„Zdravie z Božej lekárne“


     Keď vraj príroda vytvorí problém, vymyslí naň aj riešenie. Preto, ako píše Mária Trebenová, „na každú chorobu vyrástla bylinka.“ Superrýchly svet a všetky jeho moderné výdobytky pestované pod umelým svetlom v umelých laboratóriách, teda nemusia byť bezpodmienečne jediným riešením, našich, nie len zdravotných problémov. Na naše choroby rastú tie najúčinnejšie lieky priamo v prírode.

     Kedysi bola znalosť liečivých rastlín doménou žien – bylinkárok, ktoré za svoju neobyčajnú múdrosť a moc oddialiť smrť, horeli na bylinkyhranici v domnienke, že v ich tele sídlil diabol. Dnes nikto nikoho neupaľuje, ale skepsa voči „neprofesionálnym“ zásahom do ľudského organizmu pretrvala. Kto už však môže byť profesionálnejší v hľadaní riešenia problému, než sama Matka Zem?

Lekársku pomoc samozrejme nepodceňujme, existujú však choroby, pri ktorých stačí ľudská vôľa a pár šálok bylinkového čaju :).

My všetci denne prejdeme okolo desiatok drobných rastliniek, ktoré ukrývajú tajomstvo zdravšieho a plnohodnotnejšieho života. Vyliečia chrípku, zmiernia migrénu, pomôžu pri chudnutí, navrátia silu, odstránia akné, vlasom vrátia hustotu a lesk, dokonca aj so zubným kazom si vedia poradiť. Čo nás teší najviac, nestoja vôbec nič. Možno trochu snahy a trpezlivosti, pretože každá bylinka rastie v iných podmienkach, vyžaduje si rozdielnu prípravu a iný čas zberu.

V tomto bloku o liečivých rastlinách vám postupne priblížim niekoľko bylinkových zázrakov dostupných hneď pod vašimi oknami. Nech je aj váš život o čosi zelenší a zdravší :).

bylinkový čaj

 

Zdroj: TREBEN, M.: Zdravie z Božej lekárne. IKAR, a. s. ISBN 80-7118-012-2


Autor: Miriama Kralikova

Zdielať tento príspevok