Vražedná antikoncepcia, 1. časť


Na svete existuje čím ďalej, tým viac vecí obsiahnutých v našej strave či v ovzduší, ktoré dýchame, dobre o nich vieme, no i tak sa nimi nechávame pomaly, ale isto zabíjať. Napríklad „éčka“ v potravinách, ktorých je toľko, že už ani nedbáme o to, ktoré z nich sú neškodné a ktoré rakovinotvorné. V niektorých krajinách dokonca určité typy týchto prísad už zakázali, kým my ich „veselo“ nakupujeme a konzumujeme ďalej. Alebo cigarety. Obrovské upozornenia na krabičkách už dávno stratili svoje opodstatnenie. No možno ani nikdy nijaké nemali – kto chce žiť zdravo si ich nekúpi, a kto bez nich nevie vydržať, tomu je jedno, že sú škodlivé. O všetkých veciach, ktoré nás dennodenne pomaly zabíjajú, by sme mohli napísať desať článkov, a stále by sme nedokázali vymenovať všetky.

Ale čo antikoncepcia? To je, zdá sa, samostatná kategória. Mnoho žien, ktoré si ju nechali predpísať, si vo vidine jednoduchšieho a pohodlnejšieho života ani neprečítali príbalový leták s vedľajšími účinkami. A že je to poriadny leták! Zrejme ku žiadnym iným liekom nemusia farmaceutické spoločnosti použiť taký veľký formát papiera… Obsahuje informácie o tabletkách, zloženie a vymedzenie typov žien, ktoré by konkrétnu antikoncepciu nemali brať – ťažko nájdete vo svojom okolí ženu, ktorá by nespadala aspoň pod jeden z týchto bodov, nakoľko zvýšený krvný tlak, cholesterol, migréna, depresia, ochorenie obličiek, anémia či pigmentové škrvny sú najmä u žien mimoriadne rozšírené. Ak by sa aj našla nejaká naozaj zdravá žena, ktorá by si neprešla ani jedným z týchto ochorení, určite by sa u nej vyskytla aspoň nejaká rodinná anamnéza, napr. rakovina prsníka, žilová trombóza alebo pľúcna embólia kdesi u starých rodičov. Je vôbec niekto, kto by podľa letáčiku mohol tieto tabletky brať? A prečo je teda užívateliek tak veľa?


Poslednou, ale snáď najdlhšou časťou veľkej príbalovej informácie, sú vedľajšie účinky. Vymenúvajú možné dôsledky užívania hormonálnej antikoncepcie od tých „miernejších“ ako sú akné, plesne, kŕčové žily či zápal žalúdka, cez „závažnejšie“ typu porucha štítnej žľazy a zápal žíl, až po najhoršie možné, ako je slepota, cysty v maternici a rakovina. Samozrejme, pri posledných farmaceutické spoločnosti nezabudli napísať, že sa s nimi stretne iba jedna z „x“ žien. Čo však „zabudli“ dodať je fakt, ktorý vlastne kričí z celého príbalového letáčiku: „Antikoncepcia môže spôsobiť smrť.“ A to by malo byť napísané nie malými písmenkami pri hviezdičke na spodku letáčiku, ale podobne ako na cigaretách palcovým písmom cez polku krabičky. Často však prehliadame to, čo máme priamo pod nosom, niekedy aj zámerne, preto je otázne, či by tieto nápisy nezostali aj rovnako ignorované ako na spomínaných cigaretách.

Keď už nie je odstrašujúcim prípadom pre užívateľky antikoncepcie nedávna smrť mladých Francúzok, tak zrejme asi nič. A kým tabletky Diane-35 a ich genetické náhrady Chloe, Minerva a Vreya vo Francúzsku dávno stiahli z trhu, na Slovensku sa pokojne predávajú ďalej. Dôvod? „Prínosy lieku prevažujú nad rizikami…“ Nech si na toto vyhlásenie výboru pre Európsku liekovú agentúru každý utvorí svoj názor.


Ďalší prípad, ktorý otriasol svetom, sa stal pred vyše rokom v USA. Tam sa však počet obetí vyšplhal až na 190, a to už je číslo, ktoré rozhodne nemohli ignorovať ani príslušné úrady. Išlo konkrétne o antikoncepčné tabletky Yasminelle, Yasmine a Yaz od firmy Bayer. Na Slovensku sú tieto preparáty bežne dostupné, firma tu pôsobí od roku 2006. Proti týmto tabletkám sa dokonca svojho času s Nemecku rozbehla masívna kampaň. Philip Mimkes z tejto koalície okomentoval situáciu veľmi výstižne: „Výrobca pilulky Yaz vo veľkom propaguje najmä medzi mladými ženami s tvrdením, že sú dobré aj na chudnutie a akné, ale zamlčujú fakt, že riziko upchatia žíl je o 75 percent vyššie ako pri starších druhoch tabliet.“ K tomuto naozaj niet čo dodať.

A aké sú vaše skúsenosti s hormonálnou antikoncepciou?

Zdroje: cas.sk | diva.sk | pluska.sk


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok