Vypadávajú vám vlasy, kedy by ste mali spozornieť?


Vypadávanie vlasov nie je pre človeka nič príjemné a zrejme každý jeden z nás by sa chcel tomuto problému vyhnúť. Žiaľ niekedy nepustí genetika, vek, zdravie a inokedy si za to všetko môžeme sami.

Ak z času na čas na svojom hrebeni nájdete zopár vlasov, je to normálne. Pokiaľ sa to však začína stupňovať a na hrebeni je vlasov viac než na vašej hlave, mali by ste spozornieť.

V priemere sa odhaduje, že zdravému človeku denne vypadne niečo medzi 50 až 100 vlasov. Kto by to ale počítal, však? Spozornieť môžete vtedy, ak sa vám začínajú tvoriť „kúty“ a plešina (u mužov) a rednúť vlasy (u žien).

Kto a čo je na príčine?

U mužov je to pravdepodobnejšie v dôsledku hormónov, ktoré môžu nepríjemné vypadávanie vlasov zrýchliť. No ani ženy sa hormónom nemusia vždy ubrániť, v dôsledku čoho začína ich porast na hlave rednúť. Tu je predpoklad ale nižší a možno v neskoršom veku. U pánov to môže prepuknúť aj v mladom veku, kedy človeku neostáva nič iné, než sa s týmto problémom zmieriť. Jedná sa väčšinou o genetické predispozície, bez ktorých by sme sa asi najradšej zaobišli, no život si nevyberá.

Stres

Je choroba súčasnej doby a nespôsobuje len vypadávanie vlasov. No je to jedna z najčastejších príčin, ktoré môžu spomaliť rast vlasov na našej hlave, prípadne sa postarať o ich ubúdanie. Že neviete, čo je to stres? Mimoriadne zaťaženie organizmu okolitými podmienkami. Ak sa s nimi neviete vyrovnať, môže to vplývať na vaše zdravie. Preto sa ho snažte vo svojom živote minimalizovať, aby bol aj  viditeľný rast vlasov opätovnou súčasťou vášho života.

Lieky

Ak by sme sa mali zaoberať nežiaducimi účinkami liekov, bolo by to na dlhšie obdobie. Niektoré z nich však spôsobujú aj nadmerné vypadávanie vlasov. Okrem chemoterapie sú to aj:

  • lieky štítnej žľazy
  • beta-blokátory
  • antidepresíva

Samozrejme, že každý jeden organizmus sa správa inak, čo môže platiť aj v tomto prípade. Príčinou býva aj zhoršený zdravotný stav, zlyhanie obličiek, zápalové ochorenie čriev a pečene. Najideálnejšie by teda bolo dodržiavať zdravý životný štýl, ku ktorému si ale cestu hľadá väčšina z nás naozaj veľmi ťažko.

 

vypadavanie vlasov


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok