Výstavu ROBERT WILSON: VIDEOPORTRÉTY máme už aj na Slovensku


Žijúca legenda a celebrita americkej divadelnej avantgardy Robert Wilson uplynulých 10 rokov pracoval na nezvyčajnom projekte. Výsledkom dlhoročnej práce je výstava videoportrétov významných osobností a vznešených zvierat. Vďaka tomuto projektu bude mať slovenské publikum prvý krát možnosť prísť do kontaktu s Wilsonovou tvorbou.

Slovenská národná galéria v spolupráci s kreatívnou agentúrou Pavleye Art and Culture a s finančnou podporou J&T banky slávnostne otvorila multimediálnu výstavu, ktorá potrvá do 23. marca 2014. 29 videoportrétov osobností známych z kultúrno-spoločenského prostredia (Brad Pitt, Dita von Teese, Johny Depp či Salma Hayek) a krásnych zvierat (polárna sova, puma, dikobraz) je inštalovaných v priestoroch átria a celej plochy druhého poschodia národnej galérie.

Každý portrét pôsobí inak – zo žmurkajúceho vesmírneho dikobraza sála pokoj, polonahá Dita uchvacuje svojou ženskosťou, podobne pôsobí na nežné pohlavie sporo odetý Brad a séria ‘‘živých obrazov’’ hĺbavej Salmy Hayek vzbudzuje pocity zvedavosti, no pri jej kráse sa nemožno vyhnúť ani obdivu. Všetky portréty majú spoločné jedno – nádheru, ktorú nechávajú vyznieť starostlivo dokomponované akustické stopy.

Divadelný režisér, tanečník a choreograf Robert Wilson sa preslávil svojimi originálnymi inscenáciami, ktoré nemajú príbeh, sú neštandardne dlhé, no divákov ohurujú svojou čisto vizuálno-svetelnou kompozíciou. Niektorí odborníci jeho štýl prirovnávajú k minimalizmu, iní k surrealizmu.

Jeho najvýznamnejšími dielami aj naďalej ostávajú divadelné inscenácie, ale videoportréty sa stali zaujímavou upútavkou na maestrovu tvorbu. Maestro, ako mu hovoria herci, je v umeleckých kruhoch vnímaný ako veľká autorita. Skúšky predstavení prebiehajú dvojfázovo – počas prvej generálky na ich chod dohliadajú iba pomocní režiséri, naostro sa ide až druhý krát.

V minulosti Wilson pracoval aj s nepočujúcimi či autistickými hercami, pokúšal sa preniknúť do ich odlišného sveta a čosi z týchto skúseností sa prenieslo aj do videoportrétov. Jeho život nie je verejnosti veľmi známy, no netají sa tým, prečo inklinuje k spomalenosti a tichu. Ako malý chlapec mal problém s koktaním, ktorý vďaka arteterapii prekonal. Terapeut mu totiž vysvetlil, že uvažuje a koná prirýchlo a jeho rečové ústrojenstvo, no ani zmysly mu nestíhajú. Zážitok so spomalením sa stal pre jeho tvorbu východzím a odvtedy sa túto ideu snaží šíriť ďalej prostredníctvom umenia.

 

Wilson_Dita von TeeseRobert Wilson_Brad PittWilson_Johny_DeppRobert Wilson Press Photo_highres

Zdroj foto: dissidentusa.com

 


Autor: Martina Gregorova

Zdielať tento príspevok