Zlatý Glóbus 2013


Už od roku 1944 svet každoročne sleduje udeľovanie cien Zlatý Glóbus. Práve táto cena je akýmsi predvojom pred svojím starším bratom Oscarom. Nominácie sú známe už od 13. decembra a práve o mesiac neskôr sa dozvedáme, ktorým nominovaným sa podarilo získať cennú sošku od novinárskej asociácie HFPA.

Beverly Hilton hotel v Beverly Hills Kalifornii, dvadsaťpäť kategórií a približne stovka nominovaných sa trinásteho januára chvela napätím pred výsledkami novinárskeho hlasovania. Tento ročník sa mal niesť v znamení Spielbergovej životopisnej drámy Lincoln, ktorá bola nominovaná až v siedmych kategóriách.  V tesnom závese za ním sa s piatimi nomináciami držal Tarantinov Django Unchained, ktorý však do našich kín ešte len teraz prichádza pod názvom Divoký Django.

Diváci hodnotiaci tieto kúsky na internetových filmových databázach vytvorili zvláštny paradox, keďže Tarantinov western Lincolna o nezanedbateľné percentá prekovnáva. Tento divácky náznak bol akoby potvrdený aj oceneniami. Lincoln prepadol takmer na plnej čiare, keďže dokázal premeniť len nomináciu herca v hlavnej úlohe Daniela Day-Lewisa. Ani hviezdny Tommy Lee Jones ho nezachránil v súboji o druhú sošku, kde v kategórii najlepšieho herca vo vedľajšej role zvíťazil za Djanga Christoph Waltz. Tarantino teda mohol po získaní ceny za najlepší scenár oslavovať aj výhru nad Spielbergom – to je na niekdajšieho predavača z videopožičovne slušný výkon! Obidvoch však pokoril Ben Affleck, ktorý si za film Argo okrem ceny za najlepšiu réžiu odniesol aj glóbus za najlepší snímok a premenil tak dve z piatich nominácií. Pre tématicky príbuznú drámu Zero Dark Thirty (réžia: Kathryn Bigelow) uchmatla jedno ocenenie Jessica Chastian, ktorá v hlavnej role stvárnila odvážnu hrdinku Mayu. Novinári však nezabudli ani na vizuálne nádhernú, tak trochu rozprávku – Pí a jeho život. Tá síce nevyužila potenciál krásneho obrazu, ale komisia novinárov jej udelila aspoň sošku za najlepšiu hudobnú zložku. V kategórii najlepšej skladby suveréne a celkom očakávane zvíťazila Adele s piesňou Skyfall, ktorú si teraz veselo môže pospevovať celý štáb rovnomennej, najnovšej bondovky.

Prekvapením pre mnohých je, že Atlas mrakov, ktorý je najdrahším nezávislým filmom v histórii, získal len chabú jednu nomináciu za hudbu, ale ani tú sa mu nepodarilo premeniť, rovnako ako adaptácii Anna Karenina. Ocenenia  v hereckých kategóriách sa nepodarilo získať napríklad ani takým hviezdam ako je Meryl Streep, Danzel Washington, Richard Gere, či Leonardo DiCaprio a ďalším, ktorí boli nominovaní. Najúspešnejším snímkom celej udalosti sa stali muzikáloví Bedári. Zo štyroch nominácií sa podpísali hneď pod tri zlaté glóbusy v kategóriách spadajúcich pod muzikály a komédie – najlepší film, najlepší herec v hlavnej úlohe (Hugh Jackman) a najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe (Anne Hathaway).  Od Európskych tvorcov sa v kategórii najlepší cudzojazyčný film prezentovalo viacero výborných filmov, avšak cenu získal režisér Michael Haneke s filmom Láska. Ten po priatí sošky svojím prejavom zahanbil svalnáčov Silvestra Stalonea aj Arnyho Schwarzenegra, od ktorých ocenenie preberal. Rakúšan Haneke totiž všetkým ukázal, že jeho angličtina je na rozdiel od tej ich aspoň zrozumiteľná, i keď oni na adresu tej svojej veselo vtipkovali. V kategórii animovaného filmu zvíťazila pod taktovkou Marka Andrewsa a Brendy Chapman ohnivovlasá Neskrotná.

V kategóriách venovaných televíznej tvorbe zažiarili Homeland, Game change a Girls. Prvé dve získali každá až po tri zlaté sošky a Homelandu to navyše zabezpečilo titul najlepšej seriálovej drámy, Game change sa zase stal najlepšou mini-sériou a Girls najlepším seriálom z kategórie muzikálov/komédií. Škála nominovaných seriálov, či ich hereckých predstaviteľov bola naozaj pestrá a objavili sa známe mená ako Julianne Moore, Kevin Costner, pričom obaja to s nomináciami dotiahli do úspešného konca.

V rámci udeľovania cien Zlatého Glóbusu vyhlasuje porota režisérov aj cenu Cecil B. DeMille, za celoživotný prínos v oblasti filmu. Tá je však každoročne vyhlasovaná už o čosi skôr a tak teraz už vieme, že tento rok patrí toto ocenenie vynikajúcej Jodie Foster, ktorá sa nám naposledy predstavila v roku 2011 v excelentnej konverzačke Romana Polanskeho Carnage. Svoj rečnícky talent predviedla aj v príhovore po prebratí ocenenia a podarilo sa jej sálu plnú osobností niekoľkokrát dobre pobaviť, rovnako, ako sa to v humornom výstupe podarilo aj herečkám Tine Fey a Amy Poehler.

Zlatý glóbus máme teda úspešne za sebou. Hviezdy sa dopotili a teraz sa môžeme zase triasť nedočkavosťou my, pokiaľ sa ony budú potiť opäť. Vo februári nás čaká spolu s nimi predsa len o čosi prestížnejšie ocenenie Oscar. Neviem ako Vy, ale ja už tou nedočkavosťou priam horím.

Autor: Tino Kubas


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok