načo by som šiel/šla pracovať, keď sa môžem baviť?

2. Ako si predstavujete obdobie svojho štúdia?
a) Zrejme sa budem musieť o niečo viac učiť, ak chcem mať jedného dňa titul.
b) Nemienim sa nijakým spôsobom obmedzovať. Keď sa mi bude chcieť, pripravím sa do školy, ale nemienim nič robiť nasilu.
c) Budem študovať tak, aby som vždy bol/a pripravený/á na 110 %.
d) Budem vstávať o jedenástej a chodiť na hodiny, ktoré budú povinné. Potom pôjdem nakúpiť množstvo alkoholu a cigariet a usporiadam obrovskú párty, ktorá bude trvať do piatej rána.

3. Odbor, ktorý ste si vybrali, je…
a) Pedagogika, archeológia, história, masmediálna komunikácia, psychológia…
b) Religionistika, mediamatika a kultúrne dedičstvo, etika, andragogika, hra na lesný roh…
c) Medicína, právo, prekladateľstvo a tlmočníctvo, informatika, matematika a fyzika…
d) Ekonómia, šport a regenerácia, filozofia, politológia, sociálna práca…

4. Aké najväčšie výhody podľa vášho názoru univerzita poskytuje?
a) Jej absolvovanie mi pridá k menu písmená, ktoré budú vyzerať dobre, keď sa budem chcieť zamestnať.
b) Že nie je súčasťou povinnej dochádzky a preto nebude veľkým problémom, keď ma vyhodia.
c) Vedomosti a skúsenosti, rozmanité projekty, do ktorých sa budem môcť zapojiť, možnosť spolupráce s tými najlepšími vo svojom odbore…
d) Študentské zľavy, veľká vzdialenosť od domova (a rodičov) a možnosť mať svoje peniaze a robiť s nimi, čo chcem.

5. Aké ubytovanie si budete po prijatí na univerzitu hľadať?
a) Študentský privát.
b) Ešte neviem.
c) Garsónku alebo menší byť neďaleko školy, knižnice a študovne.
d) Rozhodne internát!

6. Predstavte si situáciu, že píšete semestrálnu prácu, ktorá sa vám zrazu celá vymaže z počítača. Bola už takmer dokončená, keď vypla elektrina a vy zistíte, že vôbec nič z nej nie je uložené…
a) Ospravedlním sa profesorovi, vysvetlím, čo sa stalo a prinesiem ju oneskorene. Snáď to pochopí.
b) Ani ma nenapadne písať to odznova, nebola to moja chyba!
c) Vzdychnem si, ale keďže viem, že nemám inú možnosť, obetujem spánok a prácu napíšem znova.
d) Stiahnem si prácu z internetu.

7. Boli ste krivo obvinení z podvodu, ktorý vás stál vyhadzov zo školy. Čo vás v tej chvíli napadne?
a) Napíšem sťažnosť dekanovi.
b) „Konečne.“
c) Pošlem odvolanie, pôjdem za dekanom, napíšem rektorovi a nevzdám sa, kým sa všetko nevysvetlí a mňa neprijmú späť!
d) Hneď ako to bude možné, podám si prihlášku na inú školu. Ale bude mi smutno za kamarátmi…

8. Koľkokrát vás počas predchádzajúceho štúdia napadlo, že radšej budete – ako sa hovorí – „kopať kanále“ než chodiť do školy naďalej?
a) Párkrát, ale viem, že bez vzdelania by som nemal nič.
b) Každý deň. Radšej vytrhávať burinu v mestskom parku ako po večeroch sa učiť!
c) Tieto stavy sa u mňa dajú spočítať na prstoch jednej ruky. A aj vtedy som si o pár minút uvedomil/a, že aj tak by som nikdy školu neopustil/a, pretože mám svoj cieľ, ktorý si nenechám pokaziť zlou náladou.
d) Snáď stokrát, ale keď som si spomenul/a, že v kanáloch by nebola zrejme tak dobrá akustika a priestor na tancovanie ako v nočných kluboch, tak som si to radšej rozmyslela/a.

9. Sú prázdniny, ktoré máte celé pre seba. Nejaké plány?
a) Konečne si môžem oddýchnuť od školy a robiť, na čo mám práve chuť. Alebo si nájdem brigádu.
b) Nič konkrétne, som hlavne rád/rada, že mám od všetkých a všetkého pokoj a nik odo mňa nič nechce.
c) Kúpim si nejaké dobré knihy, ktoré budem čítať popri ohrievaní sa na slniečku, urobím si nejaké kurzy, pôjdem si niečo zarobiť alebo sa budem pomaly pripravovať do školy a čítať si učebnice.
d) Jesť, spať, no hlavne poriadne sa baviť! Na to je tu predsa leto!

10. A posledná otázka… Čo chcete robiť v budúcnosti?
a) Chcem mať dobrú prácu, vďaka ktorej si zarobím na všetko, čo budem potrebovať.
b) Vyhrať v lotérii.
c) Robiť to, čo ma baví – a viem presne, čo to je.
d) Mať veľmi veľa peňazí – nejako sa k nim už dostanem.

V Y H O D N O T E N I E:
Najviac odpovedí a) = Dobre viete, že bez práce nie sú koláče a tiež to, že bez koláčov zostať nechcete. Aj keď sa domnievate, že bez vysokej školy nie je možné dobre sa uplatniť a zarobiť si slušné peniaze, nie vždy to tak musí byť. Ak vás však momentálne nenapadá nič, čo by z vás urobilo druhého Billa Gatesa či Steva Jobsa, ktorí nepotrebovali univerzitu k tomu, aby sa stali milionármi, môžete ísť študovať buď preto, aby vám medzitým nejaká takáto myšlienka prišla na um, kvôli vedomostiam, ktoré sa vám môžu neskôr zísť alebo jednoducho pre osobné presvedčenie, že vysokú školu potrebujete. Skutočne na ňu máte isté predpoklady, ale skôr než  na ňu skutočne nastúpite, ujasnite si, či je to skutočne krok, ktorý neskôr neoľutujete. Minimálne skúsiť sa to však určite oplatí.

Najviac odpovedí b) = Skúste sa chvíľku nepozerať na to, čo si myslia vaši rodičia alebo vaše okolie a buďte k sebe úprimný – koľko myslíte, že vydržíte na univerzite? Možno „motyka vystrelí“ a vysokú školu si nakoniec obľúbite a skončíte ju s vyznamenaním. Vaša momentálna situácia však naznačuje skôr tomu, že nástup na univerzitu by bol pre vás zbytočný krok z hľadiska času aj peňazí. Ak však čo i len trochu cítite, že to pre vás má zmysel, rozhodne nebude márna snaha aspoň to skúsiť. Nezabúdajte však, že rozhodnutie je len a len na vás. Ovplyvní totiž váš život – a ten za vás nebude žiť nik iný.

Najviac odpovedí c) = Patríte do kategórie, ktorá nepotrebuje radiť s tým, čo urobiť v najbližšom čase. Žijete svoj život a snívate svoj sen, ktorý sa vďaka vašej usilovnosti a cieľavedomosti jedného dňa isto stane skutočnosťou. Veľmi dobre viete, čo chcete, a nám preto nezostáva nič iné ako popriať vám veľa šťastia a úspechov v ceste, ktorú ste si zvolili. Avšak ako sa hovorí, vo všetkom by sme mali poznať mieru, a aj dobrého veľa škodí. Ak si preto doprajete aj dobrý relax a čas len pre seba, vaše vzdelávanie a rozvoj budú ešte omnoho viac efektívne.

Najviac odpovedí d) = Život je pre vás jedna veľká párty. Prečo by aj nie? Ste mladý, tak prečo si neužívať? Je ale potrebné poznamenať, že vysoká škola nie je iba o zábave. Existujú aj termíny, harmonogramy, rozvrhy, práce, projekty… A ak nesplníte aspoň minimálne požiadavky, ktoré od vás škola bude požadovať, dlho sa v nej neudržíte, preto je zbytočné zaberať miesto niekomu, kto by chcel skutočne študovať, ak vy plánujete iba celé dni sa baviť a na seminároch spať. Zábava je dobrá, ale aj tá niečo stojí – na vysokej škole minimálne pár hodín učenia sa týždenne a trochu nervov z toho, že nie je všetko také ideálne, ako sa mohlo pri predstave bezstarostného študentského života zdať…

 

Zdroj: acfe.com | 123store.co.uk | zazzle.com | studysuccess.org


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok