Mäta prieporná, po latinsky Mentha piperita, je liečivá bylinka známa typickou mentolovou vôňou, ktorú určite všetci poznáte. Minimálne ako neodlučiteľnú prísadu mojita, bylinkových zmesí či vonných olejov. Pozitívne je, že u nás rastie aj vo voľnej prírode a jej výskyt zďaleka nie je zriedkavý. Vyhľadáva najmä tienisté a vlhké miesta, v zimných mesiacoch na ňu však natrafíte jedine v supermarketoch, alebo v lekárňach.
Mäta je známa už viac ako tritisíc rokov, a to konkrétne v čínskej medicíne, ktorá využívala najmä účinok éterických olejov nachádzajúcich sa v lístkoch rastlinky. Ľudia kedysi mätu sypali aj na miesta odpočinku a pokoja a Rimania ju miešali s medom, aby im osviežovala dych a prekryla tak pozostatky „alkoholických orgií“. Ženy v starovekom Grécku si zase mentolovou masťou natierali stuhnuté ramená a nohy. Dnes je mäta mimoriadne obľúbená najmä v islamských krajinách.
Poďme však k tým liečivým účinkom, ktoré robia z Mäty priepornej takú vzácnu bylinku. Známy a na prípravu nenáročný je mätový čaj podporujúci trávenie a tvorbu žalúdočných štiav. Účinný je aj pri nadúvaní a bolestiach brucha. Mätová silica zmierňuje bolesti hlavy a využíva sa aj na inhalácie proti nádche, zápalom hrtana a priedušiek.
Obľúbená je v lete, pretože ochladzuje organizmus. Ak však holdujete nadmernej fyzickej aktivite, osvieži vás kedykoľvek po cvičení, športe, či inej námahe. S nepríjemným zápachom z úst možno bojovať kloktadlom pripraveným zo zmesi z mäty, rumančeka a šalvie. Byliny treba opatrne povariť vo vode, potom krátko lúhovať a precediť. Týmto odvarom si potom vyplachujte ústa niekoľkokrát denne. A ak vás trápi bolesť nôh, doprajte si mätový kúpeľ.
Kvalitu príjemnej mätovej vône ocenia tí, ktorých dni sú plné psychického napätia a stresu. Čarovná bylinka vám pomôže dokonale zrelaxovať.
Zdroj: zena.atlas.sk/ exflora.sk/ bylinky.sk