Veľké pivné šialenstvo


images (1)

Októberfest, najväčšia ľudová slávnosť na svete, začala narazením prvého pivného suda primátorom Mníchova 21. septembra a skončila tradične v prvú októbrovú nedeľu, 6. októbra 2013. Od svojho počiatku sa koná v Mníchove na Theresienwiese – Terezinej lúke, pomenovanej podľa saskej princezny Terezy, odkiaľ pochádza aj bavorský názov pre festival – The Wiesn, alebo nazvané rodenými Mníchovčanmi – Jedno veľké pivné šialenstvo!

Len na Októberfeste máte jedinečnú možnosť ochutnať pravé, silnejšie a tmavšie bavorské pivo, ktoré varia špeciálne pre túto akciu mníchovské pivovary a podávajú ho v nezvyčajných litrových pohároch nazývaných Massglass. Jeho cena závisí od toho, akú značku a v akom pivnom stane budete popíjať. Vstup do stanov je každoročne zadarmo a okrem piva môžete vyskúšať aj rôzne kulinárske špeciality, akými sú bravčová pečeň, či koleno, klobásy, pečené ryby, domáce knedle i praclíky a rôzne druhy syra. Deti sa zase potešia mnohým atrakciám, kolotočom alebo sladkej cukrovej vate. Ak ste fajčiarom, zabudnite na cigaretu pri dobrom pive, môžete totiž fajčiť len v špeciálne vyhradených priestoroch, pretože všetky stany sú nefajčiarske. Dávajte pozor, lebo už niekoľko týždňov pred festivalom je väčšina veľkých stolov rezervovaná. A aj keď nie je jednoduché nájsť voľné miesto na sedenie, či parkovanie, atmosféra plná tradícií, ľudovej hudby a krojov vás stopercentne dostane!

 

o12_20425359

Z HISTÓRIE
Slávny októbrový, teraz septembrový festival, začal konskými dostihmi usporiadanými 17. októbra 1810 na počesť svadby korunného princa, neskôr kráľa, Ľudovíta I., s princeznou Therese von Sachsen -Hildburghausen. Po nich nasledovali veľké ľudové slávnosti, ktoré sa od tej doby konali každoročne, s výnimkou vojnových rokov a epidémii. Tradičný Októberfest, aký poznáme dnes, však začal až koncom 19. storočia, konkrétne roku 1880, kedy oficiálne povolili predaj piva. Postupne sa akcia organizovala pre lepšie počasie v septembri a z piatich dňov trvania prerástla v šestnásť.

 

oktoberfest

FAKTY A ČÍSLA

– každoročne je na Októberfeste viac ako 6 miliónov návštevníkov a v stanoch okolo 100 tisíc miest na sedenie
– v priebehu dvoch týždňov Októberfestu sa vypije až 30% ročnej produkcie mníchovských pivovarov – takmer 7 miliónov litrov piva, pričom liter piva si kúpite za 9,10- 9,50 eur
– okrem piva sa vypije okolo 80 tisíc litrov vína, 250 tisíc litrov kávy alebo čaju a zje takmer 505 kurčiat, 40 ton rýb a 240 tisíc párkov
– každoročne tu ľudia stratia približne 4000 vecí, vrátane 200 mobilov
– napriek tomu, že počet vreckových zlodejov ročne pribúda minimálne, počet ukradnutých kamenných a sklenených pivových pohárov minulý rok vzrástol na číslo 96 tisíc a to len v prvý týždeň festivalu.

Zdroj: mnichov.de


Autor: Monika Chupekova

Zdielať tento príspevok