Vôňa, ktorá lieči


Mäta prieporná, po latinsky Mentha piperita, je liečivá bylinka známa typickou mentolovou vôňou, ktorú určite všetci poznáte. Minimálne ako neodlučiteľnú prísadu mojita, bylinkových zmesí či vonných olejov. Pozitívne je, že u nás rastie aj vo voľnej prírode a jej výskyt zďaleka nie je zriedkavý. Vyhľadáva najmä tienisté a vlhké miesta, v zimných mesiacoch na ňu však natrafíte jedine v supermarketoch, alebo v lekárňach.mätový čaj

 

Mäta je známa už viac ako tritisíc rokov, a to konkrétne v čínskej medicíne, ktorá využívala najmä účinok éterických olejov nachádzajúcich sa v lístkoch rastlinky. Ľudia kedysi mätu sypali aj na miesta odpočinku a pokoja a Rimania ju miešali s medom, aby im osviežovala dych a prekryla tak pozostatky „alkoholických orgií“. Ženy v starovekom Grécku si zase mentolovou masťou natierali stuhnuté ramená a nohy. Dnes je mäta mimoriadne obľúbená najmä v islamských krajinách.

Poďme však k tým liečivým účinkom, ktoré robia z Mäty priepornej takú vzácnu bylinku. Známy a na prípravu nenáročný je mätový čaj podporujúci trávenie a tvorbu žalúdočných štiav. Účinný je aj pri nadúvaní a bolestiach brucha. Mätová silica zmierňuje bolesti hlavy a využíva sa aj na inhalácie proti nádche, zápalom hrtana a priedušiek.

bylinkyObľúbená je v lete, pretože ochladzuje organizmus. Ak však holdujete nadmernej fyzickej aktivite, osvieži vás kedykoľvek po cvičení, športe, či inej námahe. S nepríjemným zápachom z úst možno bojovať kloktadlom pripraveným zo zmesi z mäty, rumančeka a šalvie. Byliny treba opatrne povariť vo vode, potom krátko lúhovať a precediť. Týmto odvarom si potom vyplachujte ústa niekoľkokrát denne. A ak vás trápi bolesť nôh, doprajte si mätový kúpeľ.

Kvalitu príjemnej mätovej vône ocenia tí, ktorých dni sú plné psychického napätia a stresu. Čarovná bylinka vám pomôže dokonale zrelaxovať.

 

 

 

Zdroj: zena.atlas.sk/ exflora.sk/ bylinky.sk


Autor: Miriama Kralikova

Zdielať tento príspevok