Zoznámte sa s Andym Warholom


Tí najlepší umelci bývajú často aj tí najväčší podivíni. Robia tie najšokujúcejšie veci, ktoré by vám ani nikdy nenapadli. Ale keď sa nad tým trochu zamyslíte, zmysel to dáva. Prečo sú úspešní? Pretože robia niečo tak ako nikto iný. Pretože robia veci tak, ako si myslia, že je to správne a neberú ohľad na iných. Pretože sa chcú stále posúvať, experimentovať a hľadať nové mantinely. Teda samozrejme v tom prípade, ak ich už dávno nezbúrali. Jedným takýmto bláznom je aj Andy Warhol.

 

Spoznajte Andyho Warhola

Knihy o výtvarnom umení označujú Andyho Warhola ako otca pop artu. A kto to vlastne bol? Andy Warhol sa narodil ako Andrew Warhola rusínskym emigrantom v Pittsburghu. Jeho rodičia žili v slovenskej obci Miková. Aj preto sa jeho brat, John Warhola, rozhodol založiť múzeum Andyho Warhola na Slovensku v Medzilaborciach. Toto mestečko je vzdialené od Mikovej iba 15 km a nájdete tam veľa originálnych diel a aj Warholových osobných vecí. No oproti múzeu, ktoré je v Pittsburghu, nejde o nič veľké. V jeho rodnom meste môžete obdivovať v Andy Warhol Museum viac ako 4 000 Andyho originálnych diel. Je to najväčšie americké múzeum venujúce sa iba jednému umelcovi.

 

Všestranný umelec

Nielen knihy o histórii, ale všetci, ktorí Warhola poznali, vám o ňom povedia, že bol všestranným umelcom. Okrem maľovania sa venoval aj fotografii, nakrúcaniu filmov a samotnej umeleckej tvorbe v oblasti pop artu. Warhol bol kontroverznou postavou. Ako býva zvykom v týchto kruhoch, aj on užíval drogy. Okrem toho veľkú kontroverziu spôsobili aj jeho filmy. Na Warhola spáchala atentát jeho milenka. Prišla za ním do ateliéru a trikrát ho postrelila. Warhol to síce prežil, no zo striel, ktoré mu prešli cez žalúdok, žlčník a pľúca, sa nikdy úplne nezotavil. Keď sa milenky spýtali, prečo to urobila, povedala, že: „mal príliš veľkú kontrolu nad mojím životom.“

 

Chcete vedieť viac?

Chcete sa o tomto skvelom umelcovi a zaujímavom človeku dozvedieť viac? Navštívte online kníhkupectvo Uniknihy a kúpte si knihu Seznamte se: Warhol.


Autor: Bord

Zdielať tento príspevok