Úsmevom ku šťastiu


tumblr-smile_largeNie nadarmo sa vraví, že s úsmevom je svet a život krajší a nielen to, aj usmiaty človek je omnoho atraktívnejší a sympatickejší. Smiech je predsa tou najkratšou vzdialenosťou medzi ľuďmi a vzťahmi, veď neexistuje nič krajšie a príjemnejšie ako úprimne sa zasmiať s rodinou alebo priateľmi, či rozosmiať všetkých naokolo.

Ruku na srdce, koľkokrát v priebehu dňa sa usmejete? Pravdepodobne nie toľkokrát, ako v images (4)detstve. Deti sa totiž zvyknú usmievať omnoho častejšie, než dospelí. Podľa Dr. Madana Katariu, lekára z univerzity v indickom Bombaji, sa deti smejú 300 krát denne, kým dospelí len neuveriteľných 7- 15 krát denne. Ak sa chcete smiať, nečakajte, kým sa vám stane niečo skvelé, pretože úsmev, a to aj silený, umocňuje našu celkovú pohodu. Faciálna spätná väzba to je zámerná silenosť úsmevu a jav, ktorý spôsobí, že ak sa umelo, fyzicky usmejeme, dokážeme oklamať svoj mozog, ten „uverí“, a my následne danú, kladnú emóciu pocítime. Nesmie to však byť poloúškrn, ale pravý, nefalšovaný úsmev so zubami a mimickými vráskami, ktorý vedci volajú Duchenne.

 

imagesSMIECH A ZDRAVIE
Smiech je pre naše fyzické a psychické zdravie nesmierne dôležitý. Vedeli ste, že pomáha predchádzať infarktu, mŕtvici, či zvyšovať počet T buniek, ktoré ničia rakovinu alebo nebezpečné vírusy? Pomáha pri chorobách, pooperačnej liečbe, zmierňuje sennú nádchu a stimuluje náš imunitný systém. Smiech zvyšuje prah bolesti a znižuje hladinu cukru v krvi. Z hľadiska psychiky je dobrý na nepokoj, nervozitu, stres i depresiu. Rozvíja nebojácnosť, kreativitu, schopnosť riešiť problémy a vyrovnať sa s nepríjemnými udalosťami. Úsmev rovná sa pozitívne pocity a tie sú schopné zmazať vplyv tých negatívnych.

Preto nešetri úsmevom. Úsmev obohacuje tých, ktorých ním obdaríš, bez toho aby ťa ochudobnil. 🙂

zdroj: The Happines Equation, Elwin Street Limited, 2008


Autor: Monika Chupekova

Zdielať tento príspevok