Vždy, keď si na Facebooku…


Aj vy sa často pozeráte na knihy smutne ležiace v poličkách, ktorých sa nikdy nikto nedotkol? Vravíte si, že by ste si ich možno „jedného dňa“ chceli prečítať, no teraz na to práve nie je čas? Ak existuje deň, počas ktorého by si mal každý z nás vyhradiť aspoň hodinu svojho času pre jednu z týchto kníh, je to práve 31. august. Na ten totiž tento rok pripadol celkom nový „sviatok“, ktorý dostal názov Deň neprečítaných kníh.

Spoločnosť Martinus.sk verí, že knihy by sa nemali len kupovať, ale v prvom rade čítať. Podľa štatistík má totiž každý z nás v policiach až 28 % neprečítaných kníh! Je to vysoké číslo, ktoré sa nám možno spoločne počas soboty podarí znížiť. Ku dňu neprečítaných kníh je tiež priradený veľmi pôsobivý a dojemný slogan: „Vždy, keď si na Facebooku, jedna neprečítaná kniha plače.“ Ruku na srdce, komu teraz aspoň trochu neprišlo ľúto kníhy, ktorej príbeh zostáva doteraz nevyslovený?

Dajme šancu príležitosti spoznať nové veci!
Viac informácií o udalosti nájdete na:
http://www.facebook.com/events/567250669997768/
alebo na
www.denneprecitanychknih.sk

PS: Ak by ste sa nevedeli rozhodnúť, ktorej knihe dáte počas tohto dňa priestor, prinášame vám niekoľko tipov na príjemné strávenie sobotňajšieho popoludnia.


1. Pre milovníkov histórie
Ak sú romány o dávnych dobách vašou šálkou kávy, rozhodne by ste si nemali nechať ujsť úžasné dielo slovenského spisovateľa Joža Nižnánskeho Čachtická pani, a tiež jeho voľné pokračovanie Žena dvoch mužov, ktoré hovorí o živote mladej manželky šľachtica, zamilovanej do jeho vlastného bratranca v období krátko po vynesení rozsudku nad krvavou grófkou Alžbetou Bathory. Ak máte chuť „ochutnať“ skôr z príchute iných kultúr, skúste siahnúť napr. po diele Arthura Goldena Pamäti Gejše alebo po Upálenej zaživa od ženy, ktorá sa pre svoju ochranu podpisuje iba ako „Souad“ a v knihe opisuje vlastný skutočný príbeh dievčaťa odsúdeného na smrť v islamskej krajine. Čitateľov fascinovaných vojnovou históriou by mohli zaujať napríklad Hitlerove ženy a Marlene od Guida Knoppa alebo Svedkovia z továrne na smrť spisovateľa E. Friedlera a kolektívu.

2. Pre nepolepšiteľných romantikov
… je rozhodne určená séria kníh od Virginie Andrewsovej, ktorá začína fascinujúcimi Kvetmi v podkroví. 5 kníh rozpráva o osude štvorice súrodencov, ktorí boli oddelení od sveta a zatvorení v obrovskom podkroví, aby sa na nich postupne zabudlo… Nikto však netušil, že v tomto strašnom prostredí skrsne iskra toho, čomu hovoríme „zakázaná láska“. Že nič pre vás? V tom prípade to nepochybne zachráni stará dobrá klasika – Tolstého Anna Kareninová, Shakespearov Rómeo a Júlia, Montgomeryovej Anna zo Zeleného domu alebo Brontëovej Búrlivé výšiny.

3. Pre fanúšikov zábavy
Chcete sa pri čítaní aj zasmiať? Tak to by ste rozhodne mali vyskúšať mimoriadne vydarené dielo Problém na každé riešenie od Kerstin Gierovej. Ak však nechcete vychádzať z prostredia autorov Česka a Slovenska, zábavné chvíle sa dajú stráviť aj pri diele Účastníci zájazdu od Michala Viewegha či Plyši od Michala Hvoreckého. Anglická knižka Kráľovná a ja od Sue Townsend, hovoriaca o zhodení monarchie a jej presťahovaní do obyčajného starého domu však tiež nie je na zahodenie.

4. Pre tínedžerov
Mládež rozhodne ocení bestseller Klub putovných džínsov od Ann Brasharesovej alebo Angus, moje lásky a paviány od Louise Rennisonovej, no klasika ako slávny Harry Potter či Denník princeznej je predsa len klasika.

5. Pre dobrodruhov a milovníkov záhad
… sú určené diela od Dana Browna alebo detektívky slovenského anonymného autora Dominika Dána, zaujímavá je tiež kniha vysvetľujúca konšpiračné teórie Najväčšie sprisahania od Charlotte Greig alebo Atlantída od A po Z Simona Coxa a Marka Fostera opisujúca hľadanie bájneho strateného kontinentu. Mnoho „záhad“ vám možno objasní aj kniha Allana a Barbary Peasovcov s názvom Prečo muži nemôžu robiť viac vecí súčasne a ženy stále rozprávajú 🙂

6. Pre obdivovateľov slávnych
Životopisy Steva Jobsa, Marie Callasovej či Aristotela Onassisa sú veľmi zaujímavé a inšpiratívne, naopak pohoršiť a znechutiť sa môžete napríklad nad životopisom nacistického lekára Josefa Mengeleho. Životopisnou knihou je však aj dielo Francúza Henriho Chariéra, ktorého nespravodlivo odsúdili na doživotný trest vo väzení vo Francúzskej Guayane. Nazval ho tak, ako dlhé roky prezývali jeho – Motýľ. Kniha je skutočným zobrazením neoblomnej vôle a túžby po spravodlivosti.

Zdroje: martinus.sk | marketmybook.in

 


Autor: Martina Píšová

Zdielať tento príspevok